Tucson NX4
Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Opinie o Hyundai Tucson NX4 od 2020 - ciekawostki i subiektywne oceny użytkowników.
durer
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2021, 16:16
Lokalizacja: warszawa
Twój samochód: 1,6 GDI Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Amazon Grey

Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: durer » 12 sty 2023, 10:41

No i byłem w serwisie na wypalaniu GPF. Jakby co, to 320 PLN trzeba zapłacić. Problem jest inny, pan przyjmujący samochód, oświecił mnie, że filtr GPF jest WEWNĄTRZ katalizatora. No normalnie zatkało mnie to, kogo tam się zatrudnia. Ewenement. Na szczęście w samym warsztacie pracuje fachowiec i to dobry i nie potwierdził wersji niepiśmiennego. :D :D :D

mpek
Twórca
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2021, 21:58
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: 1.6 T-GDi Smart
Rok produkcji: 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: mpek » 18 sty 2023, 0:46

Auto masz po gwarancji, że płaciłeś?

durer
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2021, 16:16
Lokalizacja: warszawa
Twój samochód: 1,6 GDI Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Amazon Grey

Re: Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: durer » 18 sty 2023, 11:07

Na gwarancji i uważam, że złodzieje mnie oszukali, w innym autoryzowanym serwisie za zgaszenie lampki zero zł, za wypalenie przy migającej lampce 250 zł.

Awatar użytkownika
arczi901
Weteran
Posty: 202
Rejestracja: 13 wrz 2021, 18:41
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: 1.6 TGDi
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Szary

Re: Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: arczi901 » 18 sty 2023, 16:47

durer pisze:
18 sty 2023, 11:07
Na gwarancji i uważam, że złodzieje mnie oszukali, w innym autoryzowanym serwisie za zgaszenie lampki zero zł, za wypalenie przy migającej lampce 250 zł.
No właśnie za wypalenie auta przy migającej powinno być zero a za samo zgaszenie lampki powinni brać kasę bo to jest widzimisie klienta. Pamiętajcie, że paląca sie lampka to informacja. Migająca to błąd.
Wiec jeżeli postąpiłeś zgodnie z instrukcją a lampa miga, to oznacza to, że jest jakiś błąd i powinni za free to naprawić. Jeżeli chcieliby ode mnie za to kasę to poprosiłbym o taką informację na piśmie, że odrzucają naprawę gwarancyjną i żądają za to pieniędzy. Myślę, że ciekawy kejs do zgłoszenia do HMP i UOKiK

mpek
Twórca
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2021, 21:58
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: 1.6 T-GDi Smart
Rok produkcji: 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: mpek » 18 sty 2023, 20:34

To nie widzi mi się tylko + 2-3l/100 w trasie. To ja podziękuję.

durer
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2021, 16:16
Lokalizacja: warszawa
Twój samochód: 1,6 GDI Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Amazon Grey

Re: Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: durer » 27 lut 2023, 12:33

No właśnie się dowiedziałem, że zapchany filtr GPF to taka sama historia jak zużyte klocki hamulcowe i nie podlega to gwarancji. Tak mi Hyundai Polska napisał.

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: mgrrybak » 27 lut 2023, 14:37

Pokażcie co piszą w instrukcji obsługi na temat gpf i wypalania. Chętnie przeczytam czy instrukcja dla użytkownika opisuje tak samo procedurę wypalania co ta serwisowa. Jeżeli nie, to są duże powody dla zadziałania jakiejś instytucji, a przede wszystkim właśnie podstawa do nie płacenia serwisowi.
Skoro widzą problem i jego rozwiązaniem jest jakaś procedura to powinni poinformować o tym właścicieli aut, że w instrukcji jest błąd. Przecież mogli by w instrukcji różne takie rzeczy poukrywać, a potem płać, bo się zmieniło. To nie przepisy prawa, że trzeba samemu śledzić zmiany.
Mnie jeszcze zastanawia długi proces "usuwania usterki" przez producenta. Podejrzewam, że coś może być źle zaprojektowane, że nie mogą tego szybko i łatwo zmienić. To może być coś na miarę diesel gate. Rozwiązaniem może być zmiana parametrów silnika na gorsze, a to grozi masowymi pozwami/zwrotami aut i odszkodowaniami.
W sumie to i tak już "poprawili", że jest jakaś kontrolka, komunikat. Ja w Tucsonie 2016 nic takiego nie mam i sam muszę pilnować, żeby "przepalić" jak widzę, że codzienna jazda zmienia mi się z 6l na 8l.
U żony (ix20) jest jeszcze gorzej, bo nie kontroluję ile jej pali tylko co jakiś czas przy sprawdzaniu oleju jak zobaczę wzrost poziomu to wiem, że ma przytkane i trzeba działać.

Awatar użytkownika
arczi901
Weteran
Posty: 202
Rejestracja: 13 wrz 2021, 18:41
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: 1.6 TGDi
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Szary

Re: Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: arczi901 » 27 lut 2023, 17:05

Myśle ze kilka maili do rzecznika praw konsumenta i hmp zajmie się sprawa ino gwizd. Instrukcja ma się nijak do tego co trzeba zrobić żeby wypalić gpf

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 949
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: Zibi70 » 27 lut 2023, 21:57

durer pisze:
27 lut 2023, 12:33
No właśnie się dowiedziałem, że zapchany filtr GPF to taka sama historia jak zużyte klocki hamulcowe i nie podlega to gwarancji. Tak mi Hyundai Polska napisał.
Klocki hamulcowe to ma ten co to wymyślił.
Ma je zamiast mózgu.
Na domiar tragedii wygląda na to, że ma zużyte.

To się serio nadaje do telewizji.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

durer
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2021, 16:16
Lokalizacja: warszawa
Twój samochód: 1,6 GDI Executive
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Amazon Grey

Re: Wizyta w serwisie Hyundai /autoryzowany/

Post autor: durer » 28 lut 2023, 8:48

Problem jest, a jak reaguje Hyundai? Przedstawię wam kilka cytatów z korespondencji, wnioski sami wyciągajcie :


Dziękujemy za kontakt z Hyundai Motor Poland.
Uprzejmie informujemy, że nie ma problemów z wypalaniem filtra GPF jeżeli spełnione są warunki takie jak przed wszystkim temperatura ale też monitorowanie tego kiedy i w jakich okolicznościach jest ta procedura przeprowadzana. Zalecenia przez nas podane są zaleceniami praktycznymi, które sprzyjają i ułatwiają regenerację filtra. Szczególnie przy niskich temperaturach jakie teraz panują, warunki rzeczywiste regeneracji filtra GPF mogą różnić się od tych zapisanych w instrukcji obsługi. Ma na to znaczny wpływ, właśnie temperatura osiągana przez filtr a co za tym idzie jeżeli nie będzie odpowiedniej temperatury to regeneracja nie będzie przeprowadzona poprawnie lub nie będzie przeprowadzona w ogóle.


inaczej niż jest w instrukcji: "Zalecenia odnośnie regeneracji podczas jazdy filtra GPF. (Prędkość >80 km/h)

Trzeci lub wyższy bieg przy obrotach silnika w zakresie 2500~4000 obr/min). Przejechać ponad 80 km/h na trzecim biegu. Przyspieszyć do 4000 obr/min, zwolnić pedał przyspieszenia, odczekać 5 sekund i ponownie przyspieszyć do 4000 obr/min. Powtarzać ten proces w sposób ciągły, aż zgaśnie lampka ostrzegawcza GPF."


"Strategia modułu jest opracowywana na szczeblu centralnym i ma ona za zadanie tak sterować podzespołami aby maksymalnie ułatwić eksploatację pojazdu przy jednoczesnym zachowaniu norm emisji spalin narzuconych przez UE.

Wypalanie statyczne GPF (w serwisie) jest czynnością eksploatacyjną i nie podlega ona gwarancji, natomiast końcowa decyzja odnośnie kosztów należy do serwisu, który taką regenerację przeprowadza."

Lampka ostrzegawcza filtra GPF zapala się na stałe gdy sadza osiąga pewien poziom. (jest to właśnie informacja dla kierowcy aby przeprowadzić procedurę regeneracji filtra GPF). Wyłączy się ona po przejechaniu ok 30 min, z prędkością pow. 80 km/h, powyżej 3. Biegu z obrotami silnika w zakresie 1500-4000 obr/min.
Jeżeli pomimo tego lampka miga (na wyświetlaczu też zostanie wyświetlona informacja) zalecane jest sprawdzenie ukł. GPF w serwisie.
Pragniemy wyjaśnić, że na częstotliwość i skuteczność dopalenia filtra GPF ma wpływ wiele czynników takich jak temperatura, warunki drogowe, ciśnienie atmosferyczne czy nawet wysokość terenu (mnpm). Czas i warunki skutecznej regeneracji filtra mogą się różnić w zależności od wymienionych warunków. Ponadto muszą być spełnione warunki przez kierowcę tzn. odpowiednia ilość paliwa (zaleca się min. Pół zbiornika) a także temperatura silnika (musi być robocza), proces regeneracji nie zostanie również przeprowadzony podczas jazdy na tempomacie.
Pomimo spełnienia warunków przez kierowcę samochód może nie wejść w procedurę wypalania filtra lub wejść z nią z opóźnieniem. Również może dojść do sytuacji, gdzie procedura z jakiś względów zostanie przerwana (np. korek na drodze, zatrzymywanie się na światłach itp.) wtedy proces regeneracji zacznie się od początku po spełnionych ponownie warunkach. Należy także pamiętać, że przy środowisku regeneracji filtra GPF jest wiele zmiennych i proces ten może trwać dłużej lub krócej lub przy nieco innych warunkach niż podane w instrukcji obsługi. Zawiera ona informacje w jakiej konfiguracji samochód powinien się znajdować do powodzenia regeneracji natomiast nie uwzględnia wielu zmiennych, które mają wpływ na długość i częstotliwość procedury dopalania filtra GPF.
Kierowca może wyczuć, że trwa regeneracja poprzez podwyższone chwilowe zużycie paliwa (szczególnie widoczne na biegu jałowym), głośniejszą i „twardszą” pracę silnika a także pracę wentylatorów celem zapewnienia odpowiedniego chłodzenia przy podwyższonej temperaturze podczas regeneracji filtra."

Wypalanie statyczne GPF (w serwisie) jest czynnością eksploatacyjną i nie podlega ona gwarancji, natomiast końcowa decyzja odnośnie kosztów należy do serwisu, który taką regenerację przeprowadza.

Hyundai Motor Poland (HMP) nie zwraca kosztów paliwa za użytkowanie samochodu zgodnie z instrukcją obsługi. /na pytanie : - Czy firma Hyundai Polska rozważa zwrot funduszy za spaloną benzynę podczas jazdy po autostradzie celem wypalania filtra, lub spaloną benzynę w czasie serwisowego wypalania w serwisie Hyundai ? /

Odnośnie pytania „- Czy prawdą jest to co usłyszałem od pracownika autoryzowanej stacji obsługi, że filtr GPF umieszczony jest wewnątrz katalizatora ?

Informujemy, że to są oddzielne podzespoły, katalizator znajduje się przy silniku a GPF na dalszym odcinku rury wydechowej, dane wg nr VIN.

Ogólnie zadałem im kilka pytań , odpowiedzieli tylko na dwa:

- Dlaczego przy zakupie nie informuje się klienta o tym co go czeka przy jeździe danym samochodem na krótkich dystansach? Ja z żoną nie kupiliśmy samochód aby jeździć po autostradach a jedynie na trasie praca - dom - sklep. Wszystko w obrębie Warszawy. Dlaczego przy okazji sprzedaży nie roztacza się przed kupującym wizji zapychającego się nadzwyczaj szybko sadzą filtra i co z tego wynika? A trzeba dodać że pracownicy salonu wiedzą o problemie.

- Czy firma Hyundai Polska ma zamiar podjąć jakieś kroki w celu eliminacji niedogodności z filtrem GPF w samochodach Tucson ? Może jest zbyt małej pojemności ?

- Jakie jest stanowisko firmy Hyundai Polska w sprawie opłat za pielęgnację filtra GPF w czasie trwającego okresu gwarancyjnego mając na uwadze, że w instrukcji użytkowania samochodu nie ma słowa o sposobie codziennej jazdy w kontekście zapychającego się filtra GPF ?

- Czy firma Hyundai Polska rozważa zwrot funduszy za spaloną benzynę podczas jazdy po autostradzie celem wypalania filtra, lub spaloną benzynę w czasie serwisowego wypalania w serwisie Hyundai ?

- Czy Hyundai Polska nie powinna , przynajmniej w okresie gwarancyjnym sama opłacać autoryzowanym serwisom Hyundai Polska, za procedurę gaszenia lampki GPF świecącego czy migającego?

- Jaki jest czas, lub na ile kilometrów zaprojektowano, przy teoretycznym poprawnym wypalaniu się samodzielnie filtra z sadzy, do wypełnienia się pyłem ze spalonej sadzy ? Czyli mówiąc w skrócie kiedy (po ilu kilometrach) trzeba będzie wymienić filtr za grube tysiące?

- Czy prawdą jest to co usłyszałem od pracownika autoryzowanej stacji obsługi, że filtr GPF umieszczony jest wewnątrz katalizatora ?


Pamiętajcie, nie wypalicie jadąc na tempomacie :)

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu