Tucson TL
Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Nawigacja i mapy aktualizacje, ustawienia radia i problemy z dźwiękiem - Tucson TL? Napisz tutaj.
McVoy
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 16 lis 2022, 14:08
Lokalizacja: Janów Podlaski
Twój samochód: Tucson 2015 1.9 Diesel 4WD
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat
Wersja: TL
Paliwo: Diesel
Kolor: Szary

Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: McVoy » 16 lis 2022, 14:15

Witam,

Mam pytanie do fachowców: czy w fabrycznym radiu (takim z nawigacją i dużym kolorowym ekranem) są osobne kable od anten: GPS i radia? Albo może jest gdzieś dostępny schemat gniazd z tyłu (nie mogłem znaleźć). Muszę odpiąć kabel od antety radiowej, ale chciałbym sobie zostawić działającą nawigację. Z góry dzięki i sorry, jeśli temat powtórzyłem (też nie znalazłem takiego tematu).

No chyba, że ktoś wie, co zrobić, aby nie dało się odbierać stacji radiowych bez odpinania anteny? Wiecie, chodzi o abonament RTV - nie płacę i nie chcę mieć kłopotów przez radio w aucie.

Franz
Twórca
Posty: 152
Rejestracja: 07 maja 2021, 18:18
Lokalizacja: Trójmiasto
Twój samochód: 1.6 GDI Comfort+pakiet NAVI
Kolor: Silky Bronze

Re: Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: Franz » 16 lis 2022, 16:55

Cześć.
Taki zabieg nie uchroni Cię od obowiązku opłat abonamentowych RTV. Płacisz nie za to, że masz urządzenie tylko za możliwość odbioru sygnału. Wypięcie anteny samochodowej, czy schowanie odbiornika RTV pod łóżko nic nie daje. Chyba, że jestem w błędzie :?

mexxmen30
Mistrz
Posty: 797
Rejestracja: 05 gru 2017, 20:04
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: TUCSON 1.6GDI Style
Kolor: White Sand

Re: Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: mexxmen30 » 16 lis 2022, 19:47

Najprostsze rozwiązanie - wejdź na portal aukcyjny ten na A wpisz radio Tucson wybierz model który cię interesuje i zobacz foty na większości masz pokazane gdzie podłączona jest antena.

Jak się tak boisz to zrób sobie jakąś zaślepkę i zakładaj jak parkujesz auto aby radia nie było widać 😅😂🤣

MattiK
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 22 sty 2020, 11:55
Lokalizacja: Olsztyn
Twój samochód: 1.6 GDI Comfort
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: MattiK » 17 lis 2022, 10:46

Odpięcie kabelka antenowego nie uchroni Cię od płacenia abonamentu:
1.
"śledczy" z poczty nie widzi że masz odpięty kabelek
2.
nie płacisz za słuchanie tylko za posiadanie odbiornika radio/tv - więc aby się tego ustrzec musiałbyś wymontować - zasłonić radio w samochodzie, ale w skrajnym/hipotetycznym przypadku jak się poczta uprze to będziesz musiał udowodnić że miałeś wymontowane przez dealera/nie włożone przez producenta i jest to w specyfikacji Twojego egzemplarza

więc teoretycznie każde nowe auto jest wyposażone w radio więc na właścicielu spoczywa obowiązek płacenia abonamentu (przynajmniej za radio) - chyba że płacisz już abonament w domu a auto nie jest firmowe to nie. ;)
to tak na szybko 2 podstawowe punkty

RPP
Twórca
Posty: 103
Rejestracja: 06 kwie 2019, 21:37
Lokalizacja: San Escobar
Twój samochód: Tucson TLe 1.6 GDI Comfort
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały

Re: Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: RPP » 17 lis 2022, 16:03

W niektórych pseudo serwisach motoryzacyjnych co jakiś czas straszą różnymi tematami. Był już temat apteczek, ostatnio płynu do spryskiwaczy, a teraz z powrotem jest wałkowany temat radioodbiorników, który już był nie raz poruszany.
Jeśli ktoś miał do czynienia z sądem lub prawnikami, to wie, że większość spraw polega na grze słów (a właściwie terminów słownych) i szukaniu kruczków prawnych.
Abonament powinno się płacić za odbiornik radiowy lub telewizyjny, a co macie wpisane w dokumentach samochodu jako wyposażenie? Ja mam wpisane "stacja multimedialna". Więc różnica jest między stacją a radioodbiornikiem.
P.S.
Kiedyś był wałkowany temat telewizorów, za który należy płacić podatek zwany abonamentem. Wystarczy kupić monitor komputerowy z tunerem telewizyjnym, aby nie płacić daniny, ponieważ monitor nie jest odbiornikiem telewizyjnym, a akcesorium komputerowym.

McVoy
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 16 lis 2022, 14:08
Lokalizacja: Janów Podlaski
Twój samochód: Tucson 2015 1.9 Diesel 4WD
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat
Wersja: TL
Paliwo: Diesel
Kolor: Szary

Re: Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: McVoy » 18 lis 2022, 12:53

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Może nie potrzebnie dopisywałem o tym abonamencie. Ja po prostu muszę odpiąć kabel antenowy a boję się, że odepnę również antenę od GPS. Schematów i zdjęć gniazd znalazłem trochę, ale wszystkie dotyczą zastępników a nie oryginalnego urządzenia. Więc jeśli ktoś ma schemat, zdjęcie, czy chociażby informację potwierdzającą, że antena i GPS nie są podpięte jednym przewodem to będę na prawdę zobowiązany. Widziałem zastępniki, które miały w opisie informację, że obie anteny są podpięte jednym przewodem i stąd moje wątpliwości.

Ale skoro już piszecie, że odpięcie anteny nic nie zmienia:
1. W ustawie jest zapis, że odbiornik to urządzenie umożliwiające natychmiastowy odbiór programów radiowych - czytałem ustawię. Bez anteny nie umożliwia w ogóle odbioru. Sprawa załatwiona.
2. Czytałem też opinie prawników, którzy już wygrali potencjalne sprawy dla swoich klientów. Ustawodawca musi najpierw udowodnić, że moje radio umożliwia odbiór programów. Ja w razie kłopotów mam sporo świadków, którzy potwierdzić mogą, że nigdy radia nie słuchałem. W poprzednich autach zawsze albo wymianiałem oryginalne radio (nie podpinając anteny do nowego), albo odpinałem antenę. W jednym aucie musiałem po prostu rozstroić (nie rozwiązywało to problemu z abonamentem, ale przynajmniej mnie nie denerwował dźwięk gadającego radia po odpaleniu auta).

Mam też powód osobisty, ja nie chcę mieć po prostu radia w aucie. Zwyczajnie mnie drażni, więc go nie słucham a dodatkowo fabryczne radio Tucsona ma taką cechę, że po odpaleniu włącza się zawsze jakaś stacja radiowa i nie ma jak tego obejść. Nie da się ustawić tak, aby się włączała np. ostatnie źródło dźwięku. Na dodatek w przypadku rozstrojenia stacji za jakiś czas samo sobie najbliższą dostroi - testowałem to już.

Tak więc, pomóżcie, proszę, z tematem odpięcia. W poniedziałek auto idzie do mechanika na przegląd i chciałbym, aby przy okazji innej rzeczy (będzie demontował deskę rozdzielczą) odpiął mi tę antenę. To bardzo dobry mechanik, ale jest słaby w tematach audio i może mieć z tym problem. Z góry dzięki.

mexxmen30
Mistrz
Posty: 797
Rejestracja: 05 gru 2017, 20:04
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: TUCSON 1.6GDI Style
Kolor: White Sand

Re: Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: mexxmen30 » 18 lis 2022, 20:02

Moim zdaniem masz radio na systemie Win i po wszystkich dostępnych fotkach tyłu radia oraz anteny do tego zestawu będę się upierał że to jest zwykły wtyk antenowy aby odpiąć sygnał fal radiowych natomiast z płetwy wychodzi również kostka do anteny GPS.

Franz
Twórca
Posty: 152
Rejestracja: 07 maja 2021, 18:18
Lokalizacja: Trójmiasto
Twój samochód: 1.6 GDI Comfort+pakiet NAVI
Kolor: Silky Bronze

Re: Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: Franz » 19 lis 2022, 15:52

"Mam też powód osobisty, ja nie chcę mieć po prostu radia w aucie. Zwyczajnie mnie drażni, więc go nie słucham a dodatkowo fabryczne radio Tucsona ma taką cechę, że po odpaleniu włącza się zawsze jakaś stacja radiowa i nie ma jak tego obejść. Nie da się ustawić tak, aby się włączała np. ostatnie źródło dźwięku"
Zgadza się, można jedynie ustawić tak, żeby nic się nie włączało.

Pozdrawiam.

McVoy
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 16 lis 2022, 14:08
Lokalizacja: Janów Podlaski
Twój samochód: Tucson 2015 1.9 Diesel 4WD
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat
Wersja: TL
Paliwo: Diesel
Kolor: Szary

Re: Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: McVoy » 20 lis 2022, 14:44

"Moim zdaniem masz radio na systemie Win i po wszystkich dostępnych fotkach tyłu radia oraz anteny do tego zestawu będę się upierał że to jest zwykły wtyk antenowy aby odpiąć sygnał fal radiowych natomiast z płetwy wychodzi również kostka do anteny GPS."
@mexxmen30, dzięki za odpowiedź. Czyli mam rozumieć, że odpięcie anteny z radia spowoduje odpięcie również anteny GPS? Jeden przewód idzie z radia do płetwy a potem drugi z płetwy do anteny GPS?
Tak, mam radio z Windows CE - sorry nie napisałem tego.

mexxmen30
Mistrz
Posty: 797
Rejestracja: 05 gru 2017, 20:04
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: TUCSON 1.6GDI Style
Kolor: White Sand

Re: Navigacja fabryczna - kable antenowe radia i nawigacji

Post autor: mexxmen30 » 20 lis 2022, 18:34

Nie jak odepniesz kabel antenowy koncentryczny od stacji multimedialnej to wystarczy aby radio nie grało.
Antena GPS będzie dalej działać bo wtyku od niej nie ruszasz !!!
Odłącz tylko i wyłącznie kabel koncentryczny taki jak masz do telewizji naziemnej w domu i tyle, choć tak jak opisujesz nie da się u ciebie zmienić źródła podczas odpalenia stacji to czy nie będzie radio za każdym razem szumieć ????

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu