Tucson NX4
Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Masz problem z wnętrzem i jego wyposażeniem - Tucson NX4? Napisz tutaj.
NiktTakiegoNieMa
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2022, 14:11
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: 1.6 MHEV 150KM 2WD Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Teal

Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: NiktTakiegoNieMa » 09 sie 2022, 21:56

Rozglądam się za kamerkami samochodowymi, przykuł moją uwagę zestaw 70mai Pro Plus z kamerą tylną RC06 i dodatkowym podłączeniem zasilania dla trybu parkingowego ze skrzynki bezpieczników. Mam w związku z tym pytania:

1. Czy ktoś montował kamerę z podłączeniem do bezpieczników? Da się jakoś puścić kable bez wyciągania podsufitki albo osłon progów np. upychając kabelek zaraz pod osłonami, bez wyciągania ich?
2. Podobne pytanie ale do kamerki tylnej - czy da się w miarę bezinwazyjnie pociągnąć taki kabel?
3. Do którego bezpiecznika najlepiej się wpiąć? Jaki adapter do bezpiecznika jest potrzebny (chodzi o rozmiar)?
4. Możecie polecić jakieś fajne kamerki/zestawy?

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2855
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: Tucson » 11 sie 2022, 22:01

O montażu w TL było sporo. Czy ktoś z posiadaczy NX4 jest w stanie pomóc koledze?
Na temat wyboru sprzętu - zobacz ten temat rejestrator-samochodowy-t99.html i może jeszcze rejestrator-samochodu-jaki-polecacie-t1120.html

Ja mogę polecić: https://allegro.pl/oferta/garmin-dash-c ... 68bc5b1b0c#
(od Oficjalny sklep GARMIN)
https://www.youtube.com/watch?v=wmAj8LemMhs

mlodyksiegowy
Weteran
Posty: 232
Rejestracja: 22 gru 2017, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: HT TL 1,6 GDI / HT NX4 1,6 TGDI 150km
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały / czarny

Re: Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: mlodyksiegowy » 12 sie 2022, 8:41

NiktTakiegoNieMa pisze:
09 sie 2022, 21:56
Rozglądam się za kamerkami samochodowymi, przykuł moją uwagę zestaw 70mai Pro Plus z kamerą tylną RC06 i dodatkowym podłączeniem zasilania dla trybu parkingowego ze skrzynki bezpieczników. Mam w związku z tym pytania:

1. Czy ktoś montował kamerę z podłączeniem do bezpieczników? Da się jakoś puścić kable bez wyciągania podsufitki albo osłon progów np. upychając kabelek zaraz pod osłonami, bez wyciągania ich?
2. Podobne pytanie ale do kamerki tylnej - czy da się w miarę bezinwazyjnie pociągnąć taki kabel?
3. Do którego bezpiecznika najlepiej się wpiąć? Jaki adapter do bezpiecznika jest potrzebny (chodzi o rozmiar)?
4. Możecie polecić jakieś fajne kamerki/zestawy?
Ad 1. Da się
Ad 2. Również się da
Ad 3. Miernik i szukasz takiego miejsca gdzie masz stałe napięcie (nie po stacyjce, miernik wystarczy nawet taki z Castoramy za 20 - 30zł), musisz tylko zwrócić uwagę na fakt, że niektóre układy są odcinane np. po 10 min od wyłączenia stacyjki lub np. po otwarciu drzwi. Wpinając się w obwód szukaj możliwie dużego bezpiecznika + nowa instalacja od miejsca wpięcia również powinna mieć bezpiecznik (pewnie będzie w wiązce od kamery). Dodatkowo ASO zabierze ci gwarancje tam gdzie była ingerencja - taka wisienka, nawet jeśli nie miała wpływu z powstała usterką elektryczną :) (ostatnio mają szał robienia zdjęć)

NiktTakiegoNieMa
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2022, 14:11
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: 1.6 MHEV 150KM 2WD Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Teal

Re: Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: NiktTakiegoNieMa » 12 sie 2022, 17:48

Przejrzałem wątek o TLu, będę w przyszłym tygodniu podobnie kombinował. Miernik mam, trochę pojęcia o elektronice również, bypass dla bezpiecznika również.

Najbardziej martwi mnie to co piszesz o ASO. Czyli jeśli przyłapią mnie z bypassem bezpiecznika to cała gwarancja na elektronikę jest unieważniona? Czy na jeden element z którego zrobiłem bypass? Upychania kabla pod uszczelkami i elementami też się mogą przyczepić? Ciekawe czy jeśli będę miał kabelek pociągnięty bez bezpiecznika (bo sobie odłączę przed wizytą w ASO) to może być problem...

To w sumie jeszcze pytanie pomocnicze - czy ASO może to zamontować za mnie żeby było wszystko OK z gwarancją? Jaki to może być koszt? Bo może warto wydać parę stówek niż mieć potem problem z gwarancją...

mlodyksiegowy
Weteran
Posty: 232
Rejestracja: 22 gru 2017, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: HT TL 1,6 GDI / HT NX4 1,6 TGDI 150km
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały / czarny

Re: Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: mlodyksiegowy » 13 sie 2022, 23:06

Pewnie tak - musisz zadzwonić do ASO - z praktyki te w mniejszych miastach są tańsze i chętniej robią dodatkowe roboty. W NX4 nic nie dokładałem ale w TL zakładałem hak w ASO (kupiony na necie z wiązką) i mi to założyli za 500zł brutto i nawet nie marudzili (uważam, że nie drogo).
Co do utraty gwarancji to na całą elektrykę, jak rozważałem założenie LPG do TL to chcieli zabrać na elektrykę i silnik (każdy układ gdzie jest ingerencja)

Awatar użytkownika
Zibi70
Mistrz
Posty: 952
Rejestracja: 02 paź 2021, 19:49
Lokalizacja: Mazowieckie
Twój samochód: Hyundai Tucson N-Line 1.6 T-GDI 150 KM
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: Zibi70 » 14 sie 2022, 18:36

Mam kamerki - z przodu i z tyłu - bez kłopotu puszczone bez specjalnego rozbierania osłon. Wystarczy wyjąć uszczelki drzwi i bez kłopotów umieścić kabelki w szczelinach między blachą a plastikami. Trochę zabawy jest tylko z przeciągnięciem kabelka pod osłoną słupka między drzwiami przednimi i tylnymi. Z tyłu kabelek najłatwiej poprowadzić do góry i bez żadnego zdejmowania podsufitki puścić do tyłu w okolicę otworu klapy bagażnika. Otworzyć klapę, zdjąć uszczelkę (tu się można upaprać jakimś uszczelniaczem więc ostrożnie), kabelek doprowadzić do gumowej łączówki między sufitem i klapą i wyprowadzić spod plastiku znajdującego się u góry klapy. Wszystko estetycznie, dyskretnie, bez uszkodzeń - cała robota to niecała godzina.
Jeśli chodzi o podłączenie elektryczne - póki co podłączyłem pod wolne USB na tunelu środkowym - nie przeszkadza mi to i kabelek puściłem tak, że jest estetycznie i nie rzuca się w oczy. Zapewne jednak to nie będzie najlepsze rozwiązanie do trybu parkingowego - ja sobie go odpuściłem, bo i tak na parkingach najczęściej dzieje się coś po bokach a tam kamerka i tak nie widzi.
Oczekiwanie zaostrza apetyt :twisted: miał być 15.12.2021, potem 28.12, a potem przestał być, bo tak potrafi spieprzyć Hyundai Motortest Warszawa. :evil:
28.12.2021 - Zmiana dealera i... 3.02.2022 - JEST! 8-)

NiktTakiegoNieMa
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2022, 14:11
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: 1.6 MHEV 150KM 2WD Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Teal

Re: Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: NiktTakiegoNieMa » 16 sie 2022, 21:18

Dzięki za rady! Dziś do tego usiadłem i faktycznie, prostsze niż myślałem. Z kamerką dostałem taki dinks do upychania kabla, który okazał się bardzo pomocny. Zasilanie jest tymczasowo z prawego USB (w zestawie były bypassy innego typu bezpieczników, do NX4 potrzeba 1 lub 2 Micro2). Kabel zasilania idzie w podsufitce nad szybą, następnie górną częścią prawego słupka, pod plastikową osłona, a potem w uszczelce drzwi aż pod schowek, za schowkiem już elegancko idzie do konsoli środowej, do USB. Do tylnej kamery idzie podobną drogą - w podsufitce nad szybą, w górnej części osłony słupka, następnie górna częścią uszczelki drzwi pasażera, znów osłoną słupka środkowego, znów górną częścią uszczelki ale drzwi tylnych, potem pod twardymi osłonami słupków i nad małą szybą z tyłu aż do uszczelki klapy. Następnie w kierunku środka klapy gdzie wchodzi do gumowego łącznika z wiązką. Tutaj było najwięcej zabawy aby przepchać kabel przez ten łącznik. Potem już tylko otworami w klapie, do górnej części szyby. Jedyny element, który wyciągałem to środkowa osłona silnika wycieraczek w klapie, ale są to proste zaczepy typu wyciągnij/włóż. Faktycznie cały montaż to około godzinki.

NiktTakiegoNieMa
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2022, 14:11
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: 1.6 MHEV 150KM 2WD Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Teal

Re: Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: NiktTakiegoNieMa » 21 sie 2022, 13:26

Dziś pobawiłem się w podłączenie trybu parkingowego ze skrzynki bezpieczników w kabinie. Kabel można poprowadzić analogicznie jak z drugiej strony, natomiast jeśli chodzi o podłączenie do bezpieczników to stałe napięcie można wziąć z bezpiecznika od rygli drzwi (pierwszy w lewym górnym rogu). Natomiast zasilanie po stacyjce (ACC) wziąłem z bezpiecznika bezpiecznika Module 2 (zasilanie portów USB wg instrukcji). Można też wziąć z elektrycznych szyb LH (lewy dolny róg) - tam pojawia się dopiero po odpaleniu samochodu.

Co do masy to w lewym dolnym rogu skrzynki jest śruba z nakrętką, którą wykorzystałem do podłączenia masy.

Awatar użytkownika
abarth81
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 13 lip 2022, 15:47
Lokalizacja: Bielawa
Twój samochód: Tucson 1.6 t-gdi N-line
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Knight

Re: Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: abarth81 » 01 kwie 2023, 22:23

Polecam coś takiego jeśli nie chcecie ciągnąć kabli pod uszczelkami albo wpinać się we bezpieczniki ..opcja plug and play... Firma Dongar
https://youtu.be/vaE0iDz2hZw
Zamówiłem z Amazon i czekam na dostawę kamerę kupiłem Garmin dash cam mini 2 malutka i nie zabiera dużo miejsca.

Pietrow
Forumowicz
Posty: 85
Rejestracja: 25 sie 2021, 8:05
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Twój samochód: 1.6 T-GDI 2 WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Bronze

Re: Montaż kamerki z trybem parkingowym i kamerka tylną

Post autor: Pietrow » 02 kwie 2023, 3:26

abarth81 pisze:
01 kwie 2023, 22:23
Polecam coś takiego jeśli nie chcecie ciągnąć kabli pod uszczelkami albo wpinać się we bezpieczniki ..opcja plug and play... Firma Dongar
https://youtu.be/vaE0iDz2hZw
Zamówiłem z Amazon i czekam na dostawę kamerę kupiłem Garmin dash cam mini 2 malutka i nie zabiera dużo miejsca.
Daj znać jak wyszło

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu