Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
old_mushroom
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2022, 9:17
Lokalizacja: Toruń
Twój samochód: TUCSON NX4 1.6 T-GDI 150KM MANUAL
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: old_mushroom » 22 lut 2022, 9:17

Jeśli próbujecie wypalać gpf samemu, to - z doświadczeń własnych i tego co tu napisano, trzeba pamiętać o:
1. Bieg ma być 4 lub wyżej
2. Obroty 3000 lub wyżej
3. Bez tempomatu
4. Więcej niż połowa baku
Napisałem to, bo widzę że kilka osób próbowało wypalać a nie stosowało się do wszystkich tych "zaleceń".

Druga sprawa - jeżeli procedura w ASO wygląda tak, że silnik pracuje ileś minut na biegu jałowym , to trzeba takich procedur unikać jak ognia. Samo dodawanie gazu na postoju na biegu jałowym to jest zabójstwo dla układu korbowo - tłokowego, jedna z najbardziej szkodliwych dla silnika rzeczy, nie mówiąc o ryzyku przegrzania (mamy olej 0w20, nie do sportowej jazdy - ryzyko zerwania filmu olejowego).

Server
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 19 lut 2022, 8:28
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Twój samochód: 1.6 T-GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Sunset Red

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Server » 22 lut 2022, 9:25

Nie wiem jak u innych użytkowników, ale u mnie była trochę mniej jak połowa baku i wypalenie się udało.

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 22 lut 2022, 9:49

Server pisze:
22 lut 2022, 9:14
Pozwolę sobie wtrącić się do dyskusji. Przy drugim razie zapalenia kontrolki; tej którą uwielbiamy🤨, nie miałem zamiaru ponownie jechać na autostradę. Po 300 km przejechanych z kontrolka, zrobiłem „trase” 16 km. Podczas pierwszych 4-5 km jechałem spokojnie, żeby rozgrzać silnik, później włączyłem tryb sport, manualną zmianę biegów i kilka-kilkanaście przyspieszeń do 4tys. obrotów, po czym zwalnianiem do ok 1500-1600 obrotów. Kontrolka nie zgasła. Ostanie 5 km zrobiłem z pedałem gazu w podłodze😁. Oczywiście po zatrzymaniu auto chwile chodziło na wolnych obrotach i ku mojemu zdziwieniu kontrolka GPF zgasła. Ps. Odkąd zapaliła się kontrolka, miałem wyłączony StartStop oraz przestałem jeździć w trybie Eco.
Tak z ciekawości, z kiedy produkcja twojego Tucsona?
czyli chyba potwierdza się opcja, że najsensowniej wypalić "przy okazji"...

Server
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 19 lut 2022, 8:28
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Twój samochód: 1.6 T-GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Sunset Red

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Server » 22 lut 2022, 11:39

Auto wyprodukowane 7 maja.

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 22 lut 2022, 11:42

dzięki, cały czas liczę na to, że "świeże" wypusty będa jakoś tam poprawione :?: :?: :?:

jas75
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: 18 sie 2021, 0:41
Lokalizacja: Podkarpacie
Twój samochód: 1.6 GDI 150KM Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Teal

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: jas75 » 23 lut 2022, 0:06

old_mushroom pisze:
22 lut 2022, 9:17
Jeśli próbujecie wypalać gpf samemu, to - z doświadczeń własnych i tego co tu napisano, trzeba pamiętać o:
1. Bieg ma być 4 lub wyżej
2. Obroty 3000 lub wyżej
3. Bez tempomatu
4. Więcej niż połowa baku
Napisałem to, bo widzę że kilka osób próbowało wypalać a nie stosowało się do wszystkich tych "zaleceń".

Już 3x wypalałem filtr i za każdym razem jechałem na 5 biegu, obroty 3000 i na włączonym tempomacie.

old_mushroom
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2022, 9:17
Lokalizacja: Toruń
Twój samochód: TUCSON NX4 1.6 T-GDI 150KM MANUAL
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: old_mushroom » 23 lut 2022, 9:05

Szczerze współczuję aż trzech wypaleń , u mnie też powoli się zbliża trzecie, bo od ostatniego minęło 1200 km :)
Z tą jazdą na tempomacie , myślałem o wpisie kolegi adamm , strona 27 niniejszego forum, pozwolę sobie zacytować - to jest odpowiedź z ASO :

"Uprzejmie informujemy, że zgodnie informacjami zawartymi w instrukcji obsługi:
Lampka ostrzegawcza filtra GPF zapala się na stałe gdy sadza osiąga pewien poziom. (jest to właśnie informacja dla kierowcy aby przeprowadzić procedurę regeneracji filtra GPF). Wyłączy się ona po przejechaniu ok 30 min, z prędkością pow. 80 km/h, powyżej 3. Biegu z obrotami silnika w zakresie 1500-4000 obr/min.
Jeżeli pomimo tego lampka miga (na wyświetlaczu też zostanie wyświetlona informacja) zalecane jest sprawdzenie ukł. GPF w serwisie.
Pragniemy wyjaśnić, że na częstotliwość i skuteczność dopalenia filtra GPF ma wpływ wiele czynników takich jak temperatura, warunki drogowe, ciśnienie atmosferyczne czy nawet wysokość terenu (m. n.p.m.). Czas i warunki skutecznej regeneracji filtra mogą się różnić w zależności od wymienionych warunków. Ponadto muszą być spełnione warunki przez kierowcę tzn. odpowiednia ilość paliwa (zaleca się min. pół zbiornika) a także temperatura silnika (musi być robocza), proces regeneracji nie zostanie również przeprowadzony podczas jazdy na tempomacie."

Widać info o tempomacie jest tylko kolejną dezinformacją - ale ja na wszelki wypadek wypalałbym bez.

Krystiangdba
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 15 sty 2022, 21:32
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: 1.6 T-gdi executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Krystiangdba » 23 lut 2022, 9:18

,,Tempomat wyłączony" kolejna totalna bzdura hyundaia, włączenie temp. to przecież ważna informacja dla sterownika silnika że właśnie będziemy jechać w warunkach sprzyjających do wypalenia filtra gpf!

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 23 lut 2022, 10:33

Tak tylko tutaj wrzucę, bo pojawiło się kilka postów ba FB, niestety nie jestem ich w stanie przytoczyć w oryginale, że podobno samochody wyprodukowane w 2022 mają "coś" tam poprawione, oraz przy okazji innej akcji serwisowej (jakies szumy z kierownicy), podobno tez cos tam się szykuje w związku z GPF...

To wszystko z naciskiem na "podobno", trudno mi się odnieść do prawdziwości tych info, przekazane przez osoby, które były w ostatnim czasie w serwisie...

Pozostaje mieć nadzieję...

BTW, Hyundai coś musi z tym zrobić, hejtu kilo się wylało, pytanie kiedy...

Trzymajcie się, ja jeszcze nie mam swojego Tośka, ale mam nadzieję już niedługo ;)

Arlarl
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 10 paź 2021, 11:00
Lokalizacja: ŚLĄSK
Twój samochód: 1.6 GDI Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Brown

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Arlarl » 23 lut 2022, 11:03

ziomal261 pisze:
23 lut 2022, 10:33
podobno samochody wyprodukowane w 2022 mają "coś" tam poprawione, oraz przy okazji innej akcji serwisowej
Podchodził bym do takich informacji z dużą ostrożnością, też bym tak mówił, gdybym musiał sprzedać samochód a klient kręcił by nosem że dpf...
Ale kto wie, prędzej czy później coś z tym zrobić muszą.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu