Tucson NX4
Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Masz problem z układem wydechowym - Tucson NX4? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1205
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: daniel.tucson4 » 14 lut 2022, 22:30

@ Tom: kontrolka pojawia się ZA WCZEŚNIE niż logika pana astronoma czy gastronoma nakazuje. :arrow: KROPKA :!:

I co :?: Mamy kolejny trop :arrow: okno kalendarzowe miesięcy 2020 i 2021 kiedy GPF miał być "nieprawidłowo" zamontowany/skonfigurowany :?: :!: :idea: :idea:

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 953
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Zibi70 » 15 lut 2022, 1:16

Tom pisze:
14 lut 2022, 20:47
Jeszcze jedno pytając o zapaloną kontrolkę GPF to twierdzą, że ona sygnalizuje po nieudanych próbach samoczynnego wypalenia przez komputer konieczność wypalenia na trasie ( niby kontrolka nie sygnalizuje błędu zapchanego GPF tylko informuje o konieczności wypalenia), wszystko pisane palcem po wodzie.
Owszem to się zgadza. Kontrolka świecąca stale sygnalizuje konieczność wypalenia wg "procedury" opisanej w instrukcji, migająca sygnalizuje, że problem jest już na tyle poważny, że należy pojechać do ASO. I tutaj dochodzimy do dwóch problemów, które są winą producenta, a ich rozwiązanie należy do gwaranta i reprezentującego go ASO.

1. Samochód w żaden sposób nie sygnalizuje trwającego procesu wypalania, który jakoby ma następować okresowo podczas normalnej eksploatacji. Właściciel nie jest wróżką i jego zadaniem nie jest wsłuchiwanie się w dźwięk silnika czy śledzenie chwilowej wartości spalania, by sobie wydedukować czy wypala, czy nie. Prowadząc ma skupiać uwagę na drodze i tym co się na niej dzieje. Brak sygnalizacji prowadzi do nieświadomego przerywania procesu i nie wypalenia sadzy, co skutkuje pojawieniem się po kilku takich przerwaniach naszej ulubionej ikonki. Sprawa wygląda na umyślne działanie, bo przygotowanie stosownego komunikatu na wyświetlacz, który informowałby o procesie to prawdziwa duperela. Dlaczego zatem tego nie ma?

2. W momencie zapalenia się ikonki zastosowanie literalnie procedury opisanej w instrukcji, w wielu przypadkach nie daje żadnego rezultatu - a to już jest nic innego tylko działanie samochodu niezgodne z tym jak powinien działać wg instrukcji czyli też z zadanymi parametrami, które zapewne są ujęte w homologacji - jednym słowem to awaria i to podlega reklamacji w ramach gwarancji. BEZPŁATNIE!

Trzecim, oczywistym problemem jest to, że w innych samochodach takie jaja nie występują - jeżdżą po tych samych drogach, na tak samo różnych odcinkach i w korkach, są niedogrzane itp a jednak problem ma Tucson i KIA - jego odpowiedniczka. O pieprzeniu bzdur, że właściciel ma jeździć trasy litościwie przemilczę, bo to bełkot bez żadnej podstawy i nikt nie uprzedzał, że samochód nie nadaje się do normalnego użytku w miastach - proszę mi pokazać, gdzie to jest napisane i czy ja podpisałem, że przyjmuję to do wiadomości. Samochód ma pracować bezawaryjnie w każdych typowych warunkach eksploatacji - a codzienne poruszanie się po ulicach właśnie takimi jest. To nie wyścigi ani rajd Paryż Dakkar, również nie jazda w ekstremalnie ciężkich warunkach. Zwłaszcza, że jak wspomniałem inne modele radzą sobie bez problemu w dokładnie takich samych.

I problem koronny H ma to w trąbie, co potwierdzają często przytaczane opinie pracowników ASO. Dlatego trzeba do znudzenia tłuc się o swoje, w każdym możliwym miejscu naświetlając problemy. Innej drogi nie mamy - inaczej będą nas olewać z GPF i wszystkim, na co im przyjdzie ochota, bo przekonają się, że mogą. Wobec tego koledzy, którzy nie dostąpili problemu z GPF powinni pamiętać, że mogą mieć problem z czym innym i być traktowani w ten sam sposób.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

Tom
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 09 lut 2022, 17:50
Lokalizacja: Wałbrzych
Twój samochód: 1,6t-gdi
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Niebieski

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Tom » 15 lut 2022, 8:08

Witam teraz gryzie mnie jeszcze bardziej problem podniesionego poziomu oleju. Skuteczność ochrony olejowej przy rozrzedzeniu paliwem, czy wymieniać czy nie , czy każdorazowe wypalanie GPF będzie kończyć się podniesionym poziomem oleju, czy upuszczać nadmiar oleju?

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1103
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: rwicik » 15 lut 2022, 8:34

benzyna powinna odparować ... gdyby jeździć na dłuższych odcinkach

elpato
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2022, 11:17
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: Tucson 1.6T 150 Smart
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Grey

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: elpato » 15 lut 2022, 11:27

Cześć :)
Jestem kolejną osobą z problemem z GPF, włączył się przy 2800km. jeżdżę głównie miasto, 2x 8km dziennie ale co jakiś czas mam trasę, przy 2000km zakończyłem trasę Lublin-Poznań ze średnią 130-140km/h na autostradzie więc jeśli wtedy przepalił GPF to dużo czasu mu nie zabrało żeby znowu się przytkać.
Przed pojawieniem się diody czułem, że auto jest zamulone i więcej pali (10-15%), trochę szarpało przy jednostajnej jeździe.
Regeneracji dokonałem samodzielnie, wyjechałem na autostradę i ekspresówkę, założyłem sobie trasę 2x dłuższą niż wynikało z książki obsługi. Trzymałem 130km/h na 6 biegu (obroty około 2800), w połowie zaplanowanej trasy dioda zgasła i odczułem wyraźny spadek spalania (do tego momentu miałem średnia w tej jezdzie 10,1 l/100 a po przejachaniu mniej więcej takiego samego odcinka z powrotem spadło do 9,0 więc ten powrót musiał być około 8l.
Reasumując - udało mi się samodzielnie przepalić mimo paliwa poniżej połowy baku oraz jazdy na tempomacie.
Koszt tego zabiegu nie licząc kosztu czasu to pewnie jakieś 50 pln, nie wyobrażam sobie abym miał to robić 10x w roku (a nawet 2!). Dodatkowo auto mam w wynajmie długoterminowym więc taki przejazd specjalny zabiera mi kilometry z limitu...
Dopiero wczoraj wszedłem na to forum i jestem nieco przerażony postawa HAP, skandal, w przypadku jakiejś zorganizowanej akcji możecie na mnie liczyć.
Pozdrawiam

mpek
Twórca
Posty: 169
Rejestracja: 17 paź 2021, 21:58
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: 1.6 T-GDi Smart
Rok produkcji: 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: mpek » 15 lut 2022, 14:06

A propos wypalania w ASO, wątpię żeby to była cegła na gazie. Byłem w serwisie chyba z 2h i jak by tak robili to wzrosła by znacznie średnia spalania, ubyło dużo paliwa i zmniejszył się bardzo dystans do końca paliwa. Nie zwracałem aż tak na to uwagi ale na pewno rzuciły by się w oko aż takie anomalie.

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 953
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Zibi70 » 15 lut 2022, 14:12

Czyli co?
Nie wypalają tylko:
Obrazek

No bo innych cudownych metod na wypalenie bez wypalania to nie widzę.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

Priam
Twórca
Posty: 164
Rejestracja: 21 gru 2021, 16:29
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1,6 T-GDI mHEV Executive 2WD 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Gray

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Priam » 15 lut 2022, 14:13

Nie mam możliwości wyjęcia GPF, wypalenia w jakiejś maszynie, lub manualnie i wsadzenia?

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 953
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Zibi70 » 15 lut 2022, 14:44

Jest - oczywiście - płucze się chemicznie pod ciśnieniem - ale raczej robią to wyspecjalizowane serwisy - nie sądzę by mieli do tego sprzęt w ASO.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

Bennyn
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: 14 wrz 2021, 13:38
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Twój samochód: Tucson nx4 1.6 tgdi smart
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark knight

Re: Problem z filtrem cząstek stałych GPF po kilku tysiącach km

Post autor: Bennyn » 15 lut 2022, 15:20

W mojej okolicy robią takie rzeczy.Wymycie w specjalnej maszynie to koszt 400 zł. Ale od czego jest gwarancja!!!Miejmy nadzieję, że w końcu poważnie wezmą się za ten problem.Nam pozostaje tylko robić szum.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu