Tucson TL
Legalność LEDów

Masz problem z oświetleniem zewnętrznym - Tucson TL? Napisz tutaj.
mgrrybak
Weteran
Posty: 487
Rejestracja: 23 wrz 2018, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Twój samochód: 1.7crdi 2016
Kolor: Biały

Legalność LEDów

Post autor: mgrrybak » 02 lip 2021, 23:36

Dzisiaj byłem na przeglądzie IX20 w którym wymieniłem żarówki cofania na ledy. Przegląd przeszedł, ale pan diagnosta poinformował mnie, że powinienem z powrotem zainstalować zwykłe żarówki ponieważ lampa nie ma homologacji na ledy. To samo dotyczy się np. lamp oświetlenia tablicy rejestracyjnej (w tym aucie akurat nie wymieniałem).
Wkrótce mam przegląd Tucsonem, a tam mam wymienione cofania i tablicy. Zastanawiam się czy nie wrócić dla spokoju do żarówek.
Ktoś z was miał też takie przejścia?

pspgame
Weteran
Posty: 291
Rejestracja: 24 maja 2020, 16:05
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: 2.0 CRDi 6AT 4WD
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat
Wersja: TL
Paliwo: Diesel
Kolor: Czarny

Re: Legalność LEDów

Post autor: pspgame » 03 lip 2021, 9:23

Zmodyfikowany w ten sposób pojazd traci homologację, a jazda nim po drogach publicznych staje się nielegalna, i to tyle nie ma sensu więcej wałkować tego tematu.
Grzywna za wykrycie przez policję niewłaściwego oświetlenia 500 zł.
Tak samo diagnosta nie powinien takiego oświetlenia dopuścić do ruchu.

iFX
Weteran
Posty: 318
Rejestracja: 07 mar 2021, 20:30
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: 1.6 GDI (N Line) 2WD
Kolor: Olivine Grey

Re: Legalność LEDów

Post autor: iFX » 05 lip 2021, 22:10

Przegląd czy tam kontrola Policji po zmianie żarówki to może jeszcze nie jest najgorsze, pytanie czy jeśli dojdzie do jakiegoś zdarzenia drogowego z dużym kosztem naprawy to ubezpieczyciel nie będzie szukał każdego szczegółu zeby móc anulować wypłatę.

Marcinus00
Twórca
Posty: 171
Rejestracja: 18 lip 2019, 22:23
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: 1.6 GDI 2WD
Napęd 4x4: Tak
Kolor: White

Re: Legalność LEDów

Post autor: Marcinus00 » 05 lip 2021, 22:21

Miałem zmieniać H7 na ledy ale...
i tu zapytałem naczelnika ruchu drogowego jak to jest w razie W. Proste podczas kontroli raczej na 100 nic się nie stanie ale właśnie W zrobi różnice. Mianowicie policja zabezpieczy pojazd do oględzin przez rzeczoznawcę ponieważ będzie podejrzenie że może nie być homologacji na lampy a więc lipa i zacznie się smród.
Ostatnio wjeżdżając na rondo był tam gosc passatem z ledami ja pier...., nic nie było widać tak oślepiał. Gdybym wjechał w niego bez gadania czekalbym na policję a następnie zasugerował iż mnie oślepiły jego ledy wówczas policja na obowiązek sprawdzić i zabezpieczyć pojazd a później to już różnie. I o ile tablica czy wsteczny to pikuś o tyle przód to bynajmniej ja odpuściłem.

Informatkot
Twórca
Posty: 100
Rejestracja: 05 paź 2019, 15:14
Lokalizacja: Bartąg
Twój samochód: 1.6 GDI 2WD STYLE
Kolor: Beżowy

Re: Legalność LEDów

Post autor: Informatkot » 06 lip 2021, 6:36

Racja jeśli będziesz uczestniczył, czego oczywiście nie życzę nikomu w wypadku. Biegły może wydać opinię, że fakt ingerencji w oświetlenie przyczynił się do zdarzenia na drodze i wtedy jest problem!

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu