Tucson TL
DPF - informacja o wypalaniu

Masz problem z układem wydechowym - Tucson TL? Zapchany DPF lub problemy z GPF - napisz tutaj.
Awatar użytkownika
_ET_
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2017, 15:40
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.7 CRDi 7DCT 2WD
Kolor:

DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: _ET_ » 26 lut 2017, 17:06

Witam

Czy posiadacie wiedzę kiedy filtr DPF jest wypalany? Nie chodzi mi o sprawdzanie spalania, zapachu czy innych "organoleptycznych" informacji :) Tylko np. jakąś apką w telefonie z OBDII?

Zastanawiam się czy brak ikony w zegarach można jakość "przeskoczyć" jak np. w oplach, gdzie moment wypalania połączony jest z ogrzewaniem tylnej szyby i lusterek. Więc łatwo podłączyć diodę do układu, a tym samym wiedzieć o momencie wypalania.

Trochę to głupie, że każdy z ASO informuje że "NIE WYŁĄCZAJ SILNIKA" jak wypala się filtr. A przy pytaniu skąd mam o tym wiedzieć, gasną i miotają się jak węgorze. Swoją drogą, nie rozumiem dlaczego, nie mam informacji w kompie o tej czynności czy ikony jak w hondzie.

Będę wdzięczny za sugestie.
Dzięki i pozdrawiam
ET
Tylko samochody na "H"

Awatar użytkownika
jag888
Weteran
Posty: 235
Rejestracja: 11 lis 2016, 9:20
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: Tucson 2016 1.7 CRDi 7AT 2WD (141 KM) BlueDrive , wersja Style
Kolor: Phantom Black

Re: DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: jag888 » 26 lut 2017, 19:10

nie zauważyłem na żadnym z zagranicznych forów wątku by po złączu OBDII szło zasygnalizować wypalanie, można je zainicjować ...

ale jest szeroki wątek poruszający temat, wykorzystania zwiększenia zużycia energii podczas wypalania do sygnalizowania procesu (jak napisałeś włączanie ogrzewania szyb czy lusterek, itd) https://www.forotucson.com/temas/instal ... culas.860/ - tyle że w treści są komentarze ze niekoniecznie to działa ...

Awatar użytkownika
_ET_
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2017, 15:40
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.7 CRDi 7DCT 2WD
Kolor:

Re: DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: _ET_ » 26 lut 2017, 20:02

Dzięki jag888
Wygląda obiecująco, więc mimo przeczących komentarzy, zamontuję tę diodę :) (jak znajdę chwilę :)

Z OBD2 pracuje np. torque pro, niestety w marce Hyundai nie ma info o DPF, ale jest o temp gazów na wylocie, a to już duże ułatwienie... :)
Tylko samochody na "H"

samsung19
Weteran
Posty: 274
Rejestracja: 24 wrz 2016, 15:23
Lokalizacja: ---
Twój samochód: ---
Kolor: ---

Re: DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: samsung19 » 08 cze 2017, 19:47

u mnie dzisiaj auto po przejechaniu około kilometra , zaczeło czkać.
w tym momencie chyba odezwał się DPF więc wyjechałem na trasę.
Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale przy obrotach powyżej 3 tyś i 4 biegu włączyła się wycieraczka.
Czy to powiadomienie o przepalaniu dpf- u ?

krisman

Re: DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: krisman » 08 cze 2017, 20:15

Nie no, to przypadek na 100%. Może sitko przytkane jak "czkał" bo raczej nie powoduje takich ekscesów DPF, a czy w danej chwili wypala widać po zużyciu paliwa i charakterystycznym zapachu. Oczywiście uogólniam, nie znam tego konkretnego silnika.

Awatar użytkownika
_ET_
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2017, 15:40
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.7 CRDi 7DCT 2WD
Kolor:

Re: DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: _ET_ » 09 cze 2017, 21:15

U mnie nic nie widać po spalaniu, a przynajmniej ja nie zaobserwowałem. Natomiast na pewno nic już nie czuć, może przy pierwszym wypalaniu tak ale teraz już nic nie czuję. Co do wypaleń, wiem że się odbyły z info w serwisie. Nic więcej. Cały czas badam temat jak się dobrać do takiej informacji. Pomysł z kontrolką upadł. Jedyny jaki mam obecnie to obd2 i torque pro z wyświetleniem info o temp. przed katem wg angoli wzrasta do 500 - 600 C w trakcie wypalania i po tym można poznać.
Czy zadziała zobaczymy. Dam znać.
Tylko samochody na "H"

Makumba
Twórca
Posty: 148
Rejestracja: 26 sty 2017, 10:58
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: Tucson
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat
Wersja: NX4
Paliwo: Hybryda
Kolor: szary

Re: DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: Makumba » 21 wrz 2017, 18:42

Mam pytanie do posiadaczy dpf-u czy wystarczy około 30 min jazdy po mieście na wypalenie filtra jak zacznie się procedura . Udało mi się już drugi raz w jeździe miejskiej zauważyć wypalanie dpf-u, czyli spalanie wyraźnie wzrasta i pasek spalania chwilowego jak puszczę z gazu pokazuje jeden lub dwa kwadraciki. Niepokoi mnie że jak stanę na światłach pasek chwilowego spalania znika po chwili jak dam po garach pojawia się ponownie, czyli wychodzi na to że przerywa się proces wypalania jak stoję na czerwonym?
Jak to wygląda u was. Silnik 1.7 crdi 141km.

Julek

Re: DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: Julek » 21 wrz 2017, 20:47

Jak stoisz na światłach to wypalanie ustaje.

Wysłane przy użyciu Tapatalka


krisman

Re: DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: krisman » 22 wrz 2017, 12:03

Z dpf jest niestety tak, że najpierw wystarcza chwila, potem czas się wydłuża, a z czasem (tak po ok 30kkm miejskiej jazdy) potrzeba już znacznego dystansu (kolega z serwisu Toyoty twierdzi że nawet 200km) by zregenerować dpf. Potem jest to już na tyle upierdliwe, że 70% osób decyduje się wyciąć wrzoda. Inna bajka, jak jeździmy regularnie w trasie, to bywa że ludzie nie wiedzą co to dpf nawet do 200- 300kkm

Makumba
Twórca
Posty: 148
Rejestracja: 26 sty 2017, 10:58
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: Tucson
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat
Wersja: NX4
Paliwo: Hybryda
Kolor: szary

Re: DPF - informacja o wypalaniu

Post autor: Makumba » 22 wrz 2017, 20:34

Zapaliła się już komuś żółta kontrolka o zapchanym dpf-ie :?: , czytając instrukcję jest tam ujęta kontrolka że jak się zapali niezwłocznie trzeba udać się na drogę szybkiego ruchu.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu