Tucson NX4
Średnie spalanie na odcinku nie spada w trybie jazdy Sailing (ECO)

Opinie o Hyundai Tucson NX4 od 2020 - ciekawostki i subiektywne oceny użytkowników.
NiktTakiegoNieMa
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2022, 14:11
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: 1.6 MHEV 150KM 2WD Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Teal

Średnie spalanie na odcinku nie spada w trybie jazdy Sailing (ECO)

Post autor: NiktTakiegoNieMa » 21 cze 2022, 8:24

Zauważyłem ostatnio w swoim NX4 dziwną prawidłowość, że średnie spalanie od ostatniego uruchomienia w trybie Normal (gdzie nie ma trybu jazdy Sailing) było często niższe od spalania w trybie Eco, na takich samych trasach. Podobne obserwacje widziałem u innych forumowiczów. Trochę mnie to zaintrygowało i zacząłem podczas jazdy obserwować wskazania spalania i zauważyłem, że gdy jadę w trybie Sailing to spalanie na odcinku nigdy nie spada. Poszedłem tym tropem dalej i na ciepłym silniku po odpaleniu jechałem tak, aby tryb Sailing włączał się jak najczęściej i na jak najdłużej - efekt był taki, że przy przyspieszaniu spalanie rosło jak trzeba, ale w trybie Sailing już nie spadało.

Dziś zrobiłem jeszcze jeden test i przejechałem taki sam odcinek (12km), na ciepłym silniku w trybie Eco z intensywnym używaniem Sailingu i porównałem go z wynikiem uzyskanym podczas jazdy na Normalu - efekt był taki, że w trybie Eco miałem spalanie 10.6l/100km a w trybie Normal jest to z reguły w okolicach 8l/100km.

Wygląda to na błąd w liczeniu spalania dla odcinka przy ekonomicznej jeździe :shock: Innymi słowy - im bardziej ekonomicznie jeżdżę (w trybie ECO) tym spalanie od ostatniego uruchomienia będzie wyższe.

W związku z tym mam dwa pytania:
1. Czy ktoś może potwierdzić podobne obserwacje?
2. Czy ktoś wie gdzie można takie "błędy" zgłaszać?

Oprogramowanie w samochodzie to najnowsze dostępne, zdaje się datowane na 11. lutego 2022r.

Sparky
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: 11 kwie 2022, 12:16
Lokalizacja: GD
Twój samochód: Tucson NX4 mHev '22
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Brown

Re: Średnie spalanie na odcinku nie spada w trybie jazdy Sailing (ECO)

Post autor: Sparky » 01 lip 2022, 12:30

Ja dopiero od niedawna testuję, więc z konstruktywną odpowiedzią wrócę za kilka dni.
Natomiast mam pytanie-wątpliwość. Czy Sailing w trybie ECO różni się czymś od jazdy bez gazu w pozostałych trybach?
W jednym i drugim przypadku odcinany jest wtrysk paliwa, czyli spalanie = 0.
Czy dobrze rozumiem, że chodzi o to, że rozłączany jest wtedy zupełnie napęd i nie występuje hamowanie silnikiem?

NiktTakiegoNieMa
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2022, 14:11
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: 1.6 MHEV 150KM 2WD Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Teal

Re: Średnie spalanie na odcinku nie spada w trybie jazdy Sailing (ECO)

Post autor: NiktTakiegoNieMa » 01 lip 2022, 13:45

Dokładnie tak, w Sailing jest odcinany napęd więc prędkość spada dużo wolniej.

Podzielę się jeszcze jedną obserwacją: w trybie Sailing silnik może zostać zgaszony lub nie, zależy to pewnie od zapotrzebowania samochodu na energię i od kilku innych czynników. Co ciekawe, gdy silnik pracuje (na biegu jałowym, bo napęd jest odłączony) to średnie spalanie maleje, ale gdy slinik jest zgaszony to występuje sytuacja opisana powyżej.

Sparky
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: 11 kwie 2022, 12:16
Lokalizacja: GD
Twój samochód: Tucson NX4 mHev '22
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Silky Brown

Re: Średnie spalanie na odcinku nie spada w trybie jazdy Sailing (ECO)

Post autor: Sparky » 02 lip 2022, 9:27

Potestowałem to dziś. I moje spostrzeżenie jest takie:
- Gdy Sailing wyłącza silnik - wtedy faktycznie średnia nie spada - masz rację.
- Gdy Sailing działa przy włączonym silniku - wszystko wydaje się ok

Przez chwilę myślałem, że niepoprawna aktualizacja średniej wynikać może z dwóch czynników:
- kalkulacja nie odbywa się cały czas, ale co ok. 10 sekund (a na początku Sailing mi się na tak długo nie chciał załączać)
- z każdym przejechanym km coraz trudniej znacząco zmienić średnią (dlatego zacząłem zerować)

W ogóle zauważyłem, że przez jakieś 20-30 km żeglowanie zupełnie nie chciało się aktywować.
I gdy zaczęło, to już do samego końca włączało się w każdym możliwym momencie i zawsze z wyłączaniem silnika. Tak jakby potrzebował czasu, by "zrozumieć" mnie, że chcę tego używać, więc się rozkręcił :)

NiktTakiegoNieMa
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2022, 14:11
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: 1.6 MHEV 150KM 2WD Platinum
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Dark Teal

Re: Średnie spalanie na odcinku nie spada w trybie jazdy Sailing (ECO)

Post autor: NiktTakiegoNieMa » 26 lip 2022, 19:59

Zrobiłem mały test z wyjeżdżeniem w trybie ECO całego baku i porównaniem spalania z komputera ze spalaniem wyliczonym wg ilości paliwa, która weszła do baku.

I tak wg komputera przejechałem 557km ze spalaniem 9.5l/100km co wskazuje na zużycie 52.9l paliwa, pomimo, że komputer jeszcze raportował 135km zasięgu. Biorąc pod uwagę bak o pojemności 54l to już widać że spalanie jest zawyżone.

Do baku weszły 42l benzyny czyli realne spalanie to 7.5l/100km. To wyliczone przez samochód jest zawyżone o ponad 26% :shock:

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu