Tucson TL
Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Masz problem ze skrzynią biegów automatyczną lub manualną - Tucson TL? Napisz tutaj.
janki111
Weteran
Posty: 231
Rejestracja: 08 paź 2019, 13:01
Lokalizacja: Sieradz
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: janki111 » 21 lut 2020, 18:57

Witajcie,
mam problem, który pojawił się jakiś czas temu, ale teraz nabrał na sile i pojawia się dosyć często. Moja Tuśka to 1.6 GDI Style z 2016 roku, przejechane niecałe 58 tyś.
Zazwyczaj przy ruszaniu samochodem słychać (lekko puszczone sprzęgło i wciśnięty gaz), że coś lekko buczy/skrzypi (wydaje mi się, że to jakby np. hamulec na samym początku trzymał, ale jak wcisnę sprzęgło to normalnie zjeżdża z delikatnego pochyły bez dźwięku). Dźwięk dochodzi ze środka, przy otwartych szybach tego nie słyszałem. Dzieje się to tylko przy ruszaniu i tylko z gazem. Jak ruszę popuszczając sprzęgło to tego nie ma.
Nie wiem, czy ktoś się spotkał z podobnym przypadkiem, ale zanim pojadę na serwis to chciałbym przynajmniej wiedzieć, czego szukać.

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: Nukem » 23 lut 2020, 16:18

U mnie, w pewnym momencie, zaczął delikatnie skrzypieć pedał sprzęgła, podczas powolnego wciskania lub odpuszczania. Po przesmarowaniu białym smarem, skrzypienie ustąpiło i jak na razie nie wróciło.
Ale to pewnie nie ma nic wspólnego z Twoim problemem.

janki111
Weteran
Posty: 231
Rejestracja: 08 paź 2019, 13:01
Lokalizacja: Sieradz
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: janki111 » 23 lut 2020, 18:47

Nie, to na pewno nie jest pedał sprzęgła. No nic, czeka mnie serwis w celu oględzin.

Awatar użytkownika
destroyed22
Twórca
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2020, 15:58
Lokalizacja: WLKP
Twój samochód: 1.6 GDI STYLE
Kolor: Biały

Re: Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: destroyed22 » 24 lut 2020, 8:44

Napisz koniecznie co z tego wyszło, jestem bardzo ciekawy tej przypadłości

janki111
Weteran
Posty: 231
Rejestracja: 08 paź 2019, 13:01
Lokalizacja: Sieradz
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: janki111 » 24 lut 2020, 12:57

Jutro na 8:00 jestem umówiony w serwisie Marvel w Łodzi. To buczenie jednak słychać na zewnątrz, z okolic silnika.
Dam znać oczywiście, co i jak.

janki111
Weteran
Posty: 231
Rejestracja: 08 paź 2019, 13:01
Lokalizacja: Sieradz
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: janki111 » 25 lut 2020, 10:14

Jestem po wizycie - stwierdzono problem z elementami sprzęgła (np. docisk). jednak potrzebne jest zdjęcie skrzyni i sprawdzenie "organoleptycznie" co i jak. Umówiłem się na przyszły wtorek na rozwiązanie problemu. Są 2 opcje:
1. Uznają, że na którymś elemencie jest wada i wymienią w ramach gwarancji
2. Uznają, że wina jest użytkownika (np. przypalone sprzęgło lub coś w podobie) - wtedy koszt 1950 zł brutto - brrr :(

janki111
Weteran
Posty: 231
Rejestracja: 08 paź 2019, 13:01
Lokalizacja: Sieradz
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: janki111 » 03 mar 2020, 19:43

Ok jestem po wizycie naprawczej - wymieniono cały zestaw sprzęgła. Znaleźli jakieś opiłki, ślady rdzy na sprzęgle, zużycie sprzęgła + wada docisku (w szczegóły nie wnikałem) - przebieg na dzień dzisiejszy 58 000 km.
Uznano to jako usterka podlegająca gwarancji i nie poniosłem żadnych kosztów.

Zrobiłem przy okazji przegląd po 4 latach, wymieniono filtry + płyn hamulcowy + jakiś dodatek do wtrysków - łączny koszt 813 zł brutto. Oleju nie wymieniałem bo była wymiana przy 50700 km na moją prośbę.

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: Nukem » 09 cze 2020, 1:44

Niestety mnie też dopadła ta dolegliwość :( Paskudny dźwięk z okolic sprzęgła podczas ruszania. Chyba czeka mnie wymiana sprzęgła jak u kolegi wyżej. Sprzęgło zaczęło też głośniej pracować i szarpać przy dodawaniu i odejmowaniu gazu. Przebieg 58.000 km. Za 2-3 tygodnie przegląd więc zgłaszam też usterkę sprzęgła...

janki111
Weteran
Posty: 231
Rejestracja: 08 paź 2019, 13:01
Lokalizacja: Sieradz
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: janki111 » 11 gru 2020, 10:51

Coś z tym dociskiem chyba mają spierdzielone, bo byłem w środę na przeglądzie przy okazji niedziałających spryskiwaczy, to się okazało, że pękła jakaś sprężyna (w docisku o ile dobrze zrozumiałem) i przy ruszaniu czuć na pedale sprzęgła wibracje. Także w przyszłym tygodniu czeka mnie kolejna wizyta i wymiana całego sprzęgła.
Brawa dla Pana z serwisu, bo jak dla mnie to było, że TTTM i nie spodziewałem się tego, a tu sam serwis stwierdził uszkodzenie i wymianę gwarancyjną, zwłaszcza, że sprzęgło było założone w marcu i ma raptem 6 tys. km przebiegu.

Sirkl
Twórca
Posty: 100
Rejestracja: 17 gru 2017, 9:54
Lokalizacja: Gdańsk
Twój samochód: 1 -1.6 Comfort, 2- 1.6 N Line
Kolor: 1-Biały, 2- Biały

Re: Skrzypienie/buczenie przy ruszaniu

Post autor: Sirkl » 11 gru 2020, 19:56

Do tych dźwięków trzeba się przyzwyczaić. Ten typ po prostu tak ma. W moim poprzednim Tucsonie był to słychać, w nowym to słyszę (przebieg 5,5 tyś km). U mojej żony w Sportage też to jest. Za dźwięki odpowiedzialne są sprężyny w docisku sprzęgła i to one tak hałasują ale to nie oznacza usterki.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu