Problem jest, a jak reaguje Hyundai? Przedstawię wam kilka cytatów z korespondencji, wnioski sami wyciągajcie :
Dziękujemy za kontakt z Hyundai Motor Poland.
Uprzejmie informujemy, że nie ma problemów z wypalaniem filtra GPF jeżeli spełnione są warunki takie jak przed wszystkim temperatura ale też monitorowanie tego kiedy i w jakich okolicznościach jest ta procedura przeprowadzana. Zalecenia przez nas podane są zaleceniami praktycznymi, które sprzyjają i ułatwiają regenerację filtra. Szczególnie przy niskich temperaturach jakie teraz panują, warunki rzeczywiste regeneracji filtra GPF mogą różnić się od tych zapisanych w instrukcji obsługi. Ma na to znaczny wpływ, właśnie temperatura osiągana przez filtr a co za tym idzie jeżeli nie będzie odpowiedniej temperatury to regeneracja nie będzie przeprowadzona poprawnie lub nie będzie przeprowadzona w ogóle.
inaczej niż jest w instrukcji: "Zalecenia odnośnie regeneracji podczas jazdy filtra GPF. (Prędkość >80 km/h)
Trzeci lub wyższy bieg przy obrotach silnika w zakresie 2500~4000 obr/min). Przejechać ponad 80 km/h na trzecim biegu. Przyspieszyć do 4000 obr/min, zwolnić pedał przyspieszenia, odczekać 5 sekund i ponownie przyspieszyć do 4000 obr/min. Powtarzać ten proces w sposób ciągły, aż zgaśnie lampka ostrzegawcza GPF."
"Strategia modułu jest opracowywana na szczeblu centralnym i ma ona za zadanie tak sterować podzespołami aby maksymalnie ułatwić eksploatację pojazdu przy jednoczesnym zachowaniu norm emisji spalin narzuconych przez UE.
Wypalanie statyczne GPF (w serwisie) jest czynnością eksploatacyjną i nie podlega ona gwarancji, natomiast końcowa decyzja odnośnie kosztów należy do serwisu, który taką regenerację przeprowadza."
Lampka ostrzegawcza filtra GPF zapala się na stałe gdy sadza osiąga pewien poziom. (jest to właśnie informacja dla kierowcy aby przeprowadzić procedurę regeneracji filtra GPF). Wyłączy się ona po przejechaniu ok 30 min, z prędkością pow. 80 km/h, powyżej 3. Biegu z obrotami silnika w zakresie 1500-4000 obr/min.
Jeżeli pomimo tego lampka miga (na wyświetlaczu też zostanie wyświetlona informacja) zalecane jest sprawdzenie ukł. GPF w serwisie.
Pragniemy wyjaśnić, że na częstotliwość i skuteczność dopalenia filtra GPF ma wpływ wiele czynników takich jak temperatura, warunki drogowe, ciśnienie atmosferyczne czy nawet wysokość terenu (mnpm). Czas i warunki skutecznej regeneracji filtra mogą się różnić w zależności od wymienionych warunków. Ponadto muszą być spełnione warunki przez kierowcę tzn. odpowiednia ilość paliwa (zaleca się min. Pół zbiornika) a także temperatura silnika (musi być robocza),
proces regeneracji nie zostanie również przeprowadzony podczas jazdy na tempomacie.
Pomimo spełnienia warunków przez kierowcę samochód może nie wejść w procedurę wypalania filtra lub wejść z nią z opóźnieniem. Również może dojść do sytuacji, gdzie procedura z jakiś względów zostanie przerwana (np. korek na drodze, zatrzymywanie się na światłach itp.) wtedy proces regeneracji zacznie się od początku po spełnionych ponownie warunkach. Należy także pamiętać, że przy środowisku regeneracji filtra GPF jest wiele zmiennych i proces ten może trwać dłużej lub krócej lub przy nieco innych warunkach niż podane w instrukcji obsługi. Zawiera ona informacje w jakiej konfiguracji samochód powinien się znajdować do powodzenia regeneracji natomiast nie uwzględnia wielu zmiennych, które mają wpływ na długość i częstotliwość procedury dopalania filtra GPF.
Kierowca może wyczuć, że trwa regeneracja poprzez podwyższone chwilowe zużycie paliwa (szczególnie widoczne na biegu jałowym), głośniejszą i „twardszą” pracę silnika a także pracę wentylatorów celem zapewnienia odpowiedniego chłodzenia przy podwyższonej temperaturze podczas regeneracji filtra."
Wypalanie statyczne GPF (w serwisie) jest czynnością eksploatacyjną i nie podlega ona gwarancji, natomiast końcowa decyzja odnośnie kosztów należy do serwisu, który taką regenerację przeprowadza.
Hyundai Motor Poland (HMP) nie zwraca kosztów paliwa za użytkowanie samochodu zgodnie z instrukcją obsługi. /na pytanie : - Czy firma Hyundai Polska rozważa zwrot funduszy za spaloną benzynę podczas jazdy po autostradzie celem wypalania filtra, lub spaloną benzynę w czasie serwisowego wypalania w serwisie Hyundai ? /
Odnośnie pytania „- Czy prawdą jest to co usłyszałem od pracownika autoryzowanej stacji obsługi, że filtr GPF umieszczony jest wewnątrz katalizatora ?
Informujemy, że to są oddzielne podzespoły, katalizator znajduje się przy silniku a GPF na dalszym odcinku rury wydechowej, dane wg nr VIN.
Ogólnie zadałem im kilka pytań , odpowiedzieli tylko na dwa:
- Dlaczego przy zakupie nie informuje się klienta o tym co go czeka przy jeździe danym samochodem na krótkich dystansach? Ja z żoną nie kupiliśmy samochód aby jeździć po autostradach a jedynie na trasie praca - dom - sklep. Wszystko w obrębie Warszawy. Dlaczego przy okazji sprzedaży nie roztacza się przed kupującym wizji zapychającego się nadzwyczaj szybko sadzą filtra i co z tego wynika? A trzeba dodać że pracownicy salonu wiedzą o problemie.
- Czy firma Hyundai Polska ma zamiar podjąć jakieś kroki w celu eliminacji niedogodności z filtrem GPF w samochodach Tucson ? Może jest zbyt małej pojemności ?
- Jakie jest stanowisko firmy Hyundai Polska w sprawie opłat za pielęgnację filtra GPF w czasie trwającego okresu gwarancyjnego mając na uwadze, że w instrukcji użytkowania samochodu nie ma słowa o sposobie codziennej jazdy w kontekście zapychającego się filtra GPF ?
- Czy firma Hyundai Polska rozważa zwrot funduszy za spaloną benzynę podczas jazdy po autostradzie celem wypalania filtra, lub spaloną benzynę w czasie serwisowego wypalania w serwisie Hyundai ?
- Czy Hyundai Polska nie powinna , przynajmniej w okresie gwarancyjnym sama opłacać autoryzowanym serwisom Hyundai Polska, za procedurę gaszenia lampki GPF świecącego czy migającego?
- Jaki jest czas, lub na ile kilometrów zaprojektowano, przy teoretycznym poprawnym wypalaniu się samodzielnie filtra z sadzy, do wypełnienia się pyłem ze spalonej sadzy ? Czyli mówiąc w skrócie kiedy (po ilu kilometrach) trzeba będzie wymienić filtr za grube tysiące?
- Czy prawdą jest to co usłyszałem od pracownika autoryzowanej stacji obsługi, że filtr GPF umieszczony jest wewnątrz katalizatora ?
Pamiętajcie, nie wypalicie jadąc na tempomacie
