Tucson TL
Jaki olej? Wymiana oleju i koszty pierwszego serwisu

Masz problem z silnikiem lub osprzętem silnika - Tucson TL? Napisz tutaj.
Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2851
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: Tucson » 28 mar 2019, 18:13

600zl klocki hamulcowe przód z wymianą - mógłbym nic więcej w życiu nie robić tylko klocki wymieniać ;-) fajnie że wstawiłeś foto - jest odniesienie do innych serwisów

TomRaw
Twórca
Posty: 149
Rejestracja: 20 gru 2018, 20:30
Lokalizacja: Wielkopolska
Twój samochód: 1.6 CRDi 7DCT 2WD Premium
Kolor: Micron Grey

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: TomRaw » 27 sie 2019, 19:44

Jestem umówiony na pierwszą wymianę oleju w ASO - olej zabiorę swój, filtr i reszta z serwisu.
Chciałem dzisiaj kupić olej w Intercarsie, taki jaki dedykowany jest w książce obsługi - Shell Helix Ultra Professional AH ECT lub AM-L 5W30, niestety oba dostępne są tylko w litrowych butelkach.
W związku z powyższym zamówiłem bańkę 5l oleju Motul 8100 X-clean+ 5W30 z normą C3 (strona Motula pokazuje też olej 8100 X-clean EFE 5W30 C2/C3). Czy będzie odpowiedni do mojego silnika (1.6 CRDI 136KM) - chcę lać jak najlepszy olej, a Motul myślę to gwarantuje?

nail68
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2020, 19:10
Lokalizacja: ŚWIDNIK
Twój samochód: 1,6 CRDI 2WD
Kolor: szampański

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: nail68 » 24 mar 2020, 18:33

Witam wszystkich. Jestem umówiony w najbliższy piątek na wymianę oleju w serwisie u jednego z dealerów Hyundai w Lublinie (chodzi przecież o magiczną pieczątkę w książce serwisowej). Pierwsza wymiana w tym samochodzie. Przebieg 9 500 km. Robię wcześniej aniżeli zaleca producent, bo uważam, że to jest max jaki można zrobić na jednej wymianie. Ale nie o tym chciałem. Nurtuje mnie coś innego. Przyglądając się silnikowi (a rozmieszczenie osprzętu silnika i w ogóle jego rozplanowanie jest kopią z Tucsona 2,0 CRDI, 113 KM, 2004, którego mam do dziś) nie mogę namierzyć filtra oleju. Nie ma go od przodu, nie ma go od tyłu silnika. Pytam się - gdzie się ukryłeś. Pod spodem? Co ciekawe w książce serwisowej, w części poświęconej wymianie oleju, również nie ma o tym w informacji. Może to jest super nowoczesny silnik diesla, który nie wymaga filtracji środka smarnego? Bardziej zorientowanych proszę o informację. Dziękuję.

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: Nukem » 24 mar 2020, 20:07

Chcesz powiedzieć, że w Twoim 1.6 CRDI nie ma filtra oleju w tym miejscu ???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

maaniek
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 02 maja 2019, 19:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Twój samochód: 1,7 CRDi 7DCT 2WD (141 KM) GO+
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: TL
Paliwo: Diesel
Kolor: Champion Blue U2U

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: maaniek » 24 mar 2020, 20:59

nail68 pisze:
24 mar 2020, 18:33
(chodzi przecież o magiczną pieczątkę w książce serwisowej). Pierwsza wymiana w tym samochodzie. Przebieg 9 500 km.
Ta pieczątka do niczego nie jest Ci potrzebna. Potrzebna jest ta po 24 m-cach od zakupu (lub przebiegu 30 tyś)

janki111
Weteran
Posty: 231
Rejestracja: 08 paź 2019, 13:01
Lokalizacja: Sieradz
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: janki111 » 24 mar 2020, 21:37

Dokładnie, wymień w innym warsztacie, byle nie w ASO, zalej odpowiednim olejem + filtr OEM. Dopiero ASO jak kolega wyżej napisał :)

nail68
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2020, 19:10
Lokalizacja: ŚWIDNIK
Twój samochód: 1,6 CRDI 2WD
Kolor: szampański

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: nail68 » 25 mar 2020, 12:41

He. Dzięki za szybka reakcję. Tak na prawdę pieczątka nie jest dla mnie. Jest ona mi kompletnie do niczego niepotrzebna. Ona będzie potrzebna mojemu przyszłemu nabywcy. Już go sobie wyobrażam jak robi wielkie oczy i się podnieca widząc książkę serwisową pełną pieczątek. Chcę, żeby sobie myślał, że o samochód dbałem lepiej niż o żonę (oczywiście swoją). Tak na prawdę koszty niewiele większe. Oczywiście dochodzi w serwisie "pół godziny robocizny" - jakieś - 120 zl + oryginalny filtr oleju (do tego silnika nie ma jeszcze zbyt dużej oferty zamienników) - jakieś 70 zł, co jest zbliżoną cena do zamiennika (50-55 zł). Olej daję swój własny. W serwisie "życzą sobie" - 50 zł za litr. Zresztą nie mam do nich pretensji. Każdy chce żyć. Co do ASO, to macie racje. Oni nie potrafią nic więcej zrobić poza standardem. Najchętniej, jak jest niekonwencjonalny problem, wymieniliby pół samochodu, a przecież nie o to chodzi. Z drugiej strony im zazdroszczę ... pracy na nowych autach, a nie na starociach, gdzie się urywają zapieczone śruby. "
Nukem pisze:Chcesz powiedzieć, że w Twoim 1.6 CRDI nie ma filtra oleju w tym miejscu ???"
Ha. To byłoby zbyt proste. Nie ma w tym miejscu. Mam kompletnie inny silnik. Listwa wysokiego ciśnienia, bagnet oleju, filtr paliwa - kompletnie inny świat. Zrobię fotkę i podrzucę do wglądu.

nail68
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2020, 19:10
Lokalizacja: ŚWIDNIK
Twój samochód: 1,6 CRDI 2WD
Kolor: szampański

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: nail68 » 25 mar 2020, 22:36

Dołączam obiecane zdjęcia. Jak widać (a właściwe nie widać) filtra w tym miejscu nie ma. Zresztą nawet, gdyby gdzieś tam był od frontu, to jest tak tam tak mało miejsca, że nie można ręki włożyć.
IMG_20200325_175252.jpg
IMG_20200325_175203.jpg
IMG_20200325_175146.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: Nukem » 26 mar 2020, 2:12

Dobra kolego nail68, ogarnąłem temat Twojego filtra oleju.
Obecny 1.6 CRDI, to zupełnie nowa jednostka. Ma pasek zamiast łańcucha (zdziwiłem się, bo nie wiedziałem :o )
Filtr oleju jest w tym samym miejscu co np. w 1.6 GDI, od spodu, z przodu silnika.
Od góry go nie widać bo zasłania rozrusznik. Idealny dostęp do niego, od spodu po ściągnięciu osłony.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

nail68
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2020, 19:10
Lokalizacja: ŚWIDNIK
Twój samochód: 1,6 CRDI 2WD
Kolor: szampański

Re: Pierwszy serwis Tucsona - wymiana oleju - koszty

Post autor: nail68 » 26 mar 2020, 11:24

Dziękuje za informację. Warto wiedzieć. Od góry był całkowicie niewidoczny, a od spodu jeszcze go nie oglądałem. Pozdrawiam Nukem'a.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu