Tucson TL
Przydławienie przy zmianie biegów (1.6 T-GDI manual)

Masz problem z silnikiem lub osprzętem silnika - Tucson TL? Napisz tutaj.
dudley
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2023, 21:07
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: 1.6 T-GDI Comfort 2WD
Rok produkcji: 2019
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Olivine Grey

Przydławienie przy zmianie biegów (1.6 T-GDI manual)

Post autor: dudley » 25 sty 2024, 10:42

Cześć, co może być przyczyną chwilowego zamulania silnika przy zmianie biegu z 1 na 2 i z 2 na 3? Objaw identyczny jak na poniższym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=MKtUDG_TU3w
gdzie słychać, że po spadku obrotów po zmianie biegu silnik nie wkręca się od razu na obroty, tylko jest takie przydławienie się na ok. sekundę i dopiero po chwili obroty zaczynają rosnąć.
Jest to zauważalne przede wszystkim przy nieco dynamiczniejszym ruszaniu, gdzie obroty kręcę do 3-4k, przy typowo miejskim leniwym kręceniu do ok. 2, maks. 2,5k obecnie praktycznie nie występuje - obecnie, bo zmieniłem świece kilka dni temu, wcześniej odczuwalne to było przy tego typu obrotach raczej jakbym nie wyczuwał dobrze sprzęgła i zmiana biegu nie była płynna. Z 3 na 4 bieg i wyższe objaw nie występuje w ogóle. Silnik pracuje gładko, na luzie nie zauważam falowania, czy innych niepokojących objawów, przyspiesza raczej płynnie, nie wyczuwam rwania, itd. Jakieś sugestie, czego szukać, co sprawdzić?

Poadam
Twórca
Posty: 159
Rejestracja: 05 lut 2021, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: Silver

Re: Przydławienie przy zmianie biegów (1.6 T-GDI manual)

Post autor: Poadam » 25 sty 2024, 13:58

hej To chyba ta sławetna Turbo dziura, mieliśmy tutaj taki temat. Przeszukaj tematy , jedni piszą że auto tak ma inni że nic nie zauważyli. Mi pomógł reset pedału gazu

dudley
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2023, 21:07
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: 1.6 T-GDI Comfort 2WD
Rok produkcji: 2019
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Olivine Grey

Re: Przydławienie przy zmianie biegów (1.6 T-GDI manual)

Post autor: dudley » 25 sty 2024, 14:36

Dzięki za odzew, wspomniany temat znam, tam jednak ludzie pisali o tego typu problemie przy zmianie głównie z 1 na 2 przy zbyt niskich obrotach (większość piszących z wolnossącymi GDI), natomiast u mnie jest to odczuwalne gdy kręcę wyżej, jakby faktycznie turbina zaczynała dmuchać z opóźnieniem... Reset pedału gazu robiłem, nie widzę różnicy.

kowiak65
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: 29 cze 2020, 17:33
Lokalizacja: Czapury
Twój samochód: 1,6 T-GDI TOUR DE POLOGNE 4WD
Kolor: WHITE SAND

Re: Przydławienie przy zmianie biegów (1.6 T-GDI manual)

Post autor: kowiak65 » 25 sty 2024, 19:27

Jak wygląda reset pedału gazu

dudley
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2023, 21:07
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: 1.6 T-GDI Comfort 2WD
Rok produkcji: 2019
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Olivine Grey

Re: Przydławienie przy zmianie biegów (1.6 T-GDI manual)

Post autor: dudley » 25 sty 2024, 23:03

Robiłem wg instrukcji z forum Kii:
1. w całkowicie wyłączonym aucie wciskamy pedał gazu do oporu i trzymamy
2. dwa razy naciskamy przycisk start do pozycji ON (silnik nie chodzi, nie wciskamy sprzęgła) - dla aut ze stacyjką, dwa razy przekręcamy do pozycji, gdzie wstają wszystkie kontrolki na desce,
3. trzymamy tak przez kilkanaście, kilkadziesiąt sekund (na angielskim forum i na youtube jest mowa o jakichś dźwiękach mających dochodzić z silnika, ja zamiast nasłuchiwać po prostu przytrzymałem dłuzej około 60 s)
4. puszczamy pedał gazu
5. wyłączamy auto przyciskiem start
6. od teraz możemy się cieszyć zresetowanym, bardziej żwawym pedałem gazu, choć sam nie wiem na jak długo
Jeśli w Hyundaiach jest inaczej, to niech ktoś ogarnięty sprostuje.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu