Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
tucsontdp
Twórca
Posty: 147
Rejestracja: 13 sie 2017, 21:05
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI (180KM), MHEV, PLATINUM, 4WD + Sun, Leather, Safety
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: czarny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: tucsontdp » 16 lut 2022, 21:16

Zibi70 pisze:
16 lut 2022, 21:01
BTW.
Co ciekawe - mój 150 KM MT domyślnie startuje na normal - nie muszę nic przełączać.
Tak, manual startuje w normal, zgodnie z instrukcją.

Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1205
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: daniel.tucson4 » 16 lut 2022, 21:43

Tucson pisze:
16 lut 2022, 20:25
Zapewne nie. W USA w ogóle mają GPFa? Tam w d...ie mają całą te terroryzującą Europę ekologię.
Oni w dup.. mają Europę, u nich oferta od 2.5 litra silnik a nie 1.6... Jak to, Yankesom będziemy wjeżdżać z EURO X :?: :lol:

CO jest z tym 1.6 150 konnym?? GPF przytrafia się zarówno manualom jak i automatom? Jest kilka 180 konnych "ofiar"...

Czy wy słyszeliście, aby 230 KM Tucsony miały przedwczesną ikonę GPF :?: :idea:

Arlarl
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 10 paź 2021, 11:00
Lokalizacja: ŚLĄSK
Twój samochód: 1.6 GDI Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Brown

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Arlarl » 16 lut 2022, 22:22

tucsontdp pisze:
16 lut 2022, 21:16
Tak, manual startuje w normal, zgodnie z instrukcją.
Jak zakończysz jazdę w Eco włącza się Eco, jak w normal to normal, jak sport to normal. Przynajmniej u mnie tak jest.

Awatar użytkownika
Romlux
Twórca
Posty: 139
Rejestracja: 06 sie 2021, 17:48
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: 1.6 T-GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Teal

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Romlux » 16 lut 2022, 23:15

U mnie zawsze startuje z normala.

Mirgos5840
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 28 paź 2021, 10:20
Lokalizacja: Gdańsk, pow. Gdańsk
Twój samochód: 1,6
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: SB

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Mirgos5840 » 17 lut 2022, 6:09

Zawsze z normal

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka


Bibusz
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2022, 12:58
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1,6 T-GDI, 150 KM Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Bibusz » 17 lut 2022, 7:53

Arlarl pisze:
16 lut 2022, 22:22
Jak zakończysz jazdę w Eco włącza się Eco, jak w normal to normal, jak sport to normal. Przynajmniej u mnie tak jest.
Też tak mam. Szkoda, że nie działa to w ten sam sposób przy systemie start/stop - że jak kończy się jazdę z wyłączonym, to przy następnym uruchomieniu też jest wyłączony.

tucsontdp
Twórca
Posty: 147
Rejestracja: 13 sie 2017, 21:05
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI (180KM), MHEV, PLATINUM, 4WD + Sun, Leather, Safety
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: czarny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: tucsontdp » 17 lut 2022, 8:08

w MHEV 7 DCT, zawsze startuje z ECO, co, niestety, nie jest błędem, a zgodne z instrukcją. Ten tryb się do niczego nie nadaje - jedynie do zamulania na ulicach.

Bibusz
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2022, 12:58
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1,6 T-GDI, 150 KM Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Bibusz » 17 lut 2022, 8:30

daniel.tucson4 pisze:
16 lut 2022, 18:30
Wy :arrow: "poszkodowani" wszyscy musicie PISAĆ oficjalnie równolegle oficjalne pismo reklamacyjne do ASO i HMP z reżimem 30-dniowej odpowiedzi. :idea:

Na razie nie ma innej opcji. Powodzenia. 8-)
Tak, każdy kogo dotknął ten problem musi go wyraźnie zasygnalizować HMP i sprzedawcy oraz domagać się sensownego jego rozwiązania. W przeciwnym razie po prostu nas zleją. Trzeba robić szum gdzie się da i męczyć ich mailami, pismami, wpisami itp. Ja dziś wysłałem wiadomość do HMP przez formularz kontaktowy na stronie www. To samo zrobię w stosunku do sprzedawcy. Oczywiście spodziewam się, że samo to nic nie da, ale od czegoś trzeba zacząć. Pewnie dostanę gównianą odpowiedź typu "bla bla bla - to nie wada", ale wtedy odpowiem na nią, a w braku dalszej reakcji napiszę oficjalne pismo i wyślę za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W dalszej kolejności zamierzam zawiadomić rzecznika praw konsumenta i UOKiK oraz zainteresować tematem prasę (najlepiej fachową).
Trzeba także przygotować się na czarny scenariusz, tzn. że nie będzie żadnych systemowych rozwiązań i wtedy zostaje droga prawna. Żeby zaś na tę drogę wejść z szansami na sukces trzeba mieć odpowiedni materiał dowodowy, którym będzie przede wszystkim korespondencja z HMP i sprzedawcą oraz oczywiście udokumentowane problemy z GPF (warto robić sobie notatki, co, gdzie kiedy i jak się wydarzyło). Ja np. przy następnym zapaleniu się kontrolki i wizycie w ASO wymuszę na nich, że wpisali mi zgłoszenie do książki serwisowej wraz z adnotacją o dwóch poprzednich wizytach i wykonanych przez nich czynnościach.

darpal
Świeżak
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2022, 17:03
Lokalizacja: Sosnowiec
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: darpal » 17 lut 2022, 9:18

ziomal261 pisze:
16 lut 2022, 20:40
A jak długo jechałeś? ile kilometrów? A czy nie można podobnego manewru zrobić na postoju? W sumie, szybciej by się nagrzał,a pewnie paliwa mniej wypalone....ja prd....
Przejechałem ok.30km, oczywiście płynna jazda na drodze krajowej jest dość utrudniona i chyba pojadę na autostradę. Przed pierwszym wypaleniem i pierwszą wizytą w ASO stosowałem się do zaleceń w książce serwisowej czyli : jazda na biegu wyższym niż 3, obroty silnika powyżej 2500. Przejechałem ok.60km i ...nic, jak świeciła tak świeci. Dopiero sugestia mechanika aby olać instrukcję, jechać z obrotami 3500-4000 przyniosła efekt zamierzony. Tak było za pierwszym razem, wczoraj przy ponownej próbie, wypalić filtra się nie udało. Może to wina zbyt małej ilości paliwa w zbiorniku ( zapas na ok.180km)???

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 953
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Zibi70 » 17 lut 2022, 9:23

Bibusz pisze:
17 lut 2022, 8:30
Żeby zaś na tę drogę wejść z szansami na sukces trzeba mieć odpowiedni materiał dowodowy, którym będzie przede wszystkim korespondencja z HMP i sprzedawcą oraz oczywiście udokumentowane problemy z GPF (warto robić sobie notatki, co, gdzie kiedy i jak się wydarzyło). Ja np. przy następnym zapaleniu się kontrolki i wizycie w ASO wymuszę na nich, że wpisali mi zgłoszenie do książki serwisowej wraz z adnotacją o dwóch poprzednich wizytach i wykonanych przez nich czynnościach.
Materiał dowodowy - pokazujący częstotliwość problemu i skalę, zbieramy powolutku tutaj - problemy-gpf-ankieta-tylko-dane-bez-dyskusji-t1928.html
Idzie powoli bo mam wrażenie, że Ci którzy spotkali się z problemem są już trochę zmęczeni sprawą, wyładowali się w ASO, na fb czy w tym wątku i już nie każdy ma natchnienie do wypełnienia ankiety - ale zachęcam bo dane będą potrzebne.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu