Tucson TL
Czujniki cofania

Masz problem z elektroniką - Tucson TL? Napisz tutaj.
mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 20 lis 2021, 23:16

Niestety awaria dopadła i mnie. Padło coś w czujnikach cofania. Na poczatek podejrzewam brak kontaktu któregoś, ale może być i coś gorszego.
Jednego dnia działają, a na drugi dzień już nie (komunikat i piszczenie). Wiecie może czy komputer wskaże z którym czujnikiem jest problem czy tylko ogólnie? Akurat na czwartek jestem umówiony na akcję przywoławczą i dopytam, ale może ktoś z was już to przerabiał?
Auto po gwarancji (lipiec).

RPP
Twórca
Posty: 103
Rejestracja: 06 kwie 2019, 21:37
Lokalizacja: San Escobar
Twój samochód: Tucson TLe 1.6 GDI Comfort
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: RPP » 21 lis 2021, 20:44

Takie same objawy miałem po założeniu haka w ASO. Po zgłoszeniu reklamacji okazało się, że ludzie z ASO popełnili dwa błędy. Źle podłączyli wiązkę od haka (o jeden przewód za dużo), a druga usterka, to luźny bezpiecznik na powyższej wiązce.

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 21 lis 2021, 22:40

Ale nie strasz ;) Też mam hak, ale od 5 lat nie było z nim problemów.

RPP
Twórca
Posty: 103
Rejestracja: 06 kwie 2019, 21:37
Lokalizacja: San Escobar
Twój samochód: Tucson TLe 1.6 GDI Comfort
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: RPP » 22 lis 2021, 15:41

Jeśli masz od 5 lat, to raczej nie to. U mnie zaczęło wariować od chwili podłączenia platformy. Okazało się, że elektromechanik (lub elektryk) podłączył jeden kabelek za dużo, a konkretniej podpiął się pod czujniki cofania, ale Tucson nie posiada automatycznego wyłączania i włączania czujników po wpięciu wtyczki do gniazda haka. System głupiał i wywalał błąd. Po odpięciu tego kabla (i zmianie luźnego bezpiecznika) usterka zniknęła.

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 25 lis 2021, 17:40

No to mam diagnozę - wiązka.
Podłączenie do komputera 96zł. Komputer pokazuje ewentualne uszkodzenie pojedynczego czujnika. U mnie pokazuje wszystkie uszkodzone więc wniosek, że nastąpiło uszkodzenie wiązki. Jako, że gwarancja skończyła się w wakacje nawet nie pytałem o koszty. Na początek będę szukał sam.

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 26 lis 2021, 22:33

Dzisiaj znowu czujniki działają. Stawiam na początek, że to jakaś złączka. Znalazłem dokumentację, że powinna być złączka wiązki czujników pod zderzakiem i tam na początek będę sprawdzał.

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 11 mar 2023, 14:19

Mojej walki ciąg dalszy. Na początku lutego czujniki padły "na amen". Do tego czasu praktycznie nie było problemów od poprzednich przejść (nic nie robiłem). Jako, że szykowała się trasa to postanowiłem zobaczyć te kostki. Bez problemów namierzylem duże złącze za tylnym lewym kołem pod kawałkiem osłony. Rozłączyłem i oblała mnie woda. W teoretycznie szczelnym złączu była masa wody.
Osuszone, wyczyszczone, wypsikane, złożone, zabezpieczone, działa. Znaczy działało dwa dni. Po powrocie ponownie rozebrałem. Wody już nie było (tak zabezpieczyłem, że bym się zdziwił jak by była). Kolejna inspekcja złącza i odpadł jeden z pinów. Okazał się przeżarty. Zatem teraz na spokojnie wymieniłem całe złącze (u mnie wykorzystane 5 pinów). Czujniki nadal nie działają. W poniedziałek podłączymy kompa i zobaczymy co pokaże. Kiedyś w serwisie powiedzieli, że mogą zdiagnozować dokładnie który czujnik nie działa (jeżeli to czujnik).
Ech zaczęły się pierdółki w 6.5 letnim aucie. Muszę też rozebrać guziki na kierownicy, bo błędnie działa głośność. To już obejrzałem na YT, ale akurat skończył mi się kontakt spray to nie ruszałem dzisiaj.

Dafior01
Twórca
Posty: 171
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Czujniki cofania

Post autor: Dafior01 » 13 mar 2023, 8:52

U mnie z czujnikami też zaczęło się dziwnie dziać. Miesiąc temu, po wyjechaniu z myjni - dwa wykrzykniki i system nie działa. Dwa dni później, sam z siebie - znowu działa.
Tydzień temu, wracam z gór, nie padało deszcz jakoś bardzo, ale auto miałem brudne mocno - pyk i znowu - dwa wykrzykniki i system nie działa. Podpiąłem swojego ELMa i na CarScaner wyskoczyły dwa błędy: C1373(86) i C1375(86). Nie dało się ich skasować. Podjechałem też do ASO, gdzie "fachowcy" podłączyli się - i zamiast sprawdzić wszystko - zrobili aktualizację DTC (bo akurat była) przy okazji kasując błędy (te historyczne też). Niestety po restarcie sterowników, akurat czujniki się też naprawiły. Ich testy wszystkie poprawne. Więc ASO nie powiedziało mi nic w tym kontekście....
Żeby było śmieszniej, parę godzin później (nadal brudne auto), znów wyskoczyły błędy. Zadzwoniłem do ASO - mówią - przyjedź Pan, będziemy wszystko rozbierać.... (za około 300 PLN netto za godzinę ;-). Wkurzyłem się, pojechałem na myjnie - pyk - czujniki zaczęły działać znowu....

Nie wiem co się dzieje. Nie podoba mi się to. Jeśli kolego @mgrrybak podłączysz się czymś, podziel się co za błędy Ty masz.
Te które u mnie były za każdym razem (C1373(86) i C1375(86)), niestety nie umiem nic znaleźć o nich w internetach....
Też mam zamiar dostać się pod zderzak do łącz i zobaczyć co tam słychać....

MattiK
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 22 sty 2020, 11:55
Lokalizacja: Olsztyn
Twój samochód: 1.6 GDI Comfort
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: MattiK » 13 mar 2023, 11:05

według dokumentu ze strony https://www.ameg.ir/wp-content/uploads/ ... ts-min.pdf
to
C1373 PAS Sensor - Front Right Inner - C1373 Czujnik PAS – przedni prawy wewnętrzny
C1375 PAS Sensor - Front Left Outer - C1375 Czujnik PAS — przedni lewy zewnętrzny
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dafior01
Twórca
Posty: 171
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Czujniki cofania

Post autor: Dafior01 » 13 mar 2023, 21:36

MattiK pisze:
13 mar 2023, 11:05
według dokumentu ze strony https://www.ameg.ir/wp-content/uploads/ ... ts-min.pdf
to
C1373 PAS Sensor - Front Right Inner - C1373 Czujnik PAS – przedni prawy wewnętrzny
C1375 PAS Sensor - Front Left Outer - C1375 Czujnik PAS — przedni lewy zewnętrzny
No piękny dokument. Dziękuję ci bardzo !!!!! Gdzieś ty go znalazł. Ekstra.
W sobotę zatem będę dłubać w głównym przyłączu oraz w tych konkretnie czujnikach.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu