Tucson NX4
Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Masz problem z oświetleniem zewnętrznym? Napisz tutaj.
tucsontdp
Twórca
Posty: 147
Rejestracja: 13 sie 2017, 21:05
Lokalizacja: Śląskie
Twój samochód: Tucson 1.6 T-GDI (180KM), MHEV, PLATINUM, 4WD + Sun, Leather, Safety
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: czarny

Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: tucsontdp » 05 wrz 2019, 14:00

Dzień dobry,
Od jakiegoś czasu - raz na jakiś czas - obserwuję dziwne zachowanie świateł ustawionych w trybie auto. Gdy warunki zewnętrzne są odpowiednie, aby świeciły światła do jazdy dziennej - te świecą i wszystko jest w porządku - nie świeci kontrolka na desce rozdzielczej, co jest prawidłowe dla tego trybu. Natomiast, gdy zapada zmierzch lub wjeżdżam do parkingu podziemnego, itd. , automat uruchamia światła mijania - wraz ze światłami pozycyjnymi. Też wszystko wydaje się być w porządku - na desce świecą kontrolki : świateł mijania i pozycyjnych (dwie jednocześnie). Jednak co jakiś czas w tym trybie (auto) wyłącza się kontrolka świateł mijania i światła mijania również gasną, a świecą się jedynie światła pozycyjne, co sygnalizowane jest właściwą kontrolką - tylko dla świateł pozycyjnych. Z tego, co znam swój samochód (od 4 lat), od zawsze w trybie auto działało to tak :
- świecą wyłącznie DRL (bez kontrolki na desce)
lub
- świecą wyłącznie światła mijania + pozycyjne (na desce świecą obie kontrolki)

nigdy nie obserwowałem "stanów pośrednich", tj .: nigdy nie świeciły się w trybie auto wyłącznie światła pozycyjne (zawsze "grupa" - pozycyjne + mijania).

czy ktoś spotkał się z takimi objawami ? Zdarza się to rzadko, ale średnio 1-2 w tyg. się z tym spotykam od kilku tygodni. Nie chcę jechać w ciemno do serwisu, bo znając życie, wszystko wówczas będzie w porządku.
Dziękuję za wszelkie sugestie.

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2852
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: Tucson » 05 wrz 2019, 17:53

To są najgorsze przypadki gdy coś raz działa a raz nie, lepiej żeby od razu popsuło się na amen wtedy albo reklamacja albo wymiana i problem z głowy, a tak... szukaj se wiatru w polu. Z tego co pamiętam to nikt nie zgłaszał takich problemów.

mlodyksiegowy
Weteran
Posty: 232
Rejestracja: 22 gru 2017, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: HT TL 1,6 GDI / HT NX4 1,6 TGDI 150km
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały / czarny

Re: Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: mlodyksiegowy » 09 sty 2022, 1:28

Ja zauważyłem u siebie, że jak na włączonym silniku wysiądę z samochodu i otworze bagażnik to gasi światła dzienne natomiast jak wsiądę i ruszę ponownie już nie zapala. Ostatnio byłem na wymianie oleju, która trwała godzinę to może wgrali nowy soft

mlodyksiegowy
Weteran
Posty: 232
Rejestracja: 22 gru 2017, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: HT TL 1,6 GDI / HT NX4 1,6 TGDI 150km
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały / czarny

Re: Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: mlodyksiegowy » 31 sty 2022, 9:30

mlodyksiegowy pisze:
09 sty 2022, 1:28
Ja zauważyłem u siebie, że jak na włączonym silniku wysiądę z samochodu i otworze bagażnik to gasi światła dzienne natomiast jak wsiądę i ruszę ponownie już nie zapala. Ostatnio byłem na wymianie oleju, która trwała godzinę to może wgrali nowy soft
Gdyby ktoś dociekał - odszyfrowałem problem :), gasi światła dzienne za każdym razem jak się zaciągnie hamulec ręczny (po zwolnieniu światła się zapalają)

Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1202
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: daniel.tucson4 » 31 sty 2022, 10:34

mlodyksiegowy pisze:
31 sty 2022, 9:30
Gdyby ktoś dociekał - odszyfrowałem problem :), gasi światła dzienne za każdym razem jak się zaciągnie hamulec ręczny (po zwolnieniu światła się zapalają)
Tylko, że wcześniej napisałeś: "...jak wsiądę i ruszę ponownie już nie zapala."

mlodyksiegowy
Weteran
Posty: 232
Rejestracja: 22 gru 2017, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: HT TL 1,6 GDI / HT NX4 1,6 TGDI 150km
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały / czarny

Re: Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: mlodyksiegowy » 31 sty 2022, 15:39

daniel.tucson4 pisze:
31 sty 2022, 10:34
Tylko, że wcześniej napisałeś: "...jak wsiądę i ruszę ponownie już nie zapala."
No fakt z otwartym bagażnikiem nie testowałem - ale paradoks polegał na tym, że mam odruch zaciągania ręcznego, więc zawsze jak wychodziłem sprawdzać czy się palą światła do jazdy dziennej, oczywiście były zgaszone :D (bagażnik mógł być błędnym stwierdzeniem)
Nie mniej niestety nie jestem taki bystry - bo postanowiłem spojrzeć do instrukcji obsługi przed wizytą reklamacyjną w ASO i dopiero wówczas odkryłem że światła dzienne gasną po zaciągnięciu ręcznego (swoją drogą ciekawe czy w ASO to wiedzą )

lexus
Twórca
Posty: 157
Rejestracja: 02 mar 2019, 21:39
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1,6 T-GDI execiutive 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: silky bronze

Re: Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: lexus » 02 lis 2022, 20:45

Przypne się do tematu.U mnie przy zmianie z dziennych na mijania daje 5 krotnie sygnalizację pipczeniem że zmienia światła np wjazd do tunelu ,trochę to denerwuje ,nic z kontrolek się nie pali ,światla wszystkie ok ,próbowałem różnych ustawien z menu i nic ,Może ktoś miał coś takiego

lexus
Twórca
Posty: 157
Rejestracja: 02 mar 2019, 21:39
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1,6 T-GDI execiutive 2WD
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Paliwo: Benzyna
Kolor: silky bronze

Re: Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: lexus » 03 lis 2022, 16:19

doszedłem w końcu że to dodatkowy immo drze sie że kończy się bateria w pastylce.

Wienc
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2022, 17:44
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: 1.6 T-GDI Platinum
Napęd 4x4: Tak
Skrzynia: Automat DCT
Wersja: NX4
Kolor: Phantom Black

Re: Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: Wienc » 09 lut 2023, 12:00

Odświeżę trochę temat żeby nowego nie zakładać.

Dzisiaj u mnie światła dzienne odmówiły współpracy w trybie auto, po przekręceniu na pozycję świateł do jazdy dziennej wszystko ok działa.
Jedynie w auto nic. Tak samo przy odblokowaniu auta lub wyłączeniu auta nie działa "odprowadzanie do domu" światła się nie zapalają.

Da się to jakoś zresetować czy mam kręcić aferę?

Awatar użytkownika
daniel.tucson4
Autor
Posty: 1202
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:43
Lokalizacja: PL
Twój samochód: 1.6 T-GDI 150 KM
Skrzynia: Manual
Wersja: NX4
Kolor: Taki ładny

Re: Dziwne zachowanie świateł w trybie "auto"

Post autor: daniel.tucson4 » 04 lut 2024, 11:04

Może to nie do końca w temacie, ale dalej jest to dość dziwne zachowanie świateł w trybie AUTO :arrow: jak podczas wyprzedzania innego auta w ciemnym otoczeniu na trybie AUTO, to jak jest się na lewym pasie to z powodu braku światła z naprzeciw jeszcze na obok auta wyprzedzanego włączają się długie i oślepiają kierowcę wyprzedzanego :idea:

Pewnie tak też miewacie i co robicie zaradczo w tej kwestii :?:

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu