Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Instrukcje i tutoriale o tym jak coś samodzielnie zrobić, naprawić lub usprawnić w swoim samochodzie.
Dafior01
Twórca
Posty: 169
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: Dafior01 » 30 sty 2023, 21:36

Stara kamerka może i jest rozbieralna, ale w moim przypadku było by to bezcelowe. Zobaczcie na zdjęciach jak wyglądała, jak się rozsypała od środka.
Udało mi się kupić na alledrogo teoretycznie oryginalną w tej wersji poprawionej (tak twierdzi ASO) - numer 95760D3101 . Cena trochę ponad 400 zł. Na aliexie, cana około 250 zł. Z wyglądu te same. Z numerów, nie koniecznie. Natomiast ceny z ASO nie podam, bo jest z kosmosu.....
02.jpg
Robota wykonalna, trzeba mieć troszkę wprawy i odwagi do wyciągania plastików i kołków. Ale nie jest nie wykonalna. Można to zrobić w jakieś dwie godziny.
Warto kupić sobie w motoryzacyjnym kołki do plastików z grupy Hyundai. Ja złamałem dwa - więc bez dramatu wstawiłem nowe.

Sama kamera jest przykręcona do blendy które siedzi na zewnętrznej stronie klapy. nie trzeba jej całej ściągać, wystarczy od góry ją odchylić.
Żeby to zrobić trzeba zdjąć wewnętrzne plastiki na klapie. Najpierw górę, tam gdzie stop, potem boki i na koniec tą największą. To idzie łatwo.
06.jpg
Potem trzeba odkręcić śruby które trzymają blendę od wewnątrz klapy. Oraz górny rząd żółtych kołków.
055.jpg
Tu się trzeba pomęczyć. Ale wypychają się. Jak się złamią -nie problem - wstawimy nowe. Większy problem był z jedną z tych czterech śrub które trzymają blendę. Jedna z nich była skorodowana w tej części która jest na zewnątrz i ją ukręciłem. Tu musiałem trochę po czarować, ale się udało odtworzyć. Jakbym nic nie wymyślił, to tam dałbym kołek ten żółty (średnice otwór te same). Myślę że byłoby ok. Pozostałe śruby, myślę że też podzielą ten sam los za kilka lat....
07.jpg
08.jpg
Jak już blenda będzie odchylona, odkręcamy śrubki trzymające kamerę na blendzie. Z lewej strony jest złącze. Żeby było wygodniej rozpiąć, warto złącze odpić od blendy przez przesuniecie je w lewo.
03.jpg
05.jpg
04.jpg
I to tyle. Podpinamy nową kam, szybka kontrola poprzez wrzucenie R i popatrzenie czy jest obraz. I wtedy jest wooow - ale wyraźnie i ładnie widać ;-).
No i wtedy skręcamy, wbijamy blendę w klapę (trzeba pięścią powalić żeby wskoczyły kołki w dziury), potem śruby i zakładamy plastiki na klapę. Koniec.

Ja dodatkowo, jako że klapa bez osłon była, nakleiłem na blachę maty bitumiczne żeby wytłumić i wycisz szumy i hałas z tyłu. Ponadto na osłonę plastikową nakleiłem piankę akustyczną. Robota nie skomplikowana, a jest zauważalnie (słyszalnie) ciszej z kierunku tyłu.
11.jpg
10.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2853
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: Tucson » 31 sty 2023, 1:16

Super robota! Gratulacje!

PIOTREL
Weteran
Posty: 468
Rejestracja: 12 lip 2019, 10:23
Lokalizacja: Koło
Twój samochód: 1.6 GDI BLUEDRIVE COMFORT 2WD 2019
Kolor: Biały

Re: Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: PIOTREL » 01 lut 2023, 10:40

Dobra robota. Powinieneś te śruby jakoś zakonserwować przy składaniu.

Dafior01
Twórca
Posty: 169
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: Dafior01 » 01 lut 2023, 11:11

Psiknąłem środkiem do konserwacji. Ale to raczej nie pomoże.

PIOTREL
Weteran
Posty: 468
Rejestracja: 12 lip 2019, 10:23
Lokalizacja: Koło
Twój samochód: 1.6 GDI BLUEDRIVE COMFORT 2WD 2019
Kolor: Biały

Re: Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: PIOTREL » 01 lut 2023, 13:32

Na pewno nie zaszkodzi :)

Pablo83
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2023, 8:04
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1.6tgi
Napęd 4x4: Tak
Kolor: Biały

Re: Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: Pablo83 » 16 kwie 2023, 15:01

A czy trzeba odkręcać śruby mocujące ramke tablicy rejestracyjnej,bo widze że ona są wkręcone do klapy i i boje sie że moge uszkodzić blende

Dafior01
Twórca
Posty: 169
Rejestracja: 10 paź 2019, 20:44
Lokalizacja: Zawiercie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI 4WD
Kolor: Ładny XN3

Re: Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: Dafior01 » 18 kwie 2023, 17:47

One są w blendzie na klapie. Więc niby nie. Ale natomiast bez tablicy jest łatwiej odchylać samą blendę, bo jest mniej sztywna.

Mardal
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2017, 9:04
Lokalizacja: Tychy
Twój samochód: Hyundai Tucson 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: Szary

Re: Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: Mardal » 04 wrz 2023, 19:26

Kamera wymieniona. Kupiona na allegro za 190zl. Rzeczywiście, challange z tymi kołkami, udało się zerwać tylko jeden, da się to zrobić od góry ale trzeba się nagimnastykować, a śrubokręt z końcówką magnetyczną uratowal misję przy ciasnej podmianie kamery. Dafior01, dzięki za opis, bez niego chyba bym nie ruszył z tematem!

Awatar użytkownika
esk2
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 30 wrz 2017, 13:38
Lokalizacja: WWL
Twój samochód: Tucson 1.6GDi comfort+
Kolor: white sand

Re: Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: esk2 » 25 lis 2023, 21:32

Gdzie kupiłeś kamerkę za 190.?

dudley
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2023, 21:07
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: 1.6 T-GDI Comfort 2WD
Rok produkcji: 2019
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Olivine Grey

Re: Wymiana kamery cofania - Tucson TL

Post autor: dudley » 26 lis 2023, 13:17

Napisał przecież, że na allegro. Po podanym numerze znajduje kilkanaście, w cenach od ~180 zł od majfrendów, do 1000 zł za rzekomo OEM.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu