Tucson TL
Informacje przed zakupem Tucsona

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Hyundai Tucson TL 2015-2020?
macieklub
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2020, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6 GDI
Kolor: Jeszcze nie

Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: macieklub » 29 sty 2020, 15:41

Witam
Szanowni Państwo długo studiowałem forum i zastanawiałem gdzie umieścić ten post. Planujemy zakup Tucsona i w związku z tym mam do Was pytania z różnych płaszczyzn (Przymierzamy się do silnika benzynowego 1.6 GDI):

1. Jakie jest rodzaj sprzęgła (czy normalne zwykłe - patrz tarcza docisk, czy posiada udziwnienia typu dwumas np w T-GDI)
2. Tucson posiada elektryczny hamulec ręczny - jaka jest jego budowa (czy silniczki rozporowe na tylnych kołach czy centralny sterownik a do kół dochodzi linka), jakie są Wasze doświadczenia jeżeli chodzi o awaryjność i co zrobić jeżeli nie daj Bóg przymarznie i zablokuje tyle koła (pytam bo zawsze miałem samochody na standardowy ręczny)
3. Jak jest z dostępnością części do Tucsona (te poważne np wtryski, części silnika, poprzez eksploatacyjne uszczelki, tuleje wahaczy itp)
4. Jak jest z blachą w Waszej ocenie, czy jest dobrej jakości czy podatna na rdzę np przy klamkach
5. Czy są jakieś newralgiczne miejsca podwozia i nadwozia niezabezpieczone przez korozją na które trzeba zwrócić szczególną uwagę
6. Szczególnie trudne do opisania. Nasz tryb jazdy to głównie miasto i czasem trasa (85>15), latem wakacje. Czy w Waszej ocenie silnik 1.6 ma siłę pociągnąć te półtorej tony czy może jednak rozważyć zakup T-GDI. Choć czytałem że najlepszy wolnossący, a z turbo mogą być problemy tylko nie namierzyłem jakiego typu
7. Jakie jest turbo w T-GDI - ze zmienną czy stałą geometrią łopat
8. Co ile trzeba wymienić łańcuszek rozrządu (w GDI jaki T-GDI)

Tak jak napisałem na początku pytania są z różnej płaszczyzny, niektóre śmieszne (wiem :-) natomiast nie moge nigdzie znaleźć na nie odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie
Maciek

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2855
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: Tucson » 29 sty 2020, 16:21

1. Zwykłe - nie posiada dwumasu
2. Ja mam standardowy ręczny, użytkownicy automatów z elektrycznym ręcznym nie narzekali na forum na awaryjność tego wynalazku
3. Nikt o tym jeszcze nie myśli ponieważ auta są względnie nowe, nie mniej jednak serwisy mają nieraz problemy z dostępnością części i trzeba czekać, w ciągu paru lat powszechność i dostępność zamienników powinna również rosnąć. Na allegro.pl nie ma problemu z kupieniem części eksploatacyjnych do Tucsona.
4. Po 4 latach użytkowania nie widzę problemów z rdzą, nawet odpryski po kamieniach nie zabezpieczone - nie rdzewieją.
5. Nie zauważyłem, nikt się nie skarżył jak na razie
6. W proporcji 85/15 ja jeżdżę również, raczej moja żona w większości :) - do miasta to auto w zupełności wystarcza do sprawnego przemieszczania się od świateł do świateł. Spalanie jest na poziomie 8 litrów na 100 km w mieście - wg mnie to dobry wynik.
7. Ze zmienną
8. Producent nie przewiduje wymiany łańcucha, czas i przebiegi to zweryfikują. Kilkunastu użytkowników Forum ma już przebiegi pod 200k km i nikt nie zgłaszał problemów z rozrządem.

Tematów poruszonych przez Ciebie jest całe mnóstwo na Forum, skorzystaj z wyszukiwarki: search.php - pod tym adresem masz zarówno wyszukiwarkę Google jak i standardową napędzaną silnikiem Forum.

Powodzenia! Pochwal się po zakupie - myślę że nie będziesz żałował - Tucson to fajne autko :)

macieklub
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2020, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6 GDI
Kolor: Jeszcze nie

Re: Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: macieklub » 29 sty 2020, 18:41

Tucson bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedzi. Czy mógłbym jeszcze wykorzystać Twoją wiedzę. Czy do Tucsona z manualną skrzynią biegów można zamówić przy zakupie zwykły ręczny nie automatyczny ? (wydaje mi się że nowe Tucsony mają same elektyryczne). Wg Twojego doświadczenia i wrażeń jak samochód zachowuje się podczas wyprzedzania z tymi 132 KM?
Z góry dziękuję za pomoc
Maciek

Online
RPP
Twórca
Posty: 103
Rejestracja: 06 kwie 2019, 21:37
Lokalizacja: San Escobar
Twój samochód: Tucson TLe 1.6 GDI Comfort
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały

Re: Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: RPP » 29 sty 2020, 19:50

Zwykły hamulec ręczny występuje tylko w wersji Classic. Od wersji Comfort występuje elektryczny hamulec ręczny. Na moje oko, to na 99,99% żaden serwis nie wymieni Ci hamulca elektrycznego na tradycyjny ręczny, za dużo grzebania i ingerencji w samochód. Zmiana kolumny, siłowników, oprogramowania, czujników i jeszcze masa innych rzeczy. Najlepiej wejdź sobie na stronie Hyundaia w konfigurator i spróbuj znaleźć opcję zmiany hamulca.

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2855
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: Tucson » 29 sty 2020, 20:40

Ja bym nie udziwniał, masz 5 lat gwarancji na to w końcu - mógłbym się przyzwyczaić myślę szybko do elektrycznego. W manualnym już 2x dźwignię podciągałem (linke) a wydaje mi się że znów powinienem. Z ręcznego korzystam przed każdym oddaleniem się od auta, żona również. Bierz z automatycznym hamulcem - to fajna sprawa - taki wyznacznik nowoczesności heheh - zaś za x lat będzie pewnie łatwiej sprzedać niż takiego z wajhą ;)
Przy wyprzedzaniu raczej nie licz że wystrzelisz zza TIRa jak z procy ;-) ale jeśli jeździsz 85/15 to przyzwyczaisz się do spokojnej jazdy i że tak naprawdę nie potrzebujesz 200 koni na jazdę od świateł do świateł. Jeśli trzeba to redukcja do 3 biegu i da się sprawnie wyprzedzić. A podróżuje się komfortowo - cisza w środku jak w aucie premium. Z 1.6 GDI przestaje się liczyć to czy będziesz 5 minut szybciej w domu. Jest też oszczędniej... zrób sobie jazdę testową i będziesz miał rozeznanie. Nie spodziewaj się raczej fajerwerków. Ja po ruszeniu Tucsonem 1.6 GDI miałem wrażenie że trzeba go pchać bo to w ogóle nie jedzie :-D - a i tak go kupiłem. Przemówiła do mnie sprawa braku turbiny i innych czarów wymagających ciągłych napraw. Jestem zadowolony po przesiadce z 5 litrów i 306 KM jeżdżę Tucsonem i nie narzekam.

macieklub
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2020, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1.6 GDI
Kolor: Jeszcze nie

Re: Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: macieklub » 29 sty 2020, 20:42

Panowie bardzo serdecznie dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
Speedor
Autor
Posty: 1028
Rejestracja: 18 gru 2017, 12:08
Lokalizacja: Wawa
Twój samochód: 1,6 GDI Style
Napęd 4x4: Tak
Kolor: PolarWhite

Re: Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: Speedor » 29 sty 2020, 21:12

W dobie turbin, dwumas, wątpliwej jakości automatów auto z silnikiem wolnossącym to będzie perełka. Będzie o wiele trwalszy niż naszpikowany różnej maści badziewiem. I latwiej będzie sprzedać.

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1103
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: rwicik » 29 sty 2020, 21:27

Trzeba mieć fantazję dziadki.
Nie odkładać kasy i przyjemności dla wnuków.

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2855
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: Tucson » 29 sty 2020, 21:34

Coś w tym jest @rwicik to prawda, każdy z nas do tego podchodzi trochę inaczej i to jest spoko. Fajnie czasami stanąć z boku po przeczytaniu czyiś argumentów. Swoje pasje motoryzacyjne realizuję w innych projektach niż Hyundai Tucson. A zaoszczędzoną kasę wydaję na przykład na fajne wakacje... ;-)

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1103
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Informacje przed zakupem Tucsona

Post autor: rwicik » 30 sty 2020, 7:41

W uzupełnieniu dylematów zakupowych ...
Na plus Tucsona - długa gwarancja.
Na minus - stosunkowo drogie przeglądy w ASO.
Można ewentualnie kombinować i serwisować przywożąc własne części.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu