Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
Awatar użytkownika
Romlux
Twórca
Posty: 141
Rejestracja: 06 sie 2021, 17:48
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: 1.6 T-GDI
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Teal

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Romlux » 18 lut 2022, 18:04

Bibusz pisze:
17 lut 2022, 7:53
Też tak mam. Szkoda, że nie działa to w ten sam sposób przy systemie start/stop - że jak kończy się jazdę z wyłączonym, to przy następnym uruchomieniu też jest wyłączony.
Dziwne. Mamy taką samą konfigurację (oprócz koloru), a u mnie jak zostawiam normal, uruchamia się normal, jak zostawiam eco, to uruchamia się eco, natomiast jak wyłączę na sporcie, to ponowne odpalenie uruchamia normal.

mlodyksiegowy
Weteran
Posty: 232
Rejestracja: 22 gru 2017, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: HT TL 1,6 GDI / HT NX4 1,6 TGDI 150km
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały / czarny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: mlodyksiegowy » 19 lut 2022, 7:19

Mhhh...
Moja konfiguracja to 150 KM manual z przebiegiem 7342 km i na chwilę obecną bez zaświecenia kontrolki od GPF - dziennie robię około 40 km trasy (20 w jedną stronę)+ trochę miasta i raz w tygodniu jadę około 250 km S5 zawsze wyłączam start / stop - odnosząc się do poprzednich odpowiedzi z wątku
1. Finansującego (najem czy leasing) nie interesuje co się dzieje z pojazdem - masz płacić, serwisować i tyle, ktoś to zawsze kupi z pięknym opisem że serwisowany i od pierwszego właściciela (a że po najmie to co). A ciebie jeszcze skasują za ponadnormatywne zużycie (wg. finansującego) przy zdaniu pojazdu
2. Przebieg 10 tys to żaden przebieg
3. Ja jeśli będę miał problemy z GPF na pewno nie zapłacę za jego wypalenie - szanowni Państwo mamy instrukcję obsługi do naszego samochodu, która precyzuje jak pojazd użytkować, jeśli ASO odmawia naprawy niech powoła się na konkretne punkty jakie wg. nich zostały niedotrzymane - nie dajmy sobie wmawiać i godzić się na jakieś banialuki oni są od naprawy jak d*** od sra....... koniec i kropka .

Miałem taki problem z Tucsonem TL gdzie przetarła mi się uszczelka drzwi, na wysokości zamka - wynikało to z tego, że miałem fotel cofnięty do tyłu i podczas wsiadania było o nią ocierane a że była zrobiona z g...... to się przetarła. Początkowo ASO oczywiście uważało to za uszkodzenie mechaniczne, natomiast po krótkie rozmowie gdzie wręczyłem im instrukcję obsługi pojazdu z prośbą o wskazanie gdzie popełniam błąd wsiadając i wysiadając z pojazdu (gdzie nie zastosowałem się do tej instrukcji). Po 10 min doszliśmy do wniosku, że skoro uszczelka nie jest przecięta a ja stosuje się do instrukcji obsługi nie możemy mówić o uszkodzeniu mechanicznym tylko o wadzie wspomnianej uszczelki i jej niskiej jakości (tym bardziej, że użytkuje kilka pojazdów i nigdzie nie było takich problemów) - uszczelka została wymieniona w ramach gwarancji
Napiszę jeszcze co naprawiałem w TL w ASO
1. Uszczelnienie skrzyni biegów na łączeniu - przebieg około 15 tys - winny uszczelniacz wałka sprzęgłowego (temat znany w HT), dodatkowo wymienili tarczę sprzęgła ponieważ dostała oleju
2. Uszczelka drzwi oraz delikatnie wytarty klawisz odbierania połączenia (na kierownicy) - przebieg około 60tys
3. Trzecie światło stop - była akcja na nie, ale ja miał już poprawione (koniec 2017), natomiast przestały się palić dwa ostatnie LED-y przebieg około 105 tys - tu jak się umawiałem zapytali się ile LED się nie pali (telefonicznie) po czym odpowiedziałem - a jakie ma to znaczenie, mają się palić wszystkie i oczywiście umówili się na wymianę

Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1222
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: daniel.tucson4 » 19 lut 2022, 10:02

Jeżeli będą iść w zaparte - ale w sumie czy oni coś w ogóle zareagują, oby to tylko była sprawa softu, ale sporo na to wskazuje - to ja już podziękuję NA CAŁE ŻYCIE marce Hyundai. Mnie się w ogólnie nie podoba absolutnie nic oprócz Tucsona, to taka czarna owca. Pójdę w NX ale nie 4 tylko Lexusa. 8-)

mpek
Twórca
Posty: 172
Rejestracja: 17 paź 2021, 21:58
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: 1.6 T-GDi Smart
Rok produkcji: 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: mpek » 19 lut 2022, 11:39

święty pisze:
18 lut 2022, 9:48

Ale w tym miejscu mam pytanie, czy jest ktoś na forum kto też najmuje Tucsona i ma porblem z GPF? Zgłaszał to do finasującego (właściciela)? Co oni na to, bo wg mnie to ich też powinno bardzo interesować, gdyż w przypadku nie rozwiązania problemu z GPF, wartość samochodu będzie mniejsza niż zakładali w kalkulacjach. Ktoś? Coś?
.
Ja miałem, ale serwis mam w opłatach więc na razie olałem sprawę i niech płacą. Ponieważ auto znowu zaczęło szarpać spodziewam się kontrolki w niedalekim czasie. Jak tak się stanie, to napiszę maila do firmy. Zobaczymy jak zareagują.

Awatar użytkownika
arczi901
Weteran
Posty: 208
Rejestracja: 13 wrz 2021, 18:41
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: 1.6 TGDi
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Szary

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: arczi901 » 19 lut 2022, 12:59

daniel.tucson4 pisze:
19 lut 2022, 10:02
Jeżeli będą iść w zaparte - ale w sumie czy oni coś w ogóle zareagują, oby to tylko była sprawa softu, ale sporo na to wskazuje - to ja już podziękuję NA CAŁE ŻYCIE marce Hyundai. Mnie się w ogólnie nie podoba absolutnie nic oprócz Tucsona, to taka czarna owca. Pójdę w NX ale nie 4 tylko Lexusa. 8-)
Już niedługo nie będzie problemu z GPF, DPF czy to olejek bo będzie można kupić tylko elektryki

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 956
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Zibi70 » 19 lut 2022, 14:21

Tja, i prąd na kartki.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 19 lut 2022, 15:09

Słuchajcie...od około 3 tyg chyba czytam forum z racji tego,że zamierzam kupić nx4. Dodatkowo FB i grupy #gpf, wiadomo o co chodzi. Może trzeba spojrzeć na to z innej strony... użytkownicy opisują sytuacje, gdzie po zapaleniu się ikonki po prostu jeździli dalej, do czasu aż wyjechali w trasę i przepalili auto. W innych przypadkach same serwisy mówią o tym, że lepiej to zignorować, pojeździć,samo zgaśnie. I tak też podobno się dzieje...czy nie reagujemy zbyt panicznie? Przecież samochód się nie zatrzymuje,nie trzeba wołać lawety,nawet jeżeli się nie wypali...może to tylko ikonka która informuje,że filtr jest już "gotowy" do wypalenia,a nie jedz na autostradę i ciśnij ile wlezie, bo wybuchnę...nie zmienia to faktu,że brak reakcji producenta na spory już hałas jest z goła zły,ale to koreański styl, coś niestety wiem, pracowałem z nimi :shock: co do zasady Koreańczycy obserwują licząc,że problem sam się rozwiąże. Zawsze tak robią. Czy kogoś samochód zostawił w polu w związku z ikonką filtra? Wiecie,może takie było założenie, będę świecił i tyle. Tak tylko przemyśliwam to coraz bardziej...

krowa
Weteran
Posty: 204
Rejestracja: 04 sie 2020, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6GDI Comfort 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: krowa » 19 lut 2022, 15:34

Myślę, że dużo osób sobie zadaje pytanie, że skoro w najnowszym tucsonie kontrolka zapala się nawet po 2000km, to co będzie po 80000 albo 120000.

Ja na przykład bym nie ryzykował i nie kupował dopóki sprawa się nie rozwiąże. Ale na szczęście mam TL z końcówki produkcji, więc jeszcze o wymianie nie myslę ;)

ziomal261
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 07 lut 2022, 12:46
Lokalizacja: Szamocin
Twój samochód: 1.6 t-GDI executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: ziomal261 » 19 lut 2022, 16:38

Tak, zgadza się. Jednakże z nowymi modelami, zupełnie nowymi trochę tak jest. Użytkownicy je testują. Nikt nie wie co będzie dalej, ale przynajmniej 5 lat gwarancji jest...tym nie mniej, jeszcze raz, być może kontrolka GPF nie oznacza konieczności rzucania wszystkiego i zapier...ile fabryka dała. Może nie taki był zamysł konstruktorów, tylko my tak to sobie zinterpretowalismy. Nie bronię HMP, powinni wydać jakieś oświadczenie bezdyskusyjnie, ale może jeszcze raz,kontrolka GPF to informacja,nie znak o katastrofie, zatkaniu, itp,itd :)

Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1222
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: daniel.tucson4 » 19 lut 2022, 18:59

Trochę w tym prawdy... z naciskiem na TROCHĘ... To my nie wariujemy, TYLKO Tucson :idea: i skoro przy ponad ok. 1000 km system chce wypalenia (gdyż pojawienie się kontrolki "GPF" wskazuje na częściowe zapchanie - czyt. różnicy ciśnień pomiędzy wlotem a wylotem do filtra spalin) to pomyśl... ;) ...w czym jest problem :?: :?: no ewidentnie w sofcie (miejmy taką nadzieję), a ile hejtu się przelało, a HMP na co czeka... :? :?: :!:

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu