Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
Bibusz
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2022, 12:58
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1,6 T-GDI, 150 KM Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Bibusz » 16 lut 2022, 11:06

Priam pisze:
16 lut 2022, 10:36
U niektórych wizyta trwała niecałe 2h, u innych ponad 2h, u Ciebie 3h, więc czeka się pewnie tyle ile musza pałować silnik.
Tak, za pierwszym razem było około 1,5 godziny. Z tym, że wtedy nie sprawdziłem zmniejszenia zasięgu i wzrostu zużycia paliwa. Ale raczej nie były tak drastyczne jak przy drugiej wizycie, bo duży wzrost spalania raczej rzucił by mi się w oczy.

Priam
Twórca
Posty: 164
Rejestracja: 21 gru 2021, 16:29
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1,6 T-GDI mHEV Executive 2WD 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Gray

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Priam » 16 lut 2022, 11:15

Znalazłem na brytyjskim forum taką wskazówkę:

So to avoid the light coming on (or if it does come on), from what ive understood from the above and other articles is...
its not the fast driving/harsh acceleration on sport that causes regen - but the deceleration
so go up to high speed then just take your foot off the pedals and let the car slow down a bit (as long as its safe to do so!)a few of these passive decelerations every now and then should prevent it clogging up.

tłumaczenie:
Tak więc, aby uniknąć zapalenia się kontrolki (lub jeśli się zapali), z tego, co zrozumiałem z powyższych i innych artykułów, jest...
to nie szybka jazda / gwałtowne przyspieszenie w sporcie powoduje regenerację - ale spowolnienie
więc zwiększ prędkość, a następnie po prostu zdejmij stopę z pedałów i pozwól, aby samochód nieco zwolnił (o ile jest to bezpieczne!). Kilka z tych pasywnych spowolnień od czasu do czasu powinno zapobiec zatykaniu się.

Awatar użytkownika
arczi901
Weteran
Posty: 204
Rejestracja: 13 wrz 2021, 18:41
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: 1.6 TGDi
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Szary

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: arczi901 » 16 lut 2022, 11:17

Zibi70 pisze:
16 lut 2022, 11:02
Jeśli leasingi zaczęłyby w dupę kopać HMP to mogłoby ich zmusić do ruszenia tyłka.
Nie można odpuścić.
Wszystko wskazuje na to, że to co robią, to zwykłe, chamskie zarzynanie silnika, a kto trochę kuma mechanikę wie, że i bez tego silniki T-GDI z racji wtrysku bezpośredniego są mniej trwałe niż przy wtrysku wielopunktowym (chodzi o stopień sprężania, temperaturę, osadzanie się nagarów etc). Turbo dorzuca do tego swoje i teraz jeszcze zasrane wypalanie przez pałowanie silnika wysokimi obrotami i jeszcze bardziej podniesioną temperaturą niż robocza - no cudownie. I te złamasy nie widzą problemu. :evil:

Trzeba kopać ich po tyłku przy każdej możliwej okazji - zwłaszcza, że takiego wymuszonego wypalania da się uniknąć jak widać po innych samochodach.
Naprawa jest banalnie prosta
Obrazek

Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1205
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: daniel.tucson4 » 16 lut 2022, 14:19

:arrow:
"Tak więc, aby uniknąć zapalenia się lampki (lub jeśli się zapali), z tego, co zrozumiałem z powyższych i innych artykułów, jest...
nie szybka jazda / dynamiczne przyspieszenia w trybie sport, które powoduje wypalanie - ale zwalnianie pojazdu...

także, zwiększamy prędkość, a następnie po prostu zdejmujemy nogę z gazu i pozwalamy, aby samochód nieco zwolnił (o ile jest to bezpieczne!). Kilka z tych pasywnych zwolnień od czasu do czasu powinno zapobiec zatykaniu się filtra."
:?

Spoko, tylko to dalej wydziwianie, gdzie powinniśmy nie myśleć W OGÓLE o GPF :oops: i normalnie jeździć...jak reszta świata, ta z normalnym GPF.

:idea: Dziwi mnie to, że jeszcze HMP nie obrało stanowiska w sprawie oraz coś zmieniło, bo rozumiem, że inne modele Hyundai nie mają problemu z GPF.. ;) :?:

Awatar użytkownika
arczi901
Weteran
Posty: 204
Rejestracja: 13 wrz 2021, 18:41
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: 1.6 TGDi
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Szary

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: arczi901 » 16 lut 2022, 15:23

Problem ewidentnie dotyczy jednostek 1.6 150KM. Zobacz, że jest to ponad 90% przypadków problemów z GPF.
Ciekawe czy inne jednostki np SantaFe też ma taką jednostkę i też takie problemy.

Na FB na jednej z 2 grup Tucsona ktoś pisał, że po 2gim wypalaniu w ASO filtr GPF został wymieniony w ramach gwarancji. Ile w ttm prawdy to nie wiem bo trzeba było uwierzyć na słowo

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 16 lut 2022, 17:34

Cześć. Dzisiaj zamówiłem tucsona ze wspomnianym silnikiem, executive. Oczywiście zagadnąłem kierownika salonu, który też ma tucsona o historię z GPF i tym,że chyba wszyscy o tym mówią...a on na to, no zapychają się, zgadza się. Mi też się zapchał i byłem na przetykaniu w serwisie... chociaż szczery. Dalej historie o jeździe, żeby raz po raz przegonić itp. Kiedy zapytałem o potencjalną akcję serwisową,bo na takową się kwalifikuje stwierdził,że jakieś wytyczne do serwisantów dochodzą, jakieś spotkania,nic szczególnego....nadal mam nadzieję że będzie jakaś akcja ze strony Hyundai. Musi być....

dzidas77
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2021, 9:54
Lokalizacja: Mosty
Twój samochód: 1.6 T-GDi Exucutive 150 KM 2WD N-Line
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Sunset Red

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: dzidas77 » 16 lut 2022, 18:20

Mam i ja :-(, też pojawiła mi sie słynna ikona gpf na wyświetlaczu. Przebieg .... 1200 km więc porażka. Fakt przewaga codziennych dystansów po około 10km, czytając co nieco nie jeżdże wogóle w trybie Eco chociaż nie wiem czy ma to znaczenie, przewaga trybu Sport ale jak widać chyba niewiele to daje. Silnik 1.6 150KM w automacie. Jade zaraz na obwodnice spróbować to wypalić ale jak tak ma być co 1000 km to chyba ten samochód nie jest wart swojej ceny i czasu oczekiwania. Specjalnie przesiadłem się z disla bo zaczynał dokuczać dpf a tu taka niepodzianka. Szkoda że Hundai udaje że wszystko jest ok i nic z tym nie robi.

Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1205
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: daniel.tucson4 » 16 lut 2022, 18:30

Wy :arrow: "poszkodowani" wszyscy musicie PISAĆ oficjalnie równolegle oficjalne pismo reklamacyjne do ASO i HMP z reżimem 30-dniowej odpowiedzi. :idea:

Na razie nie ma innej opcji. Powodzenia. 8-)

Priam
Twórca
Posty: 164
Rejestracja: 21 gru 2021, 16:29
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1,6 T-GDI mHEV Executive 2WD 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Gray

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Priam » 16 lut 2022, 18:31

150KM automat to rozumiem jest mHev, tak?
To mam ten sam modeli ponad dwukrotnie więcej przejechane bez ikonki. Tak mniejsze niż 10km, ale nigdy nie używam Sport w mieście. Wydaje mi się, że w mieście Eco raczej pomaga, bo i tak nie wypalasz nic, a na Eco generalnie mniej spalasz więc mniej zanieczyszczasz GPF.

Co prawda że względu na specyfikę parkowania pod domem zawsze mam przynajmniej kilka minut silnik włączony na postoju zanim wyłączę.

Mam za mały przebieg, żeby pouczać, ale trzymam za auto kciuki.

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 16 lut 2022, 18:52

1200 km? :shock: :shock: :shock:

Może jakaś pikieta pod HMP ?

Jeszcze raz, to jest niemożliwe żeby to ignorowali. Mój ma się produkować 28 lutego....mam nadzieję że będzie po jakiejś wewnętrznej akcji...

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu