Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
darpal
Świeżak
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2022, 17:03
Lokalizacja: Sosnowiec
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: darpal » 21 lut 2022, 15:39

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Nie podejmę już żadnych czynności związanych z "przymusowym" wypaleniem filtra i narażaniem się na dodatkowe koszty . Zgoła inny przekaz wynika z rozmowy z serwisem Waro z Katowic "proszę jeździć i nie przejmować się kontrolką , niskie temperatury nie sprzyjają szybkiemu wypaleniu filtra. Filtr powinien wypalić się sam przy normalnej eksploatacji samochodu. W miesiącach wiosenno - letnich problem przestanie istnieć".

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 21 lut 2022, 16:03

No zgadza się, nie ma w ogóle dyskusji. Przy całej wyrozumiałości do tego, że system może być nadpobudliwy (tego nie wiemy, ale nikogo samochód nie zostawił na drodze), że to tylko informacja o tym że filtr wymaga wypalenia, a nie o awarii (co pewnie też jest faktem, przyznajmy to), i całej trochę mam wrażenie histerii, która się wokół tego GPF wywiązała...pisałem juz o tym gdzies wyżej.

Jestem na stanowisku, że trzeba jeździć i poczekać na możliwość wypalenia w dogodnych do tego warunkach. Może to nasza nadinterpretacja, zapaliło się, trzeba jechac wypalić....szybko!!! bo się zapcha...idąc dalej, czy komuś się zapchał? Pomijam przypadek jakiś tam z UK, chyba tylko jeden...

Możliwe, że od zapalenia kontrolki do faktycznej awarii GPF/inych rzeczy są lata świetlne, a my panikujemy.

Może trzeba to potraktować jako informację, żeby mieć w głowie (a na tablecie w formie przypomnienia), że w dogodnych warunkach trzeba wypalić filtr....inna kwestia, że wypalanie nie zawsze jest udane :oops: :oops: :oops:

Powiem więcej, może to taki rozwinięty DPF, informuje Cię o tym, że jest gotów do wypalenia i masz mu w tym pomóc... :D

ustawcie mnie do pionu, jak fantazjuje ;)

święty
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 18 lut 2022, 9:28
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6 150KM M/T 2WD MODERN
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Teal

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: święty » 21 lut 2022, 16:23

ziomal261 pisze:
21 lut 2022, 16:03

Powiem więcej, może to taki rozwinięty DPF, informuje Cię o tym, że jest gotów do wypalenia i masz mu w tym pomóc... :D

ustawcie mnie do pionu, jak fantazjuje ;)
Mi powiedziano w serwisie, że kontrolka się włącza po podjęciu dwóch nieudanych prób wypalania. W sensie podjętych automatycznie. Więc to nie jest chyba tak że kontrolka nas ostrzega że może pora pomyśleć o wypaleniu, ale że dwa wypalenia się już nie powiodły, co mogłoby sugerować że sadzy już jest sporo... Sam nie wiem... Ja na razie zmienię tryb jazdy, co w połączeniu z cieplejszą pogodą mam nadzieje czasowo rozwiąże problem. A do następnej jesieni może coś więcej będzie wiadomo.

Franz
Twórca
Posty: 152
Rejestracja: 07 maja 2021, 18:18
Lokalizacja: Trójmiasto
Twój samochód: 1.6 GDI Comfort+pakiet NAVI
Kolor: Silky Bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Franz » 21 lut 2022, 16:25

W instrukcji jest napisane co mamy zrobić w razie pojawienia się kontrolki. Można procedurę oczywiście zignorować, ale kto będzie sobie w kostkę, ba...w kolano albo jeszcze wyżej strzelał w okresie gwarancyjnym. Coś się stanie z silnikiem, wiadomo co powiedzą. Tak poza konkursem, co się może stać, jeżdżąc z kontrolką zaklejoną "gumą do żucia"???

Franz
Twórca
Posty: 152
Rejestracja: 07 maja 2021, 18:18
Lokalizacja: Trójmiasto
Twój samochód: 1.6 GDI Comfort+pakiet NAVI
Kolor: Silky Bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Franz » 21 lut 2022, 16:31

święty pisze:
21 lut 2022, 16:23
Mi powiedziano w serwisie, że kontrolka się włącza po podjęciu dwóch nieudanych prób wypalania. W sensie podjętych automatycznie. Więc to nie jest chyba tak że kontrolka nas ostrzega że może pora pomyśleć o wypaleniu, ale że dwa wypalenia się już nie powiodły, co mogłoby sugerować że sadzy już jest sporo... Sam nie wiem... Ja na razie zmienię tryb jazdy, co w połączeniu z cieplejszą pogodą mam nadzieje czasowo rozwiąże problem. A do następnej jesieni może coś więcej będzie wiadomo.
Dla mnie to kompletna bzdura. Ewentualne 40 stopni różnicy lato/zima robi różnicę w procesie wypalania sadzy??? Wątpię.

Krystiangdba
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: 15 sty 2022, 21:32
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: 1.6 T-gdi executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Krystiangdba » 21 lut 2022, 16:35

Filtr powinien wypalać się również w warunkach miejskich i by było po problemie, może wreszcie ktoś z Hyundaia na to wpadnie. A jeżeli chodzi o udokumentowanie prób wypalania to mamy blulink a w nim kalendarz z trasami średnią prędkością, kilometrami itp.

mpek
Twórca
Posty: 172
Rejestracja: 17 paź 2021, 21:58
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: 1.6 T-GDi Smart
Rok produkcji: 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: mpek » 21 lut 2022, 17:21

Tylko gdzie jest napisane w instrukcji lub warunkach gwarancji, że autem należy regularnie jeździć drogami szybkiego ruchu aby uniknąć zapchania filtra? Bo moje auto co tydzień lata po 2x50 drogami krajowymi i jak widać nie ominęła mnie zapalona kontrolka.

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 21 lut 2022, 18:07

Czyli mam rozumieć,że samochodem za 130k nie da się jeździć?

Jakieś chore to wszystko. Swoją drogą serwisy mają też mega zagwozdke... reagują prawdopodobnie do problemu, uspokajają pewnie też żeby mieć spokój, bo jak widać z centrali nic sensownego nie przychodzi...

Tak czy siak to się nie może udać Hyundai, za duży bałagan się zrobił. Mnóstwo samochodów już zamówionych (mój też), ileś w drodze, ileś możliwe że zbliża się do czasu kontrolki... możliwe że te z późniejszej produkcji mają coś poprawione. Nie wiem. A może inaczej,kto z szanownych ma samochód z problemem z produkcji najmłodszej... może końcówka 2021…?

Jeżeli mnie też to spotka,to autentycznie rozbiję namiot pod HMP ... miasteczko namiotowe zorganizujemy :lol: :lol:

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 21 lut 2022, 18:16

Franz pisze:
21 lut 2022, 16:31
Dla mnie to kompletna bzdura. Ewentualne 40 stopni różnicy lato/zima robi różnicę w procesie wypalania sadzy??? Wątpię.
Może nie tyle 40 stopni różnicy, tylko różnica w mieszance, szybkość nagrzewania, wilgotność, obciążanie (klimatyzacja). Nie wiem...

Server
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 19 lut 2022, 8:28
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Twój samochód: 1.6 T-GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Sunset Red

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Server » 22 lut 2022, 9:14

Pozwolę sobie wtrącić się do dyskusji. Przy drugim razie zapalenia kontrolki; tej którą uwielbiamy🤨, nie miałem zamiaru ponownie jechać na autostradę. Po 300 km przejechanych z kontrolka, zrobiłem „trase” 16 km. Podczas pierwszych 4-5 km jechałem spokojnie, żeby rozgrzać silnik, później włączyłem tryb sport, manualną zmianę biegów i kilka-kilkanaście przyspieszeń do 4tys. obrotów, po czym zwalnianiem do ok 1500-1600 obrotów. Kontrolka nie zgasła. Ostanie 5 km zrobiłem z pedałem gazu w podłodze😁. Oczywiście po zatrzymaniu auto chwile chodziło na wolnych obrotach i ku mojemu zdziwieniu kontrolka GPF zgasła. Ps. Odkąd zapaliła się kontrolka, miałem wyłączony StartStop oraz przestałem jeździć w trybie Eco.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu