Tucson TL
Czujniki cofania

Masz problem z elektroniką - Tucson TL? Napisz tutaj.
mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 25 mar 2023, 23:10

Dafior01 pisze:
13 mar 2023, 8:52
Nie wiem co się dzieje. Nie podoba mi się to. Jeśli kolego @mgrrybak podłączysz się czymś, podziel się co za błędy Ty masz.
Te które u mnie były za każdym razem (C1373(86) i C1375(86)), niestety nie umiem nic znaleźć o nich w internetach....
Też mam zamiar dostać się pod zderzak do łącz i zobaczyć co tam słychać....
Kolega podłączył się kompem i pokazało błędy B121400 do B1214700. Od razu pokazuje ładny opis - kolejne czujniki cofania znaczy wszystkie na tyle.
Dzisiaj ponownie zacząłem walkę. Ponownie wszystko rozłączyłem, rozprułem kawałek oplotu i dalsze sprawdzanie.
- Z auta przychodzi 5 przewodów do dużej wtyczki
- Od drugiej strony jest gniazdo z którego wychodzi aż 18 przewodów
- Oprócz tych 5 inne z niczym się w tej wtyczce się nie łączą (sprawdziłem, nie ma mostków między nimi po prostu idą gdzieś w wiązkę do zderzaka)
- 2 są do świateł przeciwmgielnych zatem zostają 3 na czujniki (jeden dwukolorowy, pomarańczowy, jeden czarny)
Prułem dalej. Do pierwszego lewego czujnika przychodzą 3 przewody - dwa kolorowe i czarny. Pomiary - kolorowe to są te z wtyczki głównej, ale czarny to jakiś nie podłączony (!)
Szybki dostęp mam tylko do prawego czujnika (środkowe zakryte belką od haka). Do tego prawego czujnika przychodzi 5 przewodów - kolorowe jak w lewym i 3 czarne. Wszystkie mają podłączenie do gniazda, ale nie są podłączone z resztą auta (!). Normalnie jakby ten czujnik (i dwa pozostałe) nie był podłączony do niczego (?)
Będę ściągał hak, żeby wymontować całą wiązkę, bo zgłupiałem.
Podsumowując: z trzech przewodów "czujnikowych" dwa są podłączone wyłącznie do jednego czujnika, a trzeci idzie gdzieś w wiązkę. Jak to kur... działało to nie mam pojęcia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mexxmen30
Mistrz
Posty: 796
Rejestracja: 05 gru 2017, 20:04
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: TUCSON 1.6GDI Style
Kolor: White Sand

Re: Czujniki cofania

Post autor: mexxmen30 » 26 mar 2023, 10:38

Dla czego w tych wtyczkach są odcięte jakieś przewody ? Auto jest po jakiejś przygodzie że to tak wygląda ?

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 26 mar 2023, 10:53

Jako, że w oryginalnej kostce styki zardzewiały i odpadły postanowiłem zrobić obejście i podłączyć wykorzystywane przewody w nowej szczelnej. Odciąłem tylko te, które były wykorzystane.

mexxmen30
Mistrz
Posty: 796
Rejestracja: 05 gru 2017, 20:04
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: TUCSON 1.6GDI Style
Kolor: White Sand

Re: Czujniki cofania

Post autor: mexxmen30 » 26 mar 2023, 14:32

Nie jestem elektrykiem ale na tyle co se gdzieś tam coś dłubie, nie spotkałem się aby ktoś poprowadził bez sensu kable które podczas pomiaru nie wykazują wartości napięcia bo takie nasze mierniki nie są dokładne na mili napięcia w dodatku impulsowe, też kilka razy wydawało mi się że za dużo przewodów i nie potrzebne a po odpięciu urządzenie nie chciało działać .......

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 26 mar 2023, 14:57

No ale zobacz na zdjęcia. Do jednej wtyczki 5 przewodów, do drugiej 18. Nie są fizycznie połączone, bo nie ma tam styków.

mexxmen30
Mistrz
Posty: 796
Rejestracja: 05 gru 2017, 20:04
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: TUCSON 1.6GDI Style
Kolor: White Sand

Re: Czujniki cofania

Post autor: mexxmen30 » 26 mar 2023, 21:21

Jak sam pisałeś że będziesz zakładał nowe wtyczki to rozetnij delikatnie stare to że nie mają pinów z drugiej strony nie oznacza że nie są w tej obudowie połączone i nie dają sygnału zwrotnego, z drugiej strony jesteś pewien że nikogo tam przed tobą nie było ?

Dafior01
Twórca
Posty: 171
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Czujniki cofania

Post autor: Dafior01 » 26 mar 2023, 21:37

@mgrrybak - nie wiem dokładnie jaką ty masz wersję, bo zależności od wersji mogą być (i są) inne wiązki. Ja mam wersję full czyli 2x 4 czujniki parkowania oraz 2x czujniki . U mnie okazała się zaśniedziała wtyczka przy jednym czujniki. W sumie miała prawo, bo była robiona wcześniej i ją źle zabezpieczyłem (kupiłem auto z uszkodzonym zderzakiem z przodu).
Ja musiałem odtworzyć tą wtyczką a w zasadzie jej rozmieszczenie na nowo. Starej nie miałem na wzór. I tak - wszystkie czarne przewody we wtyczkach mają znaczenie. Są one ułożone w kombinacji, nie powtarzającej się w innej wtyczce. I o ile można same czujniki zamieniać miejscami, to wtyczek nie. Czyli nie możesz kupić dowolnej na allegro, wstawić gdzie ci pasuje.!!
Na czarnych jest na masa brana z mostka, gdzieś w samej wiązce lub przy wtyczce. Tak jest na pewno z przodu. I bardzo ważne - to nie jest ta sama masa co na karoserii czy minus na aku. To masa z modułu SPAS (lub PAS).
Jeśli chcesz sprawdzać zwykłym miernikiem, to pomiędzy każdym pinem z czarnym przewodem wtyczki a plusem akumulatora, jest około 30mV. Ja tak sprawdzałem u siebie.

Masz tu schemat. Bez niego bym nie odtworzył wtyczki i właściwej kolejności czarnych przewodów. Czerwony (12v) oraz sygnałowy żółty, są zawsze tak samo.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 26 mar 2023, 22:14

@mexxmen30 rozebrałem całą wtyczkę ale też mierzyłem przed rozebraniem. Nie ma połączeń.

@Dafior01 bardzo dziękuję za schemat. Jutro ściągam hak i wyciągnę wiązkę. Rozpruję całą wiązkę i zobaczę. Może jakiś link do tych schematów?
Albo może zrobię wg tego schematu i zmostkuję przy wtyczce to co trzeba? Powinno zagadać bez dalszego prucia. Pomyślę

Dafior01
Twórca
Posty: 171
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Czujniki cofania

Post autor: Dafior01 » 27 mar 2023, 8:35

mgrrybak pisze:
26 mar 2023, 22:14
@Dafior01 bardzo dziękuję za schemat. Jutro ściągam hak i wyciągnę wiązkę. Rozpruję całą wiązkę i zobaczę. Może jakiś link do tych schematów?
Albo może zrobię wg tego schematu i zmostkuję przy wtyczce to co trzeba? Powinno zagadać bez dalszego prucia. Pomyślę
Schematy są tu, nie wiem czy płatne teraz. Kiedyś były darmo. To właśnie wtedy je ściągnąłem i jeszcze parę innych.
https://service.hyundai-motor.com/euro5 ... s?siteCd=H

mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Re: Czujniki cofania

Post autor: mgrrybak » 27 mar 2023, 22:49

@Dafior01

Mam w ulubionych ten link i szukałem tam kiedyś, ale zablokowali wszystko i chcą kasy za dostęp. Mam tylko bezpłatne linki do rozkładówek na 7zap.com

Dzisiaj znowu poleżałem pod autem. Tak jak zapowiedziałem połączyłem ze sobą te same kolory (8 czarnych, 4 dwukolorowe, 4 pomarańczowe) i SUKCES. Działa. Bardzo dziękuję za schemat, bo niepotrzebnie bym pruł całą wiązkę.

Teraz tylko zostało do zrobienia sterowanie głośnością na kierownicy (zabrudzone styki).

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu