Tucson TL
Wyciek płynu chłodzącego

Masz problem z silnikiem lub osprzętem silnika - Tucson TL? Napisz tutaj.
Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Nukem » 05 cze 2019, 14:56

Witam. Wczoraj, zaglądając pod maskę, odkryłem wyciek coolantu z plastikowego króćca znajdującego się przy chłodnicy. Króciec ten łączy dwa duże węże gumowe na oryginalnych cybantach samozaciskowych. Cybanty nigdy nie były ruszane i wyglądają na mocno zaciśnięte. Wyciek jest jakby spod samego króćca ale nie widzę żadnego pęknięcia ani innego uszkodzenia. Płyn zalał cały wentylator który jest poniżej. Tempo wycieku na rozgrzanym i pracującym silniku to około 3 krople na minutę. Auto idzie na przegląd 30kkm w przyszłym tygodniu, więc nie omieszkam zameldować o tym nieudogodnieniu.
Chciałbym zapytać Szanownych Kolegów, czy miał ktoś podobny przypadek i czym to mogło być spowodowane ?
Po naprawie dam znać co się konkretnie stało... :)

Pozdrawiam
Krzychu

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1103
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: rwicik » 05 cze 2019, 15:13

Ja bym podjechał do ASO, bo może trzeba zamówić jakąś część i nie zrobią od ręki.

Awatar użytkownika
Speedor
Autor
Posty: 1028
Rejestracja: 18 gru 2017, 12:08
Lokalizacja: Wawa
Twój samochód: 1,6 GDI Style
Napęd 4x4: Tak
Kolor: PolarWhite

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Speedor » 05 cze 2019, 15:30

Cały tydzień upały, następny również. Nie bagatelizowałbym wycieku płynu chłodzącego.

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Nukem » 21 cze 2019, 1:16

Witam ponownie.
Ciąg dalszy perypetii z wyciekiem płynu chłodzącego.
W środę auto było w serwisie na naprawie tej usterki, wymieniony został króciec i opaski zaciskowe. Po rozgrzaniu i wytworzeniu ciśnienia w układzie... wyciek niestety pojawił się ponownie. Płyn sączy się pomimo zastosowania dodatkowych cybantów ślimakowych, i mocnym ich ściśnięciu.
Serwis zdecydował, że wymieniony zostanie również cały wąż gumowy, od silnika do króćca. W przyszłym tygodniu kolejna wizyta w warsztacie :)
Dodam tylko, że zawór w korku zbiorniczka wyrównawczego jest w porządku, i ciśnienie nie rośnie ponad przewidziane normy.
Panowie z serwisu mówią, iż to pierwszy taki przypadek w Tucsonie, z którym się spotkali. Trafiło na mnie ;)
Na szczęście autem da się jeździć, wyciek nie jest duży, a serwis nie bagatelizuje problemu i fachowo podchodzi do naprawy. :)

Dam znać jak to się skończy. Pzdr.

XSLX
Weteran
Posty: 371
Rejestracja: 09 kwie 2019, 17:03
Lokalizacja: 3miasto
Twój samochód: 1.6 GDi Style fl 2WD+ Krell
Kolor: Moon Rock

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: XSLX » 21 cze 2019, 18:08

W moim przypadku już na drugi dzień po odbiorze samochodu zauważyłem wycieki płynu na przewodzie od zbiorniczka wyrównawczego. Pod zbiorniczkiem, połączenie tego samego węża z elementem metalowym i od tego samego elementu metalowego przejście w gumowy. Wycieki były w 3 miejscach. Serwis tylko i wyłącznie zmienił opaski na skręcane. Zrobili wpis w książce.

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Nukem » 21 cze 2019, 19:01

XSLX, czy u Ciebie ciekło tylko na rozgrzanym, czy na zimnym też?
U mnie cieknie tylko pod ciśnieniem na gorąco. Króciec wymieniony, opaska też + dodana obok dodatkowa opaska skręcana... i sączy się dalej (choć dużo wolniej niż pierwotnie).
Wyciek pojawił się po półtora roku użytkowania i przebiegu 30.000 km.
Zobaczymy czy wymiana węża pomoże...

XSLX
Weteran
Posty: 371
Rejestracja: 09 kwie 2019, 17:03
Lokalizacja: 3miasto
Twój samochód: 1.6 GDi Style fl 2WD+ Krell
Kolor: Moon Rock

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: XSLX » 21 cze 2019, 19:07

Raczej po rozgrzaniu silnika, ciekawostka, serwis też w Wejherowie ;-). Aż dziwne że 1 przypadek. Ciekawe czy twój, czy mój :lol: mi też mówi że pierwszy przypadek, a było to 3 tygodnie temu.

XSLX
Weteran
Posty: 371
Rejestracja: 09 kwie 2019, 17:03
Lokalizacja: 3miasto
Twój samochód: 1.6 GDi Style fl 2WD+ Krell
Kolor: Moon Rock

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: XSLX » 21 cze 2019, 19:21

Fakt że w innym miejscu, ale coś jest nie tak z tymi wężami, tak na prawdę nawet bez opasek powinno być szczelne. Ważne że serwis poradził sobie z wyciekami, na chwilę obecną wycieków brak. Ale brak czujnika poziomu płynu po tej przygodzie wymusił u mnie zaglądanie pod maskę częściej niż w poprzednich samochodach.

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Nukem » 21 cze 2019, 19:37

U Ciebie, jak rozumiem, wymiana opasek załatwiła problem :)

u mnie niestety, nie...

P.s. W instrukcji obsługi, jakby nie było, "sprawdzanie poziomu oleju i płynów, należy do codziennej obsługi pojazdu" :D :D :D

XSLX
Weteran
Posty: 371
Rejestracja: 09 kwie 2019, 17:03
Lokalizacja: 3miasto
Twój samochód: 1.6 GDi Style fl 2WD+ Krell
Kolor: Moon Rock

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: XSLX » 21 cze 2019, 19:50

Nukem pisze:
21 cze 2019, 19:37
U Ciebie, jak rozumiem, wymiana opasek załatwiła problem :)
tak, ale w nowym samochodzie takie jaja :evil:
Nukem pisze:
21 cze 2019, 19:37
P.s. W instrukcji obsługi, jakby nie było, "sprawdzanie poziomu oleju i płynów, należy do codziennej obsługi pojazdu"
Zabezpieczyli się.
Przypomina mi się jedna zabawna sytuacja. W Stanach jedna kobitka wywalczyła 1 000 000$ oraz nowego kampera.
Podczas jazdy puściła kierownicę nowiutkiego kampera i przeszła do tyłu kampera w celu zrobienia obiadu. Wiadomo co się stało, miała wypadek. Wygrała odszkodowanie ponieważ w instrukcji nie było napisane, że podczas jazdy nie wolno odejść od kierownicy podczas jazdy.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu