Tucson TL
Tuson z Unii Europejskiej

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Hyundai Tucson TL 2015-2020?
Rafał1964
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:02
Lokalizacja: Mikołów
Twój samochód: TUCSON 2016 2.0 CRDI 185KM / 4WD / Xpossible
Kolor: Szary

Tuson z Unii Europejskiej

Post autor: Rafał1964 » 17 sty 2020, 16:58

Nabyłem w grudniu 2019 używanego Tucsona (2016r.) w dużym rybnickim salonie. Salon sprowadził auto z Włoch gdzie było w leasingu z firmy francuskiej (nieźle zamieszane, co?). Wszystkie dokumenty Ok, (obowiązkowe przeglądy, filtry, oleje) - auto zarejestrowałem i... okazało się że przespałem sprawdzenie czy jest książka gwarancyjna. Mój błąd. Po zakupie zorientowałem się że auto ma 5 letnią gwarancję czyli został mi 1 rok. W międzyczasie zapaliła się kontrolka poziomu oleju (pomarańczowa)-olej sprawdziłem-jest. Postanowiłem umówić się na wizytę w katowickim ASO.
Niestety, bez (drukowanej) książki gwarancyjnej nic nie załatwię na gwarancji.
Dealerzy w okolicy (Katowice, Tychy) + HMP W-wa stwierdzają że im przykro (a jak mnie!), że wszechmocny System, że nie mają dostępu itp,itd. Po prostu, w PL auta Hyundai z UE są objęte gwarancją producenta ale książka obowiązkowo musi być!. Mówię, że mamy XXI wiek, Internet, globalizacja, UE, że jest VIN, można to chyba sprawdzić i może by na tej podstawie wystawić duplikat - NIE!
Pojąć nie mogę, że taki duży koncern funkcjonuje w taki sposób. Poczułem się jak polak/europejczyk klasy B, C? .
Gdybym kupił w PL, to co innego. Jedynie co, to mam skontaktować się z włoskim / francuskim przedstawicielstwem Hyundai-a i tam załatwiać sprawę książki gwarancyjnej do tego auta. :roll:
Czy ktoś z Forumowiczów spotkał się z takim problemem i ewentualnie jaki był finał sprawy. W końcu, rok gwarancji fabrycznej - to chyba szkoda to odpuścić.
P.S.
Z tego co wiem, to niektóre marki odeszły w ogóle od książek gwarancyjnych w formie drukowanej. Takie marki jak Alfa Romeo, Audi, BMW, Jaguar, Land Rover, Mercedes, Mini, Skoda, Smart, Volkswagen dokumentacje z przeglądów i przeprowadzonych napraw wpisują do centralnej bazy danych.

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1103
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Tuson z Unii Europejskiej

Post autor: rwicik » 17 sty 2020, 18:44

Dzwoń, mailuj zagranicę, może przyślą jakiś odpis.

michalp
Twórca
Posty: 173
Rejestracja: 16 lut 2019, 10:57
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6 GDI FL Comfort
Kolor: Champion blue

Re: Tuson z Unii Europejskiej

Post autor: michalp » 26 sty 2020, 14:34

Może więc skorzystaj z odpowiedzialności sprzedawcy za towar / rękojmi. Masz dwa lata od zakupu (najprawdopodobniej również używanego) auta.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu