Tucson TL
Koło zapasowe z innego modelu

Nie wiesz jakie opony kupić? Masz problem z przeniesieniem napędu - Tucson TL - daj znać tutaj.
krecik88
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2020, 11:17
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: 1.6 GDI Elegance
Kolor: Grafitowy

Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: krecik88 » 15 wrz 2020, 11:24

Jestem w trakcie kompletowania zestawu tj. koło, podnośnik i wytłoczka. Generalnie stwierdziłem, że pełnowymiarowe koło zapasowe (kosztem wyższej podłogi) będzie lepsze. Bo tak to zmieniam i jadę normalnie. A jak założę dojazdówkę, to jechałbym jak z jajkiem.

W związku tym pytania:
1) Wypatrzyłem na Allegro kola zapasowe z II generacji. Będzie to jakiś problem, jeżeli jako zapas będę miał koło z poprzedniej generacji? Teoretycznie śruby te same tj. 5 x 114,3. Nówki raczej nie opłaci się kupować.
2) Czy pierwszy lepszy lewarek trapezowy o udźwigu 2 tony wystarczy? Jedyna różnica jaką widzę w tym oryginalnym to jest kształt mocowania, które styka się z karoserią.
3) Wytłoczki do takiej konfiguracji raczej nie ma, pozostaje napakowanie szmat by całość się nie tłukła.

janki111
Weteran
Posty: 231
Rejestracja: 08 paź 2019, 13:01
Lokalizacja: Sieradz
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: janki111 » 15 wrz 2020, 12:59

1. Koła z ix35 pasują bez problemu - jest ten sam rozstaw śrub, także tu nie powinno być problemu.
2. Tu nie odpowiem
3. Wsadzasz koło, a w ASO kupujesz śrubę mocującą (ok 25 zł) i przykręcasz to do nadwozia - nic nie tłucze. Sam tak mam zrobione.

krecik88
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2020, 11:17
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: 1.6 GDI Elegance
Kolor: Grafitowy

Re: Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: krecik88 » 15 wrz 2020, 18:57

Czy będzie to miało duże znaczenie, jeżeli to koło zapasowe będzie w innym rozmiarze? Mam na myśli szerokość opony lub rozmiar felgi (mam 17", a na oku mam 16").

janki111
Weteran
Posty: 231
Rejestracja: 08 paź 2019, 13:01
Lokalizacja: Sieradz
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: janki111 » 16 wrz 2020, 8:34

Ogólnie unikałbym jakichkolwiek różnic, czy to w szerokości opony, czy rozmiarze felgi. Jeśli już tak chcesz kombinować, to prędzej szerokość opony jest mniej niebezpieczna, niż inny rozmiar felgi.

krowa
Weteran
Posty: 204
Rejestracja: 04 sie 2020, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6GDI Comfort 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: krowa » 16 wrz 2020, 13:27

1) Jeśli masz elektryczny hamulec postojowy to musisz mieć co najmniej 17 calową felgę.

Poniżej dokładne rozmiary felgi. Zwróć uwagę, żeby zgadzały się wszystkie wymiary.
17x7J 5x114.3 ET51 otwor 67,1mm

Ja kupiłem używaną felgę oryginalną z mojego rocznika za 300zł. Postaraj się chociaż trochę prześwietlić sprzedającego, żebyś nie kupił koła kradzionego od jednego z forumowiczów ;)
Wg polskiego prawa powinno się mieć 2 identyczne opony na osi, więc dokupiłem identyczną na zapas.

2) Pierwszy lepszy nie, co najmniej czterdzieści kilka cm wysokości. Zobacz lewarek-podnosk-t116.html

3) Wytłoczki nie ma, ja wyłożyłem podłogę wykładziną (przy okazji wygłusza) i wożę tam narzędzia, lewarek, trójkąty, kable i inne. Mieści się tam od groma rzeczy.

krecik88
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2020, 11:17
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: 1.6 GDI Elegance
Kolor: Grafitowy

Re: Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: krecik88 » 16 wrz 2020, 15:44

17x7J 5x114.3 ET51 otwor 67,1mm
Wymiary ET mnie zastanawia. Ma to duże znaczenie, jeżeli hamulec postojowy jest nie jest elektryczny?
2 identyczne opony na osi,
A jak ktoś ma dojazdówkę? :D Jak w ogóle jeździ się z takim kołem? Bardzo czuć różnicę? Komicznie takie auto musi wyglądać, gdy zamontowane jest takie koło. I chyba gorze, jak jest ono na osi napędowej.
2) Pierwszy lepszy nie, co najmniej czterdzieści kilka cm wysokości. Zobacz lewarek-podnosk-t116.html
A co z końcówką? Chodzi o uchwyt, który styka się z karoserią, czyli ta górna część.

krowa
Weteran
Posty: 204
Rejestracja: 04 sie 2020, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6GDI Comfort 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: krowa » 16 wrz 2020, 16:12

Wymiary ET mnie zastanawia. Ma to duże znaczenie, jeżeli hamulec postojowy jest nie jest elektryczny?
Myślę, że rodzaj hamulca na to nie wpływa, ale nie jestem pewny. ET na pewno musi być zbliżone. Na oko to przy 225/60 R17 nie ma tam dużego pola manewru, bo zacznie zahaczać o błotnik.
A jak ktoś ma dojazdówkę? :D Jak w ogóle jeździ się z takim kołem? Bardzo czuć różnicę? Komicznie takie auto musi wyglądać, gdy zamontowane jest takie koło. I chyba gorze, jak jest ono na osi napędowej.
Z tego co się orientuje jest to nie do końca uregulowane prawnie. No i dojazdówka raczej zakłada dotoczenie się do zakładu wulkanizacyjnego.
Na pewno jest gorzej na osi napędowej bo dojazdówka ma mniejszy obwód i przy jeździe prosto cały czas pracuje mechanizm różnicowy.
A co z końcówką? Chodzi o uchwyt, który styka się z karoserią, czyli ta górna część.
Musi być wcięcie na taki wystający rant który jest na progu (jeśli chcesz podnosić na progu).
Ja kupiłem taki:
https://allegro.pl/oferta/podnosnik-tra ... 9409174470

Testowo podniosłem samochód (raptem o trochę), głębokość tego wcięcia jest "na granicy". Tj. rant odciska się delikatnie na gumie wewnątrz wcięcia.
Nie mogę się odnieść do solidności, bo nie próbowałem podnieść całej masy samochodu (na trawie bez klinów nie chciałem ryzykować że mi się ześliźnie).

krowa
Weteran
Posty: 204
Rejestracja: 04 sie 2020, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6GDI Comfort 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: krowa » 16 wrz 2020, 16:29

Zapomniałem dodać - w oryginalnych lewarkach to wcięcie jest nieco przesunięte. Ja pewnie z czasem popoluję na jakiś oryginalny lewarek.

krecik88
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2020, 11:17
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: 1.6 GDI Elegance
Kolor: Grafitowy

Re: Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: krecik88 » 16 wrz 2020, 17:01

A taka końcówka?
https://allegro.pl/oferta/trapezowy-pod ... d6604cf017
Widziałem zestawy (podnośnik, koło, klucz) z takim właśnie podnośnikiem, gdzie ta końcówka się różni.

krowa
Weteran
Posty: 204
Rejestracja: 04 sie 2020, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6GDI Comfort 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Biały

Re: Koło zapasowe z innego modelu

Post autor: krowa » 01 paź 2020, 19:09

Mi ta końcówka jakoś nie odpowiada, za mała powierzchnia styku.

Właśnie kupiłem oryginalny lewarek z IX35, po rozłożeniu ma wysokość 42cm i wcięcie takie jak oryginalny z Tucsona:
https://allegro.pl/oferta/lewarek-oczko ... 9725342020

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu