Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 23 lut 2022, 14:44

Zgadza się.

Prawdopodobnie ponosi nas chęć dopalenia filtra...HMP zauważa, że kontrolka służy do poinformowania kierowcy, a nie o awarii.

Przyjmuję również takie stanowisko, jeżeli się zapali, to będę jeździł zwyczajnie dalej i starał sie wypalić filtr. Jeżeli sam nie zgaśnie z czasem i (oczywiście oby nie) zacznie mrugać, dzida do serwisu (a jeszcze lepiej laweta), i naprawa.

Jeszcze raz zastanawiam się, czy serwis jest w stanie stwierdzić zczytując logi silnika, sterownika, czy próbowaliśmy wypalić filtr? Bo jeżeli nie, to zawsze możemy powiedzieć, że wypalaliśmy, staraliśmy się, a jak się pali to sie pali.

No na logikę, mamy nowe samochody, na gwarancji, a zachwujemy się trochę, jakby od tego zależało nasze życie. Być może dlatego HMP cały czas liczy na to, że problem się sam rozwiąże, bo użytkownicy zapierniczaja na autostradach i wypalają filtry...a nie tak to powinno wyglądać. Jeżeli w trybie zwyklego użytkowania filtr nie jest się w stanie wypalić, to znaczy że trzeba to naprawić.

Stosując się do durnej instrukcji producenta, wydaje mi się że działamy tak jak chce...a tak nie powinno być.

mpek
Twórca
Posty: 172
Rejestracja: 17 paź 2021, 21:58
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: 1.6 T-GDi Smart
Rok produkcji: 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: mpek » 23 lut 2022, 16:48

Nie ma możliwości 30 min. pow. 80km/h jazdy non stop po DK. Co kilometr zjazdy i ograniczenia prędkości do 70. Nie każdy ma dostęp do drogi szybkiego ruchu. Co w przypadku gdy nie ma potrzeby wyjazdu w trasę? Wyjazd na siłę i marnowanie czasu i pieniędzy.

lexus
Twórca
Posty: 157
Rejestracja: 02 mar 2019, 21:39
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1,6 T-GDI execiutive 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: silky bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: lexus » 23 lut 2022, 16:55

Do ;, ziomal261 JA jutro odbieram executive w Lublinie i nie mam stresu ,będzie się coś działo to serwis się mnie nie pozbędzie .Mają nowe oprogramowanie i mają wgrać może coś pomoże zobaczymy .Pierwszy raz kupuję drugi raz tę samą markę czyli hultaja .Tucson TL mnie nie zawodzi liczę na powtórkę z NX4 .A tak w ogóle był już taki przypadek na forum czy ze mną coś nie tak :oops:

Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1222
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: daniel.tucson4 » 23 lut 2022, 17:03

Zauważcie jedno :idea: Sama procedura wypalenia jest na tyle UPIERDLIWA, że można uznać ją za defekt - producent musi ją uprościć :!: :shock:

Czy inni producenci mają podobny fetysz... :?: :P Chyba, że to świadoma technika stopniowego zrażania do gołych spalinówek... ;)
Ostatnio zmieniony 23 lut 2022, 17:28 przez daniel.tucson4, łącznie zmieniany 2 razy.

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 23 lut 2022, 17:24

lexus pisze:
23 lut 2022, 16:55
Do ;, ziomal261 JA jutro odbieram executive w Lublinie i nie mam stresu ,będzie się coś działo to serwis się mnie nie pozbędzie .Mają nowe oprogramowanie i mają wgrać może coś pomoże zobaczymy .Pierwszy raz kupuję drugi raz tę samą markę czyli hultaja .Tucson TL mnie nie zawodzi liczę na powtórkę z NX4 .A tak w ogóle był już taki przypadek na forum czy ze mną coś nie tak :oops:
Planuję podobny manewr... mój do odbioru do końca kwietnia. Skąd info o oprogramowaniu?

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 23 lut 2022, 17:26

daniel.tucson4 pisze:
23 lut 2022, 17:03
Zauważcie jedno :idea: Sama procedura wypalenia jest na tyle UPIERDLIWA, że można uznać ją za defekt - producent musi ją uprościć...

Czy inni producenci mają podobny fetysz... :?: :P Chyba, że to świadoma technika stopniowego zrażania do gołych spalinówek ;)
Słuchajcie. Samochód powienien się wypalić podczas normalnej jazdy. Jeżeli tego nie robi,coś nie działa jak powinno. Ale wyjeżdżając i wypalając na własną rękę falszujemy problem! Jedziemy do serwisu dopiero jak sami nie dajemy rady.

Oznacza to,że działamy tak jak Hyundai chce, a przecież mówimy coś innego...

lexus
Twórca
Posty: 157
Rejestracja: 02 mar 2019, 21:39
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1,6 T-GDI execiutive 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: silky bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: lexus » 23 lut 2022, 17:30

gdzieś tu wyczytałem; diler ma to oprogramowanie tylko trzeba ściągnąć na pendrive, wyprowadzić z salonu auto bo musi być na włączonym silniku

lexus
Twórca
Posty: 157
Rejestracja: 02 mar 2019, 21:39
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1,6 T-GDI execiutive 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: silky bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: lexus » 23 lut 2022, 17:33

to jets to opr. +|21Q2|NX4e_H.EUR.S5W_L.001.001.220211|HM|Tucson_Hybrid_EU|1501|1

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 956
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Zibi70 » 23 lut 2022, 17:33

Wiecie...
Odpuściłem sobie ten wątek, bo już się nagadałem, a część z nas nadal szuka usprawiedliwień dla HMP i woli się wzajemnie usypiać.

Ale sobie czytam aktualne dyskusje i tak na serio czekam na pierwszego pechowca, któremu zdechnie gablota z powodu GPF (choć nikomu nie życzę). Ten pierwszy przypadek może, ale nie musi być decydujący o tym, co będzie się działo dalej, bo pojedynczemu pacjentowi być może będzie łatwiej uzyskać wymianę w ramach gwarancji. Kiedy takich przypadków zrobi się więcej, nastawienie HMP wcale nie musi pójść w kierunku gwarancji czy tym bardziej "akcji". Równie prawdopodobne, albo bardziej prawdopodobne jest, że stanowisko będzie brzmiało:
Użytkownik nie zastosował się do zaleceń - zignorował kontrolkę ostrzegającą o częściowym zapełnieniu filtra i nie podjął prób wypalenia / nie spełnił warunków niezbędnych do wypalenia, co doprowadziło do uszkodzenia filtra GPF.

Rozważania nad tym co oni zrobią przypominają mi rozkminy - co zrobi Putin?
Tego się nie dowiecie, dopóki nie będzie za późno.

Dlatego trzeba z nich wydusić jasne stanowisko - jednoznacznie mówiące co i jak. Np. ile czasu, km czy litrów paliwa można przejeździć ze świecącą lampką GPF. Co zrobić w sytuacji kiedy zacznie migać, a serwis proponuje wizytę za 2 tygodnie. I podstawowa sprawa - cisnąć, bo coś jest skopane - inne samochody z GPF (w tym Hyundaie) nie zachowują się w ten sposób. Średnio rozgarnięty 10 latek kuma z tego, że coś jest nie tak z Tucsonem i że to nie jest norma. Ale widzę, że zamiast wyegzekwować swoje wolimy liczyć, że jakoś to będzie, a może się uda... Może ktoś zrobi za mnie, posiedzę w kącie i poczekam na innych, a może przesadzam?
Nawiązując do filozoficznych wynurzeń pana sprzedawcy - twierdzącego, że Polak lubi narzekać, to te cechy powyżej, są jeszcze bardziej nasze narodowe. Dzięki temu łykacie koledzy to, co chcą Wam sprzedać - TTTM i inne takie wynalazki.
Gdyby nie było problemu - stanowisko Hyundai byłoby jasne i oficjalnie zakomunikowane w odpowiedzi na szum, który się pojawił. Widzieliście je? Nie? Hmmm... Może Koreańczycy mają cechy wspólne z nami - jakoś to będzie - może się rozejdzie po kościach... Byle do wiosny.

Jeszcze jeden aspekt - bajki o poprawieniu czegoś w modelu 2022. Skoro tam poprawili, to dlaczego nie ma żadnych informacji jak poprawić w 2021? Ale sprzedawcy to bajkopisarze więc jak ktoś lubi, może słuchać :)

BTW.
Commodore pisze:
23 lut 2022, 14:19
Napisałem maila do lokalnego dealera żeby potwierdził mi w mailu, że naprawy GPF będą realizowali bezpłatnie (jeśli kontrolka mi się zaświeci) dodając, że nie będę miał warunków do "wypalania" podczas szybszej jazdy. Dealer nie potwierdził jednoznacznie, napisał tylko cytuję: "W naszym serwisie robimy obsługę takiego filtra tak zwane dopalenie w ramach gwarancji bez płatnie . Wiem że niektóre serwisy informują klienta że jeździł nie zgodnie z instrukcją obsługi i kasują klienta za wyczyszczenie filtra.". Niewiele z tego chyba wynika.
Tłumaczenie na język polski:
"W tej chwili możemy zrobić Panu za darmo. Za tydzień może być zupełnie inaczej."

Pomijam kwestie metodologii takiego wypalania i jej wpływu na silnik oraz katalizator.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 956
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Zibi70 » 23 lut 2022, 17:35

lexus pisze:
23 lut 2022, 17:30
gdzieś tu wyczytałem; diler ma to oprogramowanie tylko trzeba ściągnąć na pendrive, wyprowadzić z salonu auto bo musi być na włączonym silniku
To oprogramowanie nie ma nic wspólnego z silnikiem - to nawigacja i system audiorozrywki.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu