Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 23 lut 2022, 11:27

Pewnie, chociaż jak byłem jakieś chyba 2tyg temu w salonie, to koleś powiedział (na moje słowa, że to jemu zależy na sprzedaży), że sytuacja wygląda tak, że on nic nie musi...i tak sprzeda samochód, taki jest deficyt na rynku. Nie trudno się z tym nie zgodzić widząc masakryczne ceny używanych samochodów (dlatego de facto poszedłem w nowy).

To, że coś tam robią (akcja serwisowa), oraz że coś poprawione było kierowane do osób, które już Tośki mają, o ile pamiętam (nie potrafię odnaleźć tych postów).

Arlarl
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 10 paź 2021, 11:00
Lokalizacja: ŚLĄSK
Twój samochód: 1.6 GDI Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Brown

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Arlarl » 23 lut 2022, 11:50

ziomal261 pisze:
23 lut 2022, 11:27
Pewnie, chociaż jak byłem jakieś chyba 2tyg temu w salonie, to koleś powiedział (na moje słowa, że to jemu zależy na sprzedaży), że sytuacja wygląda tak, że on nic nie musi...i tak sprzeda samochód, taki jest deficyt na rynku.

Zgodzę się z tym że samochód kupuje się nieco trudniej, ale i tu bym do końca nie dawał wiary w słowa sprzedawcy, to nic innego jak reguła niedostępności, sposób na sprzedaż jak każdy inny, może faktycznie komuś kto jest zdeterminowany na kupno tuscona łatwo sprzedać auto z pozycji "nic nie muszę" ale nadal na ryku są alternatywy.

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 23 lut 2022, 12:03

I tak wierzę, że jeżeli jeszcze nic nie zrobili, to zrobią.

Nie wyobrażam sobie innej opcji.

Commodore
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2022, 12:44
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: Hyundai Tucson T-GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Commodore » 23 lut 2022, 12:57

Witam wszystkich. Noszę się z zamiarem zakupu Tucsona 2021 (1.5 T-GDI, manual, Executive). W zasadzie jestem na etapie wpłaty zaliczki (jeszcze przed). Sprawdzając opinie o bezawaryjności auta trafiłem na dość liczne, jak się wydaje, problemy z GPF-em w tej wersji. Postanowiłęm zadzwonić do lokalnego dealera i zapytać się jak wygląda sprawa z tymi GPF-ami. W odpowiedzi usłyszałem mniej więcej tyle: "Wie pan jaki jest Polak, zawsze narzeka. GPFy są we wszystkich doładowanych nowych silnikach. Jak się zapali to przecież ma pan gwarancję 5 lat. Bedzie aktualizowane oprogramowanie - mapa wtrysków czy wymiana GPFa na nowy." Niby mnie przekonał, ale był wyraźnie poirytowany tym pytaniem.

Czy może wiadomo już coś o sposobach naprawy tej uciążliwej usterki (np. przez aktualizację oprogramowania i tej mapy wtrysków czy przez wymianę filtra na sprawny)? Ze słów dealera wynika, że gwarancja obejmuje problemy z GPF.

Obawiam się, że wtopię kasę w samochód, który będzie problematyczny. Od razu zaznaczę, że o wypalaniu filtra GPF jeżdżąc szybciej niż 100 km przez dłuższy czas nie ma mowy - do autostrady mam 80 km, a dziennie będę robił +- 20 km po krętych wiejskich drogach (z dopuszczalną prędkością maks. 70km/h).

Mirgos5840
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 28 paź 2021, 10:20
Lokalizacja: Gdańsk, pow. Gdańsk
Twój samochód: 1,6
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: SB

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Mirgos5840 » 23 lut 2022, 13:10

Tak gwarancja, wypalanie w salonach za 200, 300 zł. Warto prześledzić cały wątek.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka


ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 23 lut 2022, 13:22

Ja wpłaciłem zaliczkę.

Też u mnie opcja 20km dziennie, lub około 100, pierwsza opcja dobra droga i stała prędkość, druga trasa dziurawa i chu....

Do najbliższej autostrady 100km :-) odpada...

Moja wersja jeżeli się zapali kontrolka, to jeździć i poczekać aż się trasa przytrafi jakaś.

Przewija się kilka opcji, że coś tam robią z GPF, niby 2022 mają coś tam poprawione. Tyle z rzeczy zasłyszanych na FB od ludków którzy się dopytywali...

Fakt, historia, którą Ci sprzedał dealer można podasować do wszystkiego, aczkolwiek tak jak pisałem powyżej, sporo syfu się rozlało, i jesteśmy raczej pewni, że będzie jakaś akcja.

Jeżeli mnie to spotka i związane z tym problemy (bo musisz wiedzieć, że póki co, oprócz irytacji kontrolką nic złego nikogo nie potkało, czyt. samochód się nie zatrzymał....), a serwis i HMP będa umywać ręce, to rozbiję miasteczko namiotowe :oops: :oops: :oops:

Będę wołał :o :o :o

krowa
Weteran
Posty: 204
Rejestracja: 04 sie 2020, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6GDI Comfort 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: krowa » 23 lut 2022, 13:34

ziomal261 pisze:
23 lut 2022, 13:22
i jesteśmy raczej pewni, że będzie jakaś akcja.
Wybacz ziomal, ale to Twoje życzeniowe myślenie. Powiedziałbym, że konsensus jest taki, że HMP zamiecie sprawę pod dywan.

@Commodore
Jeśli bym miał w planach jeździć tak jak Ty, to kupiłbym samochód dostosowany do takiej jazdy. Według Hyundaia jazda po 20km po nie-autostradzie to nieprawidłowe użytkowanie nowego Tucsona NX.
Masz tę przewagę, że wiesz o tym przed zakupem. Większość tutaj zgromadzonych zostało zrobione w bambuko bo nic o tym nie wiedzieli przed odebraniem samochodu.

Gadanie o GPF w innych markach to takie pitupitu.
Tak, są w innych samochodach tak samo jak był w poliftowym Tucsonie TL (2019-2020).
Tylko że w innych markach i w poprzednim tucsonie nie sprawia on żadnych problemów.

kik
Weteran
Posty: 344
Rejestracja: 29 maja 2020, 13:36
Lokalizacja: Rawicz
Twój samochód: 1,6 T-GDI Style automat
Kolor: Biały

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: kik » 23 lut 2022, 13:54

krowa pisze:
23 lut 2022, 13:34
Wybacz ziomal, ale to Twoje życzeniowe myślenie. Powiedziałbym, że konsensus jest taki, że HMP zamiecie sprawę pod dywan.

@Commodore
Jeśli bym miał w planach jeździć tak jak Ty, to kupiłbym samochód dostosowany do takiej jazdy. Według Hyundaia jazda po 20km po nie-autostradzie to nieprawidłowe użytkowanie nowego Tucsona NX.
Masz tę przewagę, że wiesz o tym przed zakupem. Większość tutaj zgromadzonych zostało zrobione w bambuko bo nic o tym nie wiedzieli przed odebraniem samochodu.

Gadanie o GPF w innych markach to takie pitupitu.
Tak, są w innych samochodach tak samo jak był w poliftowym Tucsonie TL (2019-2020).
Tylko że w innych markach i w poprzednim tucsonie nie sprawia on żadnych problemów.
Pełna zgoda.

Commodore
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2022, 12:44
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: Hyundai Tucson T-GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Commodore » 23 lut 2022, 14:19

Napisałem maila do lokalnego dealera żeby potwierdził mi w mailu, że naprawy GPF będą realizowali bezpłatnie (jeśli kontrolka mi się zaświeci) dodając, że nie będę miał warunków do "wypalania" podczas szybszej jazdy. Dealer nie potwierdził jednoznacznie, napisał tylko cytuję: "W naszym serwisie robimy obsługę takiego filtra tak zwane dopalenie w ramach gwarancji bez płatnie . Wiem że niektóre serwisy informują klienta że jeździł nie zgodnie z instrukcją obsługi i kasują klienta za wyczyszczenie filtra.". Niewiele z tego chyba wynika.

mlodyksiegowy
Weteran
Posty: 232
Rejestracja: 22 gru 2017, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: HT TL 1,6 GDI / HT NX4 1,6 TGDI 150km
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały / czarny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: mlodyksiegowy » 23 lut 2022, 14:31

krowa pisze:
23 lut 2022, 13:34
Według Hyundaia jazda po 20km po nie-autostradzie to nieprawidłowe użytkowanie nowego Tucsona NX.
A gdzie jest taka informacja w instrukcji obsługi? Ja na taki zapis nie trafiłem, ale fakt nie czytałem wszystkiego - natomiast jeśli jest to odpowiedź pracownika ASO to tak naprawdę nie jest ona wiążąca tym bardziej, że głoszą oni wiele różnych historii. Póki co nie mamy również sygnałów o jakichś niewiadomych awariach, zapala się kontrolka natomiast nie wiąże się ona z koniecznością wizyty w ASO. Ja na chwilę obecną nie zawracam sobie tym głowy bo to dywagowanie nad czymś co się jeszcze nie stało, ale jeśli mój GPF się uszkodzi a ASO odmówi naprawy gwarancyjnej to gwarantuję, że będę walczył do ostatniej kropli krwi :).
A jeśli takich sytuacji będzie więcej niestety Hyundai będzie musiał się pochylić nad tematem, ponieważ na chwilę obecną poza palącą się kontrolką nic więcej się nie dziej....

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu