Tucson TL
Różne czynności a gwarancja

Masz problem z silnikiem lub osprzętem silnika - Tucson TL? Napisz tutaj.
Carlos76
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2019, 13:29
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: Tucson 1.6 CRDI 7DCT Comfort
Kolor: White Sand

Różne czynności a gwarancja

Post autor: Carlos76 » 25 kwie 2019, 23:15

Witajcie,

nie wiem czy taki lub podobny wątek był ale mam ostatnio przemyślenia odnośnie kilku spraw dotyczących gwarancji a właściwie jej ew. utraty :

- czy istnieje możliwość kupna i samodzielnego zamontowania wkładu filtra powietrza K&N w moim Tucsonie bez utraty gwarancji ?
robił już ktoś coś takiego we własnym zakresie i był po tym na przeglądzie w ASO ?
- czy jest możliwość wymiany okresowej filtrów i oleju w ASO wraz ze swoimi materiałami ? jeśli tak to czy muszę trzymać się konkretnych zaleceń producenta odnośnie np. marki oleju jaką Hyundai poleca (Shell) czy mogę zakupić np. Ravenol we własnym zakresie i wystarczy, że będzie spełniał normy narzucone przez producenta auta ?
- jakie proste czynności wykonane przeze mnie samemu mogą spowodować ew. utratę gwarancji ? np. wymiana opon poza serwisem itp.

proszę o odpowiedź osoby, które mają samochody dłużej i przeszły już serwisy w ASO.
pozdrawiam Karol

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2851
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Różne czynności a gwarancja

Post autor: Tucson » 26 kwie 2019, 1:48

@Carlos76 wszystko masz w warunkach gwarancji opisane. Ja przećwiczyłem już 2 wymiany oleju i tak:
1. Filtr powietrza. W instrukcji: "Zalecamy przeprowadzanie wymiany filtra powietrza przez autoryzowaną stację obsługi HYUNDAI" ale to nie oznacza że nie możesz tego zrobić sam, owszem możesz. Jeśli silnik pracuje w trudnych warunkach nawet zalecana jest częstsza wymiana filtra. W instrukcji jest opisana procedura wymiany filtra powietrza samodzielnie. Dalej w instrukcji: "Należy używać oryginalnych części HYUNDAI – zastosowanie nieoryginalnej części mogłoby spowodować uszkodzenie przepływomierza powietrza." - i tu jest sprawa jasna: jeśli coś się stanie a będziesz miał nieoryginalny filtr, będzie to dla nich punktem zaczepienia. Zresztą napisano w książce gwarancyjnej: "Gwarancja nie obejmuje defektów oraz wszelkich konsekwencji spowodowanych użyciem innych niż oryginalne części zamiennych, akcesoriów oraz innych niż zalecane płynów eksploatacyjnych" - tak więc kupujemy oryginalne części i materiały takie jak filtry.
2. Serwis a własne materiały. Tutaj oczywiście jest taka możliwość, aby zakupić materiały samodzielnie. Ja zawsze zabieram swoje graty na serwis - jest po prostu taniej. Musisz trzymać się konkretnych zaleceń producenta co do jakości materiałów. Czyli olej musi spełniać normę taką i siaką w zależności od silnika, ale nie musi to być wspomniana marka Shell. Hyundai zaleca Shell, możesz zastosować inny o ile norma jakościowa jest zachowana. Niektóre serwisy leją Motula inne Castrol i to jest wg nich w porządku, a cena tych specyfików u nich zwala z nóg :)
3. Wymiana opon poza serwisem nie powoduje utraty gwarancji. Gwarancję na opony daje producent opon a nie Hyundai. Co do pozostałych czynności eksploatacyjnych: to warunki gwarancji określają, że nie możesz np. stosować dodatków do paliw, modyfikować instalacji elektrycznej (cięcie kabli, wpinanie się w instalację). Warunki gwarancji zabraniają wyłączania systemów np. TPMS, start/stop itp. - generalnie modyfikowania pojazdu. Gwarancja nie obejmuje defektów oraz wszelkich konsekwencji spowodowanych naprawami i usługami poza Autoryzowaną Stacją Obsługi Hyundai - tak więc serwisujemy w ASO - dowód.
Tu można poczytać więcej: karta-ksiazka-gwarancyjna-warunki-gwara ... t1002.html

Carlos76
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2019, 13:29
Lokalizacja: Polska
Twój samochód: Tucson 1.6 CRDI 7DCT Comfort
Kolor: White Sand

Re: Różne czynności a gwarancja

Post autor: Carlos76 » 26 kwie 2019, 16:17

Dziękuję kolego za wyczerpującą wypowiedź. Widzę, że muszę postudiować jeszcze sobie rozdział o warunkach gwarancji.
pozdrawiam Karol

Arek9
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 06 cze 2019, 14:51
Lokalizacja: Rzeszów
Twój samochód: Tucson
Kolor: Srebrny

Re: Różne czynności a gwarancja

Post autor: Arek9 » 14 cze 2019, 10:00

Wszystko zależy co dokładnie będziesz robić i w jaki sposób. Zacznij od dokładnie sprawdzenia instrukcji obsługi, a jak będziesz kupował jakiekolwiek części to staraj się znaleźć oryginały. Tutaj https://www.ucando.pl/ mają spory wybór części, również tych które idą jako OEM do samochodów wielu producentów. Przynajmniej będziesz zabezpieczony w razie czego. Takie uroki gwarancji niestety, na wszystko trzeba uważać :)

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu