Post
autor: Tucson » 31 lip 2021, 21:24
Uzupełniając płyn chłodzący, należy użyć wyłącznie wody demineralizowanej lub miękkiej i nigdy nie mieszać twardej wody z fabrycznym płynem chłodzącym.
Niewłaściwy roztwór płynu chłodzącego może spowodować poważną awarię lub uszkodzenie silnika. Silnik ma części aluminiowe, dlatego przed zamarznięciem i korozją musi być zabezpieczany płynem chłodzącym na bazie glikolu etylenowego.
NIE WOLNO STOSOWAĆ płynu chłodzącego na bazie etanolu lub metanolu ani mieszać tych roztworów z zalecanym płynem chłodzącym.
Zatem cokolwiek kupisz będzie ok jeśli nie będzie to z etanolem lub metanolem (grupa alkoholi) zatem zielony i czerwony jest ok ale czytaj etykiety i skład bo kolory dziś nie są wyznacznikiem.
Kup cokolwiek na bazie glikolu etylenowego. Ważny jest podział ze względu na zawartość krzemianów. Płyn typu G11 to zawartość krzemianów na poziomie 500-680 miligramów na litr, płyn typu G12/G12+ nie zawiera krzemianów, a płyn typu G12++/G13 to zawartość 400-500 mg/l. Nie jest zalecane mieszanie płynów zawierających krzemiany z tymi, które ich nie zawierają. Nie wolno też mieszać płynów starszej generacji G11 z płynami klasy G12 czy G12+.
Po co te krzemiany? Płyn zawiera krzemiany i azotyny, które tworzą ochronną barierę na wszystkim, co jest wewnątrz układu chłodzenia – także na wężach gumowych. Zabezpieczają cały układ przed korozją oraz odkładaniem się kamienia kotłowego. Wadą tych płynów jest szybkie odkładanie się krzemianów, co powoduje obniżanie się jakości płynu.