Tucson TL
System parkowania (przód i tył)

Masz problem z elektroniką - Tucson TL? Napisz tutaj.
nrz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 12 lut 2018, 14:58
Lokalizacja: GWLKP
Twój samochód: Tucson 1.6 GDI Comfort + Navi
Kolor: Czarny

System parkowania (przód i tył)

Post autor: nrz » 12 lut 2018, 17:01

Cześć,

To będzie mój pierwszy post na Tym forum :) i zarazem niestety poruszy pewien z mojego punktu widzenia problem.
Problem dotyczy czujników parkowania przednich i tylnych. Auto to Tucson model 2018, wersja Comfort + Navi, zamontowane u dealera (nie fabrycznie) czujniki parkowania przód z ekstra wyłącznikiem bi-stabilnym u dołu kolumny kierownicy (gdybym chciał je dezaktywować jeżdżąc w korku). Czujniki sprawne, nie są idealne ale co najważniejsze, w ścianę się nie wjedzie.

Parkując - mam sygnał dźwiękowy, częstotliwość piknięć zależna od odległości przeszkoda-czujnik, na LCD deski rozdzielczej nie wyświetla się ikona auta ze wskazaniami czujników" (mam na myśli ikonę / lampki ostrzegawcze tj. w instrukcji obsługi na stronie 3-132 rozdział „Układ wspomagania jazdy”) - to autko i kreski przy czujnikach z przodu i tyłu, które wskazują graficznie odległość.
Parkując tyłem – pikanie jest, kamera jest, wskazanie graficzne na LCD zegarów (wspomniane powyżej) zaświeca się na mniej niż sekundę i gaśnie samoczynnie.
Parkując przodem – pikanie jest, na LCD nic.

Dealer twierdzi, że wszystko jest w porządku i „tak ma być”. Nie są w stanie zmienić softu producenta żeby auto wyświetlało graficznie wskazania. Ponoć nie ma tego problemu w wersji bogatszej (widać nie opłaca się być skąpym), gdzie czujniki przednie są zamontowane fabrycznie. Nie chcę być również upierdliwy ale zasięgając informacji / porady technicznej odnośnie drugiego Hyundaia który mam od tego samego dealera, ASO udzieliło błędnych informacji, nawet nie wysiliwszy się żeby „zbadać” problem z jakim klient się zwraca.

Subiektywnie podchodząc do tego tematu – czujniki działają, jednakże wskazanie graficzne na desce rozdzielczej jest bardzo wygodne i pomaga zorientować się w przestrzeni w którą się chcemy zaparkować, tym bardziej że wskazania te pokazują na konkretnej stronie/rogu auta gdzie jest przeszkoda. Tutaj wiemy tylko, że „coś gdzieś jest”. Przykład użyteczności wskazań graficznych poprę swoim przykładem – raz przeciskałem się bramą-wjazdem w starej kamienicy żeby wjechać na parking, pewnie każdy widział taki przejazd to wie, że jest czasami mega wąsko. Czujnik zaczyna pikać – OK, jestem za blisko filaru – ale która strona??? :roll: Pewnie wielu uzna powyższy przykład za powód do oddania prawa jazdy, ale Ci co wcześniej jeździli autami typu sedan/kombi to wiedzą że trzeba się przyzwyczaić i wyczuć nie tyle wielkość a „kształt” SUV-a ;) .
Drążąc dalej - osoby z problemami słuchu (osoby głuche mogą mieć prawo jazdy według tego co znalazłem) w ogóle nie wykorzystają tych wskaźników. Podnosząc nawet ten argument, odpowiedź ASO można by przetłumaczyć jako „no to pech”.
Czy ktoś z was drodzy forumowicze ma identyczne zachowujący się system parkowania i być może jakoś uzyskał wskazania czujników na LCD?

Pozdrawiam
Karol

mexxmen30
Mistrz
Posty: 796
Rejestracja: 05 gru 2017, 20:04
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: TUCSON 1.6GDI Style
Kolor: White Sand

Re: System parkowania (przód i tył)

Post autor: mexxmen30 » 12 lut 2018, 21:32

Nie wiem jak w twojej wersji ale u mnie w STYLE kolo lewarka zmiany biegow jest dodatkowy przycisk aktywacji przodu bo nie zawsze sam sie zalaczy, tyle ze w wersji style sa w standarcie wiec nie wiem czy ten przycisk jest u ciebie i dlatego tobie nie wyswietla komunikatu wizualnego.

krisman

Re: System parkowania (przód i tył)

Post autor: krisman » 12 lut 2018, 21:45

W style jak wiesz, jest piktogram auta i pokaz odległości z każdej strony, zarówno z tyłu jak i przodu. Czujniki zawsze załącza bieg wsteczny, przednie i tylne. Dodatkowo jak np. przyjeżdżasz z trasy i nie używasz wstecznego, to możesz załączyć je ręcznie przyciskiem wspomnianym przez @maxxmena. (działają chyba do 15km/h, ale dokładnie nie pamiętam)
W niższych wersjach jeśli masz je w wyposażeniu pakietowym działa to podobnie, tylko o ile pamiętam bez kolorów przy zbliżaniu. Ale ty masz dodatkowo dokładane i tu powinni Ci dołożyć dodatkowy wskaźnik, który jest nawet w najtańszych chinolach. Nie wiem czy można uruchomić fabryczny piktogram, ale na 100% można wpiąć dodatkowy wyświetlacz, który Ci rozwiąże problem.

m&m
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 25 paź 2017, 23:20
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: Tucson 1,6 GDI Comfort+Navi
Kolor: White Sand

Re: System parkowania (przód i tył)

Post autor: m&m » 12 lut 2018, 22:05

Też mam Comfort + navi i dodatkowo czujniki z przodu dołożone w ASO (ale nie na moją prośbę tylko po prostu mieli taki egzemplarz z dołożonymi już czujnikami). U mnie czujniki tył i przód załączają się z wstecznym, ale przy jeździe do przodu czujniki przednie same się aktywują przy dojeżdżaniu do przeszkody i jest to sygnalizowane dźwiękiem oraz wyświetla piktogramy na wyświetlaczu (lewy róg - przód - prawy róg). Nie mam żadnego włącznika dodatkowego tylko tak jak w standardzie (comfort) wyłącznik tylnych czujników.

nrz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 12 lut 2018, 14:58
Lokalizacja: GWLKP
Twój samochód: Tucson 1.6 GDI Comfort + Navi
Kolor: Czarny

Re: System parkowania (przód i tył)

Post autor: nrz » 12 lut 2018, 22:21

Przycisk jest, będę musiał sprawdzić przy powrocie - akurat mam wyjazd służbowy i stąd też nadmiar czasu na szukanie problemów i napisanie posta ;).

@krisman - w wersji Comfort nie wyświetla na LCD piktogramu nawet z tylnych czujników (fabryczne) tylko kamerę + dźwięk. Chociaż zachowanie się "systemu" przy wbiciu biegu wstecznego (wyświetlenie piktogramu na sekundę) wzbudziło moją dociekliwość, że może to być jakaś niedoróbka / usterka. ASO wspomniało o możliwości dołożenia dodatkowego wyświetlacza ale szkoda szpecić wnętrze moim zdaniem.
Śmiem twierdzić, że możliwość uruchomienia "pełnej funkcjonalności" jest możliwa ale to zależy od dobrej woli producenta = aktualizacji systemu w ASO ;) Może to zabrzmieć jak żal ale szkoda, że do tego tak nie podchodzą gdzie ten dodatek kosztuje "tylko" około tysiąca. No cóż, biedniejsza wersja :lol:

nrz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 12 lut 2018, 14:58
Lokalizacja: GWLKP
Twój samochód: Tucson 1.6 GDI Comfort + Navi
Kolor: Czarny

Re: System parkowania (przód i tył)

Post autor: nrz » 12 lut 2018, 22:31

@m&m
No to teraz zgłupiałem, taka sama historia wyposażenia (dołożone czujniki na przód) i u Ciebie działa, dało się zrobić a u mnie nie... Czy mógłbyś mi podać u którego dealera kupiłeś samochód? Z chęcią zadzwonię / napiszę do nich z tą zagwostką i zapytam o co chodzi.
Co do tego "dodatkowego" przycisku - przycisk standardowy pewnie działa tak jak napisałeś (nie pamiętam mówiąc szczerze :D )- dezaktywuje tył, natomiast ten "dodatek na spodzie kolumny" u mnie, jest do wyłączenia przodu.

m&m
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 25 paź 2017, 23:20
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: Tucson 1,6 GDI Comfort+Navi
Kolor: White Sand

Re: System parkowania (przód i tył)

Post autor: m&m » 12 lut 2018, 22:33

U mnie w Comfort wyświetla między zegarami piktogramy tył i przód samochodu po wbiciu wstecznego + obraz z kamery na navi.

krisman

Re: System parkowania (przód i tył)

Post autor: krisman » 12 lut 2018, 22:39

Już Ci kolega wyżej napisał, że jest w comforcie piktogram, tyle że On zapewne ma wersję nie dokładaną no/name a z pakietem fabrycznym. Nie chcę się wymądrzać, ale wydaje mi się, że nawet najtańsza wersja clasic, z pakietem fabrycznym (skórzana kiera, relingi i tylne czujniki) ma wyświetlane na ekranie czujniki.

krisman

Re: System parkowania (przód i tył)

Post autor: krisman » 12 lut 2018, 22:43

Widzę, że mylicie pojęcia "dokładane" Bo są dodatkowo dokładane w fabryce (te na 100% mają wizualizację) i są przez zaradne ASO, nie koniecznie OE, a zwykłe tanie za dużo więcej.

Awatar użytkownika
Bartek
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 14 sty 2018, 0:16
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1.6 GDI Comfort Navi
Kolor: czarny

Re: System parkowania (przód i tył)

Post autor: Bartek » 13 lut 2018, 0:05

krisman pisze:
12 lut 2018, 22:43
Widzę, że mylicie pojęcia "dokładane" Bo są dodatkowo dokładane w fabryce (te na 100% mają wizualizację) i są przez zaradne ASO, nie koniecznie OE, a zwykłe tanie za dużo więcej.
Mam GDI Comfort. Navi ponoć było w fabryce montowane, ale kazali dopłacić. Po wrzuceniu wstecznego na ekranie 8 cali (radio) pokazuje się obraz z kamery, a na liczniku między zegarami rysunek auta i jakby tylna belka oraz pikanie. Jest też wyłącznik na tunelu środkowym obok lewarka.

Jeśli chodzi o czujniki przód, to przy zamawianiu auta poprosiłem o ich dołożenie, ale miały się wyświetlać między zegarami tak jak te tylne. No i się wyświetlają, pikają. Jedyne, do czego mógłbym się próbować przyczepić, to ich "badziewnie wyglądający" wyłącznik koło kierownicy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu