Tucson TL
Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Masz problem z silnikiem lub osprzętem silnika - Tucson TL? Napisz tutaj.
Grzechu19
Weteran
Posty: 278
Rejestracja: 22 mar 2021, 11:19
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 GDI 132km Style
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white

Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: Grzechu19 » 30 kwie 2021, 22:47

Zrobiłem ten temat dla przyszłych właścicieli Hyundai'a Tucson'a. Co może zaszkodzić późniejszą wymianą

iFX
Weteran
Posty: 318
Rejestracja: 07 mar 2021, 20:30
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: 1.6 GDI (N Line) 2WD
Kolor: Olivine Grey

Re: Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: iFX » 01 maja 2021, 7:30

Ja wymieniłem po 2 tys i polecam nie wcześniej niż po około 1500 km. Argumenty? Silnik się układa, docierania jako takiego nie ma jak dawniej, a mogą fruwać opiłki w oleju, także polecam tez zmianę filtra oleju.

Dobrze ułożony na początku silnik smarowany nowym czystym olejem na pewno będzie miał dłuższą żywotność i odrobinę mniejsze spalanie w przyszłym użytkowaniu.

Cześć osób uważa że silniki są docierane fabrycznie, otóż nie są, kiedyś oglądałem ciekawy materiał na ten temat i chodzi tutaj wyłącznie o to, że nowoczesna produkcja części jest bardzo precyzyjna i materiały są wyzszej jakości i trzymają normy, fabryka nie jest w stanie docierać silników bo mogli by tego zrobić z 500 szt na miesiąc tym czasem tyle produkowane jest dziennie.

Silnik musi się ułożyć podobnie jak układ hamulcowy i inne rzeczy, na początku trzeba go traktować delikatnie ale z głową i posłuży bardzo długo.

Podsumowując wymiana oleju i filtra na początku to niewielka strata ale potencjalny duzy zysk na przyszłość.

kik
Weteran
Posty: 343
Rejestracja: 29 maja 2020, 13:36
Lokalizacja: Rawicz
Twój samochód: 1,6 T-GDI Style automat
Kolor: Biały

Re: Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: kik » 01 maja 2021, 10:12

Jeżdżę ponad 35 lat w większości miałem nowe samochody i nigdy nie wymieniałem oleju wcześniej niż 15tys. Nigdy też nie miałem żadnych problemów z silnikami a były różne. Szkoda czasu pieniędzy i ekologii na takie działania jak wymiana po 1-2tys. oleju ale to moje zdanie i producentów samochodów tez.

Wyrzarty
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: 23 paź 2020, 10:12
Lokalizacja: Brzeg
Twój samochód: Hyundai Tucson TLE 1.6 GDi 2WD 132KM 2020r
Kolor: Biały (Pollar White)

Re: Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: Wyrzarty » 01 maja 2021, 10:44

Wymieniłem po przejechaniu 2,5tyś czy to coś dało nie wiem, ale profilaktycznie żeby wypłakać ewentualne opiłki oczywiście komplet z filtrem. Według instrukcji silnika nie trzeba docierać, ale zaleca się nie męczenie go powyrzej 4000tys obrotów na początku i nie ciągnięcie przyczep. Więc możliwe że jest tego jakiś powód. Dlatego polecam wymienić olej z filtrem.

Informatkot
Twórca
Posty: 100
Rejestracja: 05 paź 2019, 15:14
Lokalizacja: Bartąg
Twój samochód: 1.6 GDI 2WD STYLE
Kolor: Beżowy

Re: Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: Informatkot » 01 maja 2021, 11:35

Wymieniłem olej i filtr na 5000 jak wyraźnie spadło zużycie paliwa - silnik się ułożył. Czy było to uzasadnione - nie wiem. Ale w świadomości mniej opiłków pływa po dotartym już silniku.

iFX
Weteran
Posty: 318
Rejestracja: 07 mar 2021, 20:30
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: 1.6 GDI (N Line) 2WD
Kolor: Olivine Grey

Re: Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: iFX » 01 maja 2021, 13:18

kik pisze:
01 maja 2021, 10:12
Jeżdżę ponad 35 lat w większości miałem nowe samochody i nigdy nie wymieniałem oleju wcześniej niż 15tys. Nigdy też nie miałem żadnych problemów z silnikami a były różne. Szkoda czasu pieniędzy i ekologii na takie działania jak wymiana po 1-2tys. oleju ale to moje zdanie i producentów samochodów tez.
Producenci samochodów przyjęli domenę long life i każą Ci jeździć na jednym oleju nawet i 30 tys km, ale to wszystko tak na prawdę chwyt na niski koszt obsługi flot na leasingi bo księgowy widzi jak zaleca się po 15 to utrzymanie wychodzi 2 razy drożej.

Olej warto wymienić nawet ze świadomości ze na ułożonym silniku smarowanie jest z opilkami metali, które potem widać jak się rozkroi filtr oleju.

Nie wielka cześć producentów także tych premium zwyczajnie zaleca szybka wymianę oleju przy nowym aucie, a ogólnie rzecz biorąc jeśli ktoś kupuje prywatnie i na dłużej bez żadnych leasingów to jak zadba tak będzie miał.

Awatar użytkownika
Speedor
Autor
Posty: 1028
Rejestracja: 18 gru 2017, 12:08
Lokalizacja: Wawa
Twój samochód: 1,6 GDI Style
Napęd 4x4: Tak
Kolor: PolarWhite

Re: Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: Speedor » 01 maja 2021, 16:41

Kupiłem prywatnie dla siebie. Pierwszy nowy samochód w życiu. Olej wymieniłem po 15k km przebiegu. Zawsze wymieniam co 15k km.

Poadam
Twórca
Posty: 159
Rejestracja: 05 lut 2021, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: Silver

Re: Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: Poadam » 01 maja 2021, 16:59

To jest mój pierwszy, nowy salonowy samochód, wymieniłem filtr i olej po 2000km
Zdania są podzielone, ale jak się wymieni wcześniej to chyba nie zaszkodzi. Gdzieś tam widziałem na YouTubie filmik u profesora chrisa jak rozciął filtr chyba od skody , i opiłki były, i to zadecydowało że też wymieniłem olej.

maaniek
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 02 maja 2019, 19:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Twój samochód: 1,7 CRDi 7DCT 2WD (141 KM) GO+
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: TL
Paliwo: Diesel
Kolor: Champion Blue U2U

Re: Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: maaniek » 01 maja 2021, 17:23

kik pisze:
01 maja 2021, 10:12
Jeżdżę ponad 35 lat w większości miałem nowe samochody i nigdy nie wymieniałem oleju wcześniej niż 15tys. Nigdy też nie miałem żadnych problemów z silnikami a były różne. Szkoda czasu pieniędzy i ekologii na takie działania jak wymiana po 1-2tys. oleju ale to moje zdanie i producentów samochodów tez.
ja też mam takie zdanie

iFX
Weteran
Posty: 318
Rejestracja: 07 mar 2021, 20:30
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: 1.6 GDI (N Line) 2WD
Kolor: Olivine Grey

Re: Macie jakieś argumenty przeważające za wymianą oleju po 1000km z silnikiem na dotarciu.

Post autor: iFX » 01 maja 2021, 19:02

Jedno jest pewne, jeśli nie wymieni się oleju zaraz na początku po ułożeniu silnika to po prostu nic się nie stanie, jesli ktoś kalkuluje każda złotówkę i nie chce tracić pieniędzy to może być spokojny. Takie rzeczy jak prawidłowe dotarcie i zmiana oleju maja swoje przełożenie na dłuższy termin jest ktoś chce dbać o swój samochód na lata, ja jestem taki ze nawet gdybym go miał mieć na rok to i tak dbałbym tak samo bo tak już mam, silnik się dociera i sila rzeczy fruwają drobne opiłki metalu które i tak wychwytuje filtr nie mniej jednak każdy profesjonalista raczej doradzi, aby nie smarować silnika pierwszym olejem na długi przebieg.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu