Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
krowa
Weteran
Posty: 204
Rejestracja: 04 sie 2020, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6GDI Comfort 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: krowa » 17 lut 2022, 13:04

daniel.tucson4 pisze:
17 lut 2022, 12:55
dłużej rozważam 1km trasę do monopolowego
Czyli jednak nowy GPF ma działanie pro-ekologiczne.

Ravager
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 22 paź 2021, 13:14
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150KM MHEV Executive N-Line
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Shadow Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Ravager » 17 lut 2022, 13:15

Zibi70 pisze:
17 lut 2022, 11:08
Jeśli na katalizatorze jest 600 st, to na GPF (który jest zaraz za kolektorem wydechowym) temperatura z całą pewnością jest większa.
To mi teraz dało do myślenia. Wczoraj zawiozłem syna w jedno miejsce i czekałem w samochodzie (żeby mi go nie rąbneli) ;). Siedziałem i... słychać było z okolic podszybia "pyknięcia", "strzelania" - dźwięki przypominające odgłos małego kamyczka lekko uderzającego szybę, albo pukanie w szybę kobiecym paznokciem - z czasem zmieniał się ich charakter. To dochodziło z okolic grodzi / podszybia - spod deski rozdzielczej. Zastanawiam się, czy to nie odgłosy stygnącego GPF. Kiedyś miałem podobne w Citroenie Xara - kiedy stygła osłona termiczna na kolektorze. Taką osłonę ma też GPF. Ogólnie ten dźwięk jest wkurzający i wyłapałem go też w czasie jazdy - kiedy się nagrzewa. To może być efekt rozszerzania się odlewu - korpusu filterka GPF - ale skoro on tak puchnie i się kurczy - to czy nie wykruszy się ceramiczny wkład? (Który potem poleci do katalizatora i go rozpierniczy albo zatka). :?

BTW.
Silniki z bezpośrednim wtryskiem produkują nagar - dużo nagaru, czyli także cząstek stałych - przez to kilka konstrukcji silnikowych z bezpośrednim wtryskiem zostało wycofanych.
Te trzaski mam również u siebie. Wydaje mi się jednak, że winowajcą jest tablet z zegarami za kierownicą. Wystarczy palcem lekko naciskać w obrzeża tego wyświetlacza i dochodzą takie same trzaski. Czasami jest tak, że trzaśnie 2 razy dziennie, a czasami napiernicza co 3 minuty. Nie wiem, może to ma coś wspólnego z wypalaniem się wyświetlacza i z czasem trzaski ustąpią. Pojeździmy, zobaczymy. Co do GPF to plaga jest niemiłosierna. U mnie jeszcze odpukać nic się nie dzieje, zapewne za mało jeszcze przejechałem (1000 km), ale zaczynam już nerwowo spoglądać podczas jazdy czy cholerstwo się nie wyświetliło.

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 953
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Zibi70 » 17 lut 2022, 13:20

Może to tablet - nie sprawdzałem - zarejestrowałem tylko kierunek i zbieżność sytuacyjną. Jeśli to tablet - złożę reklamację.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

Ravager
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 22 paź 2021, 13:14
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150KM MHEV Executive N-Line
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Shadow Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Ravager » 17 lut 2022, 13:24

Ja na początku również ustaliłem tylko kierunek tych trzasków (okolice szyby, obszary nad kierownicą czy wyświetlacza). Na FB grupy napisałem o problemie i właśnie tam otrzymałem wskazówki, żeby zwrócić uwagę na wyświetlacz/tablet. Inni pisali, że ten typ tak ma, ale dla mnie to odpowiedź prosto z dup...

Bibusz
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2022, 12:58
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1,6 T-GDI, 150 KM Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problemy z #GPF ankieta - tylko dane - bez dyskusji

Post autor: Bibusz » 17 lut 2022, 13:31

Ktoś słusznie zauważył w wątku GPF-owym, że warto by było uwzględnić w ankiecie datę produkcji samochodu, bo może ta ewidentna wada dotyczy określonej partii aut.
Data produkcji jest w Świadectwie zgodności (Complete vehicles certificate of conformity).
U mnie 22.06.2021, oczywiście Nosovice, CZ.

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 953
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Zibi70 » 17 lut 2022, 13:33

Nie ma żadnego TTTM. Nie ma takiej kategorii - a jeśli jest to ja poproszę o wskazanie w specyfikacji pojazdu, gdzie jest opis tej usługi i jak się nazywa? Może trzaskowy umilacz podróży? Chrobitek postojowy? Może to jakies rozszerzenie dla dźwięków natury - upgrade do programu "Las pełen życia" - dodatek pt. Naćpany dzięcioł.

Dlaczego dajemy sobie wmawiać, że ten typ tak ma?
To bzdura - są pewne standardy typowe dla różnych urządzeń i to nie jest jakaś cecha tylko usterka.
Za każdym razem trzeba żądać wpisu do książki gwarancyjnej - niech wpiszą, że to jest typowa cecha.

A skoro ten typ tak ma, to było o tym uprzedzić przed sprzedażą. Jeśli nie to ja poprosze zwrot pieniędzy + poniesionych kosztów, bo nie zamawiałem samochodu, którzy trzeszczy sam z siebie.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 953
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problemy z #GPF ankieta - tylko dane - bez dyskusji

Post autor: Zibi70 » 17 lut 2022, 13:34

Dopisujcie zatem w kolejnych ankietach na ostatniej pozycji.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

Ravager
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 22 paź 2021, 13:14
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150KM MHEV Executive N-Line
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Shadow Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Ravager » 17 lut 2022, 13:39

Zibi70 pisze:
17 lut 2022, 13:33
Nie ma żadnego TTTM. Nie ma takiej kategorii - a jeśli jest to ja poproszę o wskazanie w specyfikacji pojazdu, gdzie jest opis tej usługi i jak się nazywa? Może trzaskowy umilacz podróży? Chrobitek postojowy? Może to jakies rozszerzenie dla dźwięków natury - upgrade do programu "Las pełen życia" - dodatek pt. Naćpany dzięcioł.

Dlaczego dajemy sobie wmawiać, że ten typ tak ma?
To bzdura - są pewne standardy typowe dla różnych urządzeń i to nie jest jakaś cecha tylko usterka.
Za każdym razem trzeba żądać wpisu do książki gwarancyjnej - niech wpiszą, że to jest typowa cecha.

A skoro ten typ tak ma, to było o tym uprzedzić przed sprzedażą. Jeśli nie to ja poprosze zwrot pieniędzy + poniesionych kosztów, bo nie zamawiałem samochodu, którzy trzeszczy sam z siebie.
W punkt. Może jak inni również będą mieli taką uciążliwość to powstanie na forum odrębny temat do dyskusji. Póki co u mnie zaobserwowałem te trzaski oraz stuki/puki z prawej strony zawieszenia (bardziej tył), o czym też było głośno. Tyle, że te pukanie ustaje po przejechaniu kilku kilometrów.

Bibusz
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2022, 12:58
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1,6 T-GDI, 150 KM Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Bibusz » 17 lut 2022, 14:09

W wątku ankietowym kolega old_mushroom napisał, że w serwisie "Na pytanie czy to powszechny problem, odp. że może jedno auto na 400 zgłasza ten problem."

Pomijam kwestię tego skąd on wziął liczbę 400, bo jakoś szczerze wątpię by tyle NX sprzedali w jednym salonie, tak samo jak wątpię że tylko jeden klient zgłosił im ten problem. Może jeden był tak upierdliwy, że go zapamiętali, bo nie dał się zwieść czczym gadkom i im nawtykał oraz kazał sobie wpisać zgłoszenie do książki.

Natomiast istotne jest to, że z powyższej wypowiedzi koleżki z serwisu wynika jednoznacznie, że serwisy totalnie bagatelizują problem i robią wszystko żeby klientów przekonać, że "Nic się nie stało - proszę się rozejść". I pewnie takie dane z dupy (1/400) przekazują do HMP. Który może wtedy spokojnie twierdzić, że problemu GPF po prostu nie ma, a są tylko jednostkowe przypadki wynikające z "użytkowania pojazdu w warunkach uniemożliwiających regenerację filtra", za co HMP nie odpowiada.

I na to nie możemy drodzy koledzy pozwolić, dlatego problem z GPF każdy powinien zgłaszać nie tylko do HMP ale też do salonów/serwisów.

lexus
Twórca
Posty: 157
Rejestracja: 02 mar 2019, 21:39
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1,6 T-GDI execiutive 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: silky bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: lexus » 17 lut 2022, 14:14

Ktoś pisał że dotyczy to tośków produkowanych do listopada 21r. możliwe to ?

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu