Tucson TL
Wskazania komputera pokładowego

Masz problem z elektroniką - Tucson TL? Napisz tutaj.
AndrzejPłock
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2019, 11:25
Lokalizacja: Płock
Twój samochód: 1.6GDI
Kolor: srebrny

Wskazania komputera pokładowego

Post autor: AndrzejPłock » 01 mar 2019, 11:52

Witam
Mam problem ze wskazaniami zużycia paliwa. A ściślej mówiąc trzy problemy. Po pierwsze komputer zakłamuje średnie zużycie paliwa. Przykładowo. Komputer wyświetla średnie zużycie (oczywiście wszystko po z zresetowaniu po tankowaniu do pełna) np 7.1. Po wyłączeniu silnika pokazuje średnie spalanie z ostatniej jazdy 7.4 (ale to bym przeżył) ale już przy dystrybutorze pokazuje się że samochód spalił 8.1. To spora różnica zwłaszcza że komputer wie ile spalił i na jakim dystansie. To proste dzielenie. Być może wiąże się to z drugim problemem czyli działaniem wskaźnika paliwa. Położenie określające połowę zbiornika oznacza fizyczną połowę czyli 31l a ponieważ wskazania komputera wyskalowane są od 0l do 58l to druga "połowa" zbiornika ma tylko 27l :D Jeżeli komputer ma zaprogramowane wskazywanie połowy z 58l to dzieli przez niewłaściwą liczbę zużytych litrów. Trzeci problem to przewidywany zasięg. Po tankowaniu jest zasięg z poprzedniej jazdy. I to jest ok. Tak miałem też w Octavii. Ale tu komputer nie aktualizuje zasięgu. Po prostu najpierw odejmuje 1km za przebyty 1km a jak spalanie jest mniejsze niż w czasie poprzedniej jazdy po przekroczeniu połowy zbiornika odejmuje "oszczędniej" np przejadę 2km a odejmie 1km. To wygląda tak atrapa komputera. Po co mi historyczne dane? Nie chce mi się wierzyć że konstruktorzy mogli zrobić takiego babola. W moim serwisie nic nie wiedzą. Mają dzwonić do "góry" o odpowiedź. A jak jest u Was w waszych samochodach? Też taka lipa? Bo może ktoś się pieprznął w programie i nikt przez lata nie poruszył tego tematu? :lol:

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2853
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Wskazania komputera pokładowego

Post autor: Tucson » 01 mar 2019, 12:30

U mnie przekłamuje o max 1 lub 2 setki od wskazania na dystrybutorze.
Zbyt wiele udzieliłeś sobie założeń i domyślnych wartości - dlatego obliczenia wychodzą źle. To że jeśli po zatankowaniu pokaże Ci że spalił 7.1 (na jakiej podstawie skoro nic nie przejechałeś?) a po odpaleniu silnika i dojechaniu do domu trochę żwawiej lub trochę bardziej w korku 7.4 to chyba oczywiste :)
Logicznym jest faktem że 1/2 baku to połowa litrów - ale to też jest Twoje założenie :) skąd wiesz że tak jest naprawdę? Zasięgu nikt nie jest w stanie wyliczyć co do kilometra ponieważ nikt nie wie jakie będziesz miał warunki do pokonania przyszłej drogi - to są dane tylko i wyłącznie mocno szacunkowe na podstawie tego co działo się z autem na przestrzeni ostatnich X kilometrów i stąd brane są pod uwagę szacunki co do zasięgu.
Jeśli chcesz mieć rzeczywiste wskazania zasięgu dynamicznie zmieniane na podstawie chyba ostatnich kilku kilometrów - polecam zakup Fiata Tipo. W tym gruzie nigdy nie wiadomo jaki masz orientacyjny zasięg ponieważ dane brane do próbki są po prostu za małe :P

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1103
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Wskazania komputera pokładowego

Post autor: rwicik » 01 mar 2019, 14:50

Jeśli chcesz mierzyć spalanie i porównywać, to trzeba przejechać kilka baków, tankować np. zawsze do pierwszego odbicia.
Nie warto sobie zawracać głowy spalaniem z krótkich odcinków.
Moje wyliczenia
http://members.chello.pl/r.wicik/Tucson.xlsx

Tommy
Weteran
Posty: 219
Rejestracja: 10 wrz 2018, 16:42
Lokalizacja: Silesia
Twój samochód: 1.7 CRDi 7DCT
Kolor: Black Phantom

Re: Wskazania komputera pokładowego

Post autor: Tommy » 01 mar 2019, 16:16

U mnie akurat jest idealnie. Obecnie wskazanie komputera to 7.8 l i jest to zgodne z obliczeniami wg tankowania do pelna, przejechania setek kilometrow i dotankowania ponownie. Wyliczalem to przez kilka bakow, i jest to od 7.6 do 7.9 l. 🙂

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1103
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Wskazania komputera pokładowego

Post autor: rwicik » 01 mar 2019, 18:23

Prawie 8 l/100 km ... musisz mocno cisnąć ;)
U mnie średnia 6,6 - emeryt mode ON.

Tommy
Weteran
Posty: 219
Rejestracja: 10 wrz 2018, 16:42
Lokalizacja: Silesia
Twój samochód: 1.7 CRDi 7DCT
Kolor: Black Phantom

Re: Wskazania komputera pokładowego

Post autor: Tommy » 01 mar 2019, 19:04

Ooo to faktycznie mocno cisne 😉 A jakie odcinki robisz? Trasa, miasto? Jakie predkosci? Bo silnik widze ze ten sam posiadamy.

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1103
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Wskazania komputera pokładowego

Post autor: rwicik » 01 mar 2019, 20:16

Ja głównie kręcę się po mieście i pod miasto, więc sporo świateł, spory ruch, ale prędkości niewielkie.
Gdy robię krótkie odcinki, to spalanie pokazuje jakieś kosmiczne.
Ale najczęściej jeżdżę po 20-30 km. Wtedy spalanie rzadko wychodzi powyżej 7.
Często schodzę z danego przejazdu ze spalaniem w pobliże 6.

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Wskazania komputera pokładowego

Post autor: mgrrybak » 01 mar 2019, 20:36

To ja mam tak samo jak kolega Rwicik, a wskazania komputera zaskoczyły mnie dokładnością (w porównaniu do poprzednich Citroenów).

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1103
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Wskazania komputera pokładowego

Post autor: rwicik » 01 mar 2019, 20:50

Tucson diesel pokazuje prawie dokładnie rzeczywiste spalanie.
Różnica to 0.1-0.2 l/100 km.

Tommy
Weteran
Posty: 219
Rejestracja: 10 wrz 2018, 16:42
Lokalizacja: Silesia
Twój samochód: 1.7 CRDi 7DCT
Kolor: Black Phantom

Re: Wskazania komputera pokładowego

Post autor: Tommy » 01 mar 2019, 21:42

rwicik, a skrzynie masz auto czy manuala?

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu