Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
Priam
Twórca
Posty: 164
Rejestracja: 21 gru 2021, 16:29
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1,6 T-GDI mHEV Executive 2WD 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Gray

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Priam » 20 lut 2022, 12:45

A to nie jest tak, że największe spalanie, czyli największą ilość zapychaczy GPF jest w momencie ruszania? Dodatkowo przy hamowaniu do staniecia także spalanie jest niewspółmierne do odcinka przejazdu.

Pod tym względem mHev start/stop pomaga zniwelować częściowo zapychanie GPF, a hybryda niemal wyeliminować. Jazda stała autostradowa 130kmh to sporo mniejsze spalanie niż przy ruszaniu.

Powiem szczerze, że nie rozumiem dlaczego twierdzicie, że start stop może to pogarszać.

Awatar użytkownika
fingeros
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 05 mar 2021, 6:23
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Twój samochód: Tucson 1.6 T GDI 150 KM Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Czarny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: fingeros » 20 lut 2022, 13:19

Start stop powoduje tzw. początkowe tarcia, które są najgorsze dla silników i dalszą i eksploatacje. Gasisz i uruchamiasz,tak na chłopskj rozum bardzo negatywnie wpływa na silnik i jego podzespoły.

mlodyksiegowy
Weteran
Posty: 232
Rejestracja: 22 gru 2017, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: HT TL 1,6 GDI / HT NX4 1,6 TGDI 150km
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały / czarny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: mlodyksiegowy » 20 lut 2022, 14:46

daniel.tucson4 pisze:
20 lut 2022, 12:34
:shock: Mamy paradoks :arrow: w hybrydach, gdzie nie ma możliwości wyłączenia systemu START/STOP, problemy z GPF teoretycznie nie ma :idea:

Czy ktoś "habilitowany" może się tu wykazać (Zibi, daj szansę innym... :) ) i postawić swoją diagnozę/tezę, dlaczego problem wczesnej sygnalizacji zapchania GPF NIE przytrafia się hybrydom :?: :?: Mają wymuszony system Start/Stop, mogą mieć częściej wyłączany silnik na zimnym z uwagi na przechodzenie na żaglowanie itd :?:

Czy tam jest coś w sofcie innego, może GPF mają inny czy co :?: :roll: Ktoś pisał, że użytkownicy hybryd nie piszą, bo statystycznie jest ich mniej, tja... musiało by być ich promil :!:

Miałby ktoś twarde statystyki ile jest sprzedanych samych hybryd :?:
No tak ale być może hybryda ma to inaczej rozwiązane z uwagi, iż bynajmniej w teorii jest bardziej Eko i udaję się uzyskać właściwą normę emisji spalin przy mniej zaawansowanym GPF.

Ciekawi mnie też w chwili zapalenia kontrolki jaki jest poziom sadzy w GPF? Czy ktoś może to weryfikował? Muszę kupić jakiś kabel do diagnostyki....

Priam
Twórca
Posty: 164
Rejestracja: 21 gru 2021, 16:29
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1,6 T-GDI mHEV Executive 2WD 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Gray

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Priam » 20 lut 2022, 17:49

fingeros pisze:
20 lut 2022, 13:19
Start stop powoduje tzw. początkowe tarcia, które są najgorsze dla silników i dalszą i eksploatacje. Gasisz i uruchamiasz,tak na chłopskj rozum bardzo negatywnie wpływa na silnik i jego podzespoły.
Właśnie to gaszenie i uruchamianie w mHev i hev działa inaczej. Nie ma rozruchu zapłonem. Rozruch jest czysto elektryczny i silnik uruchamia się bez paliwa. To następuje później, gdy już nie ma konieczności ruszania z zera.

Przynajmniej tak to rozumiem z opisów. Wychodzi na to, że te tarcia są zniwelowane i paliwo nie bierze w nich udziału.

Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1222
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: daniel.tucson4 » 20 lut 2022, 21:04

Priam pisze:
20 lut 2022, 17:49
Właśnie to gaszenie i uruchamianie w mHev i hev działa inaczej. Nie ma rozruchu zapłonem. Rozruch jest czysto elektryczny i silnik uruchamia się bez paliwa. To następuje później, gdy już nie ma konieczności ruszania z zera.
Tak, to by miało sens... tylko, że jest trochę zgłoszeń wczesnego GPF w MHEV :?

Zastawia mnie, że ludzie posiadający 2 Hyundaie np. i30 i Tucson opisują zgoła odmienne zachowania pod kątem GPF, na korzyć i30.

Sz. Hyundai :arrow: jest takie przysłowie, które NA PEWNO nie znaliście, to wam przytoczę (nie ma za co) :arrow: "Wrogiem lepszego jest lepsze." 8-)

darpal
Świeżak
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2022, 17:03
Lokalizacja: Sosnowiec
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: darpal » 21 lut 2022, 14:09

Szanowni Panowie, kolejna wizyta w serwisie w Dąbrowie Górniczej z powodu GPF. W dniu dzisiejszym przejechałem kolejne 80 km na 3 biegu utrzymując zalecane przez w/w serwis wysokie obroty silnika 3500 - 4500 obr./min... bez zamierzonego efektu. Kontrolka świeci dalej!! Mało przyjemna rozmowa z kierownikiem serwisu, troszkę mnie poniosło....Mam jeździć tak aby stworzyć odpowiednie warunki do wypalenia filtra określone w instrukcji serwisowej. Oni łaskawie mogą wypalić filtr za jedyne 150zł.Mam być świadomy, że uszkodzenie tego elementu będzie potraktowane jako świadome zaniedbanie z mojej strony i jego wymiana obciąży mnie finansowo. To była moja ostatnia wizyta w tym serwisie !!!
Nie polecam korzystania z usług tego serwisu.

Priam
Twórca
Posty: 164
Rejestracja: 21 gru 2021, 16:29
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1,6 T-GDI mHEV Executive 2WD 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Gray

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Priam » 21 lut 2022, 15:00

Oł tak, człowiek się stara, a i tak debile swoje.
Nie ma szans, żebym jechał 80km, już nawet nie komentuje obrotów. Jestem pragmatyczny, więc pojadę na autostradę, bo jest przy salonie i jak zrobię rundkę około 20km przy Wrocławiu i to nic nie da wracam do salonu.
Dla mnie koszty finansowy, czasowy, bezpieczeństwa i rodzinny trasy 80km jest zbyt wysoki.

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 21 lut 2022, 15:22

Zastanawiam się, czy w sterowniku silnika są jakies ślady, czy wykonywaliśmy procedurę wypalania...

Chodzi o to, że np. podjeżdżając do serwisu mówimy, że wypalaliśmy i ...uja to dało, zrobić albo wymieniać, bo nie będziemy dłużej jeździć bez sensu

Ze swojej strony nigdzie nie pojadę, żadnej autostrady, to jest popier...jeżeli się zapali (cały czas mam nadzieję, że przez ten czas coś ogarnęli, swój odbieram na koniec kwietnia, produkcja podobno 28.02), to zwyczajnie będe jeździł aż nadaży sie okazja do szybszej jazdy i wypalenia.

Wiecie, tak myślę, nikt z nas nie powienien sie nabrać na motyw "wyjedź na droge szybkiego ruchu i wypal"...

Może akcja w stylu nie jeździmy wypalać, od razu jedziemy do serwisu i mówimy że wypalanie nic nie daje ujawniłaby, że skala jest nieco większa niż komus sie tam na górze wydaje.

Informacje z rynku są filtrowane przez kolejne szczeble i excele, wysoce prawdopodobne, że management wyższego szczebla wcale nie wie o tych problemach, albo uważa że są marginalne i wynikają właśnie ze złego użytkowania.

Priam
Twórca
Posty: 164
Rejestracja: 21 gru 2021, 16:29
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1,6 T-GDI mHEV Executive 2WD 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Gray

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Priam » 21 lut 2022, 15:28

ziomal261 pisze:
21 lut 2022, 15:22
... wynikają właśnie ze złego użytkowania.
Właśnie o to chodzi, że nie może być "złego użytkowania". Rozumiem, ze można auto zajechać, powiedzmy jeżdżąc na manualy na 1-szym biegu zawsze po mieście do 50km/h. Może nie zamykać okien na śnieg i deszcz, aż zaleje kabinę i porobi spięcia.

Jednak jak można źle jeździć, tak żeby auto przestało działać po 2000km bez takich skrajnych debilizmów jak wyżej napisałem. Nie słyszałem o autach, gdzie młody kierowca od razu po zdaniu prawka "źle jeździ". Może nie umie płynnie zmieniać biegów, może za długo trzyma gaz, może niedociska sprzęgła, może za późno zwiększa bieg. Może nieumiejętnie jeździć, może nie pięknie, ale nie może źle. Nigdy nie słyszałem, żeby ktoś przez to, że jeździ tylko do najbliższego marketu i po dzieci do szkoły zepsuł auto.

AdMan
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2022, 15:01
Lokalizacja: okolice Krakowa
Twój samochód: inny
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna/LPG
Kolor: czarny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: AdMan » 21 lut 2022, 15:37

Cześć, jestem tu nowy ale cały wątek mnie zaciekawił bo w planach mam zakup NX4. Poczytałem trochę instrukcję obsługi tego auta w wersji benzynowej i w zakładce "Przeglądy, czynności obsługowe i naprawy" na stronie 9-86 jest, cytuję : Pojazd wyposażony jest w katalizator spalin. Aby uniknąć uszkodzenia katalizatora i/lub
pojazdu, należy przestrzegać poniższych zasad: ... "Nie pozwalać, by silnik stojącego pojazdu pracował przez ponad 5 minut z prędkością obrotową wyższą od prędkości obrotowej biegu jałowego (jednocześnie przestrzegać obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie). " Dlatego kolegom, którzy wypalają GPF w serwisie proponuję być obecnym przy tej czynności i ew. reagować, że postępują wbrew zaleceniom "Instrukcji obsługi Tucson NX4" jeśli takowe miałyby miejsce.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu