Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Instrukcje i tutoriale o tym jak coś samodzielnie zrobić, naprawić lub usprawnić w swoim samochodzie.
Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 18:41

W poprzednim wozie ze stajni ford standardowo była opcja zamykania lub otwierania okien pilotem. W moim Tucosnie, mimo że wersja Premium, producent poskąpił tego, czego absolutnie nie rozumiem.

Powód

Funkcji otwierania okien z pilota zawsze używałem w cieplejszym sezonie, kiedy zanim jeszcze wsiadłem do wozu, z daleka już sobie otwierałem okna.
Podobnie, jak chciałem z biura uchylić okna (taką szparkę), też robiłem to pilotem, bez wychodzenia.

Natomiast zamykanie z pilota zawsze ratowało jak samochód stał na placu, okna pootwierane, a tu chmury idą i zaczyna padać. Wtedy pyk z pilota - okna zamknięte.

Może ktoś powie że to pierdoły, ale jak się je ma i do nich przyzwyczai, to ból okrutny po ich stracie.

Zatem, postanowiłem doposażyć o moduł zamykania otwierania z pilota. Auta mamy koreańskie więc inżynierowi z chin, zrobili super sprzęt który w zasadzie bez większej ingerencji doposaż w te funkcje.

Zaczynamy.

Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 18:49

Do zabawy jest potrzebny:
1. moduł jak w linku poniżej. Cena 30$ ..... (wstyd firmo Hyundai, wstyd za takie oszczędności....)
https://www.aliexpress.com/item/3274784 ... 4c4dFEseGE

2. śrubokręt
3. wyjmaki do plasków samochodowych
4. ostry nożyk
5. lutownica
6. izolacja
7. filia bąbelkowa
8. około dwóch godzin (teraz zrobiłbym to w godzinę)
opcjonalnie:
browar

Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 20:19

Teraz tak:
- odkręcamy jedyną śrubę która jest we wnęce na rękę do pociągania za drzwi (jest pod zaślepką)
- wyjmakiem płaskim podwadzamy od lewej trójkąt lusterka
- wyciągamy osłonę (tapicerkę) na drzwiach. Zaczynamy wyjmakami od środka, jest tam zagłębienie. I idziemy kolejno w prawo i lewo. Na zdjęciu w czerwonych kółkach zaznaczyłem gdzie są te spinki, które właśnie wyjmakami wypinamy. Trzeba trochę siły, ale idzie dobrze. Żadnego nie złamałem. Ale radzę nic robić z plastikami kiedy nie ma minimum 10C
- kiedy osłona wisi luźno, podnosimy ją do góry i wypinamy linki zamka oraz klamki. Jest tam taka zapadka i jak ją naciśniemy fajnie się całość wypina od osłony

Tak wyglądają uwolnione drzwi.
- na czerwono - zaznaczony trójkąt od prawej do zdjęcia najpierw, a potem spinki
- na żółto - to miejsca gdzie będziemy dostawać się do instalacji



.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 20:29

Elektryka:

Zaczynamy od lewej strony, tj wiązka która idzie do klamki i zamka. Bierzemy z tej wiązki dwa sygnały, tj przewód pomarańczowy oraz niebieski.
Świadomie nie mówię dalej który z którym lutujemy z zakupionego modułu , bo może być rożne oznaczenie kolorów u różnych producentów. W moim zestawie jest bardzo dobrze opisane i pokazane, który z którym. Łącznie z procedurą testową jeśli ktoś by nie wierzył kolorom w oryginalnej instalacji drzwi.

Ja rozciąłem izolację wiązki, zdjąłem osłonę przewodu nożykiem tapicerskim. Zlutowałem. Zaizolowałem ponownie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 20:31

Tak samo postępujemy z drugim miejscem, tj wiązką do silnika szyby. Żółty i niebieski, tak jak wskazuje instrukcja.
Efekt wygląda tak
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 20:39

Teraz przyklejamy na taśmę dwustronną sam moduł w miejscu które pokazałem. Trzeba dopasować go tak żeby wszedł w wolne miejsce. Ja robiłem to tak że podwiesiłem sobie na moment tapicerkę i uchylając od dołu ułożyłem tak żeby fajnie się zmieścił.

Pomiędzy moduł a drzwi, przy składaniu wszystkiego, włożyłem folie bombelkową. Gdyby taśma dwustronna puściła, od temperatur w lato, moduł będzie w klinie i nie będzie dyndał na przewodach.

Podłączamy pierwszą wtyczkę w panel w osłonie drzwi. Drugą wepniemy we wtyk idący z wiązki drzwi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 20:49

Dodatkowo, też jak już składałem wszystko, to jak wtyczkę podłączyłem to ją oraz bezpiecznik owinąłem folią bombelkową. One, jak i przewody które lutowałem, zostają luzem. Więc nie chciałem żeby coś mi stukał, pukało w czasie jazy.

PS. Pamiętajcie aby przy składaniu wszystkiego, zapiąć z powrotem linki klamki i blokady drzwi. Ja wszystko ładnie ułożyłem, skręciłem - a tu zonk. Klamka nie działa !!! I rozbieranie od nowa.

PS2. Mam nadzieję że żadne spinki wam się nie połamały. Ale bez paniki, są bardzo typowe i łatwo je dostać w motoryzacyjnym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 20:53

Jak już ułożyliście wszystko, wtyczki podłączone na swoich miejscach (fajnie że nie da się niczego pomylić), osłona nałożona, spinki pięścią znowu nabite, trójkąt lusterka nałożony - można się cieszyć.

Acha - zapomniałem dodać -że na czas prac, ustawiłem sobie na bezpiecznikach przełącznika na OFF. Tak na wszelki wypadek. Więc potem go przełączcie znowu na ON.

KONIEC PRACY

Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 21:14

Oprócz tego że pilot fajnie steruje, to dodatkowo panel kierowcy teraz potrafi otwierać i zamykać pozostałe szyby jednym kliknięciem. Nie trzeba trzymać jak poprzednio.
Nie robiłem wideo, jak komuś zależy, mogę zrobić.

Tak działa zamykanie:
https://youtu.be/mTA29or9yow

Tak otwieranie szyb:
https://youtu.be/TGH_lUWSAPc

Tak wygląda uchył - szparka na 2-3 cm, a drzwi zaryglowane (jest opcja na szerszą szparę, ale nie używałem jeszcze)
https://youtu.be/GVef16tJPt8

Tak domknięcie ze szpary
https://youtu.be/5kQloBy1CeE

Dafior01
Twórca
Posty: 168
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Dokładka modułu zamykania / otwierania okien

Post autor: Dafior01 » 06 kwie 2020, 21:27

Gwarancja, hmmmm.....
Pewnie jeśli wam się spali silnik szyby, padnie przełącznik w panelu, to pewnie ASO jeśli zdejmie osłonę , może chcieć podważać gwarancję. Może - nie musi. Bo można w ASO zażyczyć sobie instalację podobnego modułu. Tzn. takiego które tylko i wyłącznie potrafi domknąć szyby przy zamykaniu. Cena za taką przyjemność ponad 1k PLN... Wiem, pytałem.

Prawdopodobieństwo takich usterek, raczej koło 0. Radość i wygoda z mojego moda, ogromna. U mnie szala przeważyła.

na sam koniec:
Jeśli masz pojęcie jak zrobić ten mod, to potrafisz go zdjąć i spowodować, że śladu po nim nie będzie.... Żadne ASO tego nie znajdzie ;-)

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu