Tucson NX4
Instrukcja jazdy DCT - VIDEO

Dokumentacja samochodu Hyundai Tucson. Tu znajdziesz instrukcję obsługi i inne dokumenty do Hyundai Tucson NX4 od 2020.
Priam
Twórca
Posty: 164
Rejestracja: 21 gru 2021, 16:29
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1,6 T-GDI mHEV Executive 2WD 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Gray

Instrukcja jazdy DCT - VIDEO

Post autor: Priam » 15 lut 2022, 10:01

Irytowało mnie i zastanawiało dlaczego mój Tucson przy próbie wyprzedzenia nie przyspiesza. Czasami też zmiana biegów dziwnie się zachowywała.

Znalazłem ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=W42zsFYjZvM

Nie dość, że bardzo fajnie omówione działanie DCT to jeszcze na przykładzie poprzedniego Tucsona.

Zorientowałem sie, że przy próbach wyprzedzania zazwyczaj podjeżdżałem do auta przed sobą, hamowałem, żeby wyczekać odpowiednią sekundę na minięcie, dodawałem gaz do dechy. Na tym filmiku pięknie wyjasnione dlaczego to raczej zły sposób.

Polecam, a ja wracam za kierownicę do nauki jazdy tym automatem :)

Priam
Twórca
Posty: 164
Rejestracja: 21 gru 2021, 16:29
Lokalizacja: Wrocław
Twój samochód: 1,6 T-GDI mHEV Executive 2WD 2021
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Amazon Gray

Re: Instrukcja jazdy DCT - VIDEO

Post autor: Priam » 15 lut 2022, 11:18

Dla tych co nie mogą oglądać, albo nie chcą po angielsku:

1. Nie trzeba właczać N na postoju, bo komputer steruje rozłączeniem skrzyni. W wersjach wspomaganych elektrycznie i systemem start stop ten punkt zupełnie nie obowiązuje i mamy super.
2. Nie należy trzymać auta pod górkę na biegu bez auto hold i bez hamulca.
3. Należy unikać "czołgania się" na niepełnie wrzuconym biegu. Unikać turlania w korku, czy podjeźdżać za dużo przy parkowaniu. Najlepiej całkowicie "wrzucić" jedynkę przejechać kawałek, zatrzymać się, poczekać na miejsce i znowu.
4. Komputer i skrzynia przewidują kolejny bieg i przygotowują go na drugiej przekładce. Oznacza to bardzo sprawne zwiększanie biegów przy przyspieszaniu i obniżanie przy hamowaniu. Dodanie gazu podczas hamowania powoduje lag, brak ciągu i dłuższe przełożenie biegów. Warto pamiętać o tym przy wyprzedzaniu.
5. Przy ruszaniu można krótko przytrzymać hamulec i gaz jednocześnie i ruszyć przy wyższych obrotach. Nie należy jednak gazować, bo to powoduje załaczenie biegu przy właczonym hamulcu i szkodzi skrzyni.
6. Nie należy wrzucać biegów wstecznego, jak auto jeszcze jedzie do przodu, oraz pierwszego, gdy jeszcze jedzie do tyłu.

Jest to moje pierwsze auto z DCT w życiu i na początku myślałem, że mam coś mocno spaprane, bo jeżdżeniu automatem T4 Volvo oraz manualami wcześniej. Teraz widzę, że warto się nauczyć :)

Kosso
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 27 gru 2021, 12:06
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6 GDI mHEV 180KM Platinum SUN
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: Teal

Re: Instrukcja jazdy DCT - VIDEO

Post autor: Kosso » 15 lut 2022, 17:15

Dobra rzecz, warto obejrzeć :idea:

Ja przesiadłem się ze skrzyni bezstopniowej CVT, więc różnica jest ogromna i trzeba się tego nauczyć, przestawić i przyzwyczaić.

tucsontdp
Twórca
Posty: 147
Rejestracja: 13 sie 2017, 21:05
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI (180KM), MHEV, PLATINUM, 4WD + Sun, Leather, Safety
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: czarny

Re: Instrukcja jazdy DCT - VIDEO

Post autor: tucsontdp » 17 lut 2022, 7:05

A propos lagu po zahamowaniu i dodaniu gazu - MHEV niemal całkowicie eliminuje ten problem. Jeździłem TLE 7DTC, przedliftowym, bez mhev i strasznie mnie to irytowało, gdy np. po wyhamowaniu przed czerwonym światłem (nie do 0 km/h) dodałem gazu (światło zmieniło się w międzyczasie na zielone) i.................... nic się nie działo. Pustka. W NX4 problem zniknął.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu