Tucson TL
Rozładowanie akumulatora - Awaria elektroniki, obrotomierz, wspomaganie itp.

Masz problem z elektroniką - Tucson TL? Napisz tutaj.
Krzgwo
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2020, 20:24
Lokalizacja: Tarnów
Twój samochód: Tucson 1.6 tgdi 4x4 kanada
Kolor: Czarny

Rozładowanie akumulatora - Awaria elektroniki, obrotomierz, wspomaganie itp.

Post autor: Krzgwo » 30 cze 2020, 20:48

Dzień dobry,

Hyundai Tucson 2016, 1.6 tgdi 4x4. Skrzynia automatyczna. Wersja unlimited sprowadzony z Kanady. Zapalanie bezkluczykowe, brak funkcji start-stop.
Podczas polerowania Hyundaia Tucsona włączałem radio i po którymś razie wyczerpał się częściowo akumulator. Auto odpaliło i przejechałem nim kilka kilometrów ale już wtedy świeciła się kontrolka hamulca, ABS, Wspomagania i check engine. Sądziłem, ze to przez słaby akumulator. Podpiąłem prostownik elektroniczny na podłączonych klemach na noc. Skończyłem prace z polerowaniem, wyjechałem z garażu i zobaczyłem ze kontrolki świeca się nadal. Zgasiłem auto i ponownie nie chciało zapalić. Reagował tylko na włączenie zapłonu ale nie zapałał. Odpisałem minusowa klemę na kilka minut po czym auto odpaliło ale nie działał obrotomierz, temperatura silnika, temperatura na zewnątrz i takie różne. Dodatkowo licznik nie pokazuje położenia dźwigi zmiany biegów, nie da się przełączyć z P na żadna inna pozycje. (Na samym początku odblokowała się skrzynia 2-3 razy a teraz w ogóle).
Aktualnie zapala, nie reaguje na otwieranie drzwi No. Nie gasną światełka we wnętrzu.

Co próbowałem.
1. Odpialem całkowicie akumulator i ładowałem go kilka godzin.
2. Odpinalem minusowa klemę na 4 godziny i zapaliłem kilka razy aby zresetować czujnik akumulatora
3. Zostawiałem auto na wolnych obrotach na dłuższy czas i nic nie pomogło.
4. Znajomy przywiózł z pracy urządzenie diagnostyczne firmy Helka za około 25 tys. Zł i niebiesko się połączyć z żadnym z modułów.
5. Podpinalem inny Akumulator i dalej to samo.
6. Po dłuższym postoju nie da się otworzyć auta z pilota, dopiero jak go zapale to reaguje na pilot.
7. Otwarcie bagażnika tez nie chciało działać, udało mi się raz otworzyć.
8. Auto podczas gaszenie wymaga podwójnego naciśnięcia przycisku zapalania, po pierwszym naciśnięciu silnik ma jakby lżej ale nie gaśnie a kontrolki nadal się świeca.
9. Nawet jak zamknę auto to radio dalej pozostaje włączone.
Po odpaleniu auta światła i nawiew załączane się po około 10 sekundach. Przy czym po włączeniu klimatyzacji sprężarka się nie załącza.

Jestem jutro umówiony do elektronika ale jeśli ktoś wie cokolwiek co to może buc to proszę o każda informacje.

Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2852
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Awaria elektroniki, obrotomierz, wspomaganie itp.

Post autor: Tucson » 30 cze 2020, 23:46

Jest cała instrukcja resetowania czujnika akumulatora, ale podejrzewam że już chyba za dużo namieszałeś :( zobacz tutaj: instrukcja-obslugi-polsku-hyundai-tucson-2015-t11.html strona 5-77.
Screenshot_20200630_234005.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Novibud
Twórca
Posty: 154
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:15
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: KIA Cee'd Sportswagon XL 2013 1,6 CRDi 128 6AT
Kolor: Dark Metal

Re: Rozładowanie akumulatora - Awaria elektroniki, obrotomierz, wspomaganie itp.

Post autor: Novibud » 01 lip 2020, 10:10

Czy było tak, że cykl ładowania akumulatora miał miejsce na akumulatorze podpiętym do instalacji auta (klemy nie odkręcane)? Ładowanie akumulatora w ten sposób może prowadzić do awarii elektroniki.

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2852
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Rozładowanie akumulatora - Awaria elektroniki, obrotomierz, wspomaganie itp.

Post autor: Tucson » 01 lip 2020, 10:31

To prawda, w instrukcji też wiele razy o tym trąbią by tak nie robić.

Krzgwo
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2020, 20:24
Lokalizacja: Tarnów
Twój samochód: Tucson 1.6 tgdi 4x4 kanada
Kolor: Czarny

Re: Rozładowanie akumulatora - Awaria elektroniki, obrotomierz, wspomaganie itp.

Post autor: Krzgwo » 02 lip 2020, 0:25

Tak, popełniłem błąd i podpiąłem prostownik na podpiętych klemach.

Novibud
Twórca
Posty: 154
Rejestracja: 03 kwie 2018, 14:15
Lokalizacja: Włocławek
Twój samochód: KIA Cee'd Sportswagon XL 2013 1,6 CRDi 128 6AT
Kolor: Dark Metal

Re: Rozładowanie akumulatora - Awaria elektroniki, obrotomierz, wspomaganie itp.

Post autor: Novibud » 02 lip 2020, 7:31

Zdarza się, ale to nie musi oznaczać tragedii. W takiej sytuacji może być konieczne kodowanie poszczególnych modułów komputerem diagnostycznym. Jeśli nie ruszą tego ogólne ale zaawansowane urządzenia diagnostyczne, to w ASO trzeba podpiąć pod komputer serwisowy i wtedy skomunikować te rozkodowane urządzenia ponownie. Chyba, że doszło do elektrycznego uszkodzenia, to wtedy zostaje naprawa / wymiana danego elementu (np. modułu).

Krzgwo
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2020, 20:24
Lokalizacja: Tarnów
Twój samochód: Tucson 1.6 tgdi 4x4 kanada
Kolor: Czarny

Re: Rozładowanie akumulatora - Awaria elektroniki, obrotomierz, wspomaganie itp.

Post autor: Krzgwo » 02 lip 2020, 20:53

Bardzo możliwe, ze tak właśnie jest. Czekam na wizytę u innego elektronika, podobno bardzo dobry ale terminy ma długie. Pozostaje mi czekać.

Krzgwo
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2020, 20:24
Lokalizacja: Tarnów
Twój samochód: Tucson 1.6 tgdi 4x4 kanada
Kolor: Czarny

Re: Rozładowanie akumulatora - Awaria elektroniki, obrotomierz, wspomaganie itp.

Post autor: Krzgwo » 11 lip 2020, 19:02

Samochod naprawiony.
Uszkodzona pompa vacum.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu