Tucson TL
Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Masz problem z nadwoziem lub karoserią - Tucson TL? Napisz tutaj.
Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1101
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: rwicik » 10 gru 2018, 7:17

Cześć,
deszcze ciągle padają, a wraz z nimi wracają problemy w moim Tucsonie.

Po pierwsze wycieraczki chodzą jak chcą w trybie auto, raz zbyt późno się włączają, innym razem chodzą jak głupie, gdy już nie trzeba.
ASO raz już sprawdzało i twierdziło, że jest OK. Ale nie jest. Szczególnie, gdy szyba już mocno mokra, że niewiele widać i trzeba ręcznie klikać.
Da się jakoś ten tryb auto wyłączyć?

Kolejna rzecz to zaparowanie szyb. W czasie deszczu wentylacja jakby za słabo działała. Trzeba ręcznie wentylator ustawić, by mocniej wiało. Czasem sam stwierdzi, że jest zaparowane, włączy kontrolkę, ale niewiele to daje.
Ki czort?

Sylwek_LU
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: 04 wrz 2018, 14:14
Lokalizacja: Lublin
Twój samochód: 1.6 GDI Style 2WD 2018
Kolor: White Sand

Re: Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: Sylwek_LU » 10 gru 2018, 9:38

Wycieraczki w trybie Auto pracują własnym życiem, wcześniej w ix35 miałem to samo, jakbym nie ustawiał, zawsze jest źle, zawsze za wolno. Tryb usuwania pary z szyby działa okey, jedynie mnie irytuje to, że po włączeniu wentylator zawsze pracuje na najwyższych obrotach i zawsze zmniejszam do 2,3 kresek. Oczywiście klima włączona. Ale, że ten tryb sam się włącza to ja tak nie mama.

Tschapa
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 25 paź 2018, 16:56
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 2.0 185 4WD Premium
Kolor: Biały

Re: Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: Tschapa » 11 gru 2018, 13:57

Cześć, co do pracy wycieraczek, to zauważyłem dziwną rzecz w trybie auto. Tam, gdzie jest wajcha wycieraczek i tryb auto mam też pokrętło ustawienia INTENSYWNOŚCI pracy wycieraczek. I zauważyłem, że jak się ustawi na mocny deszcz, to to niby "auto" działa częściej... I się zastanawiam, czy po prostu czujnik trybu "auto" nie jest 0-1... Czyli włączy wycieraczki, jak wyczuje deszcz, ale już częstotliwość ich działania nie ustawiamy ręcznie? właśnie za pomocą tego pierścienia? Bo jeżeli nie - to po co ten pierścień byłby potrzebny?

Zresztą z instrukcji podobnież wynika: "Czujnik deszczu (...) wykrywa intensywność opadów deszczu i ustawia prawidłowy cykl wybierania. Im intensywniejsze są opady, tym większa jest szybkość wycierana" - i to by świadczyło o pełnym auto w samochodzie... ale następne zdanie: "Gdy przestanie padać deszcz, wycieraczka wyłączy się. Aby zmienić prędkość wycierania, obróć pokrętło regulacji szybkości" - no to albo auto ustawia prędkość, albo my :)

a i ciekawa rzecz jeszcze. W tejze samej instrukcji mam napisane, ze wycieraczki w trybie auto "po wlaczeniu zaplonu (...) wycieraczki wykonają jeden cykl pracy w celu samodiagnozy systemu". Ja u siebie nie zauwazylem tego, a w trybie pracy AUTO mam caly czas :) czy u was startuja na dzien dobry wycieraczki?:)

A co do odparowywania.... jezeli masz wersje z climatronikiem, to tam czesto jest funkcja automatycznego odparowywania (ADS bodajże). A w manualnej klimie (i climatroniku) tez czesto wystepuje opcjonalnie funkcja zapobieganiu zaparowania przedniej szyby....

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1101
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: rwicik » 11 gru 2018, 14:50

U mnie wycieraczki nie wykonują ruchu w trynie auto po włączeniu zapłonu. To wydaje się słuszne, by nie szły na sucho, gdy nie pada :)
Pokrętło częstości pracy wycieraczek mam wrażenie, że nie działa w trybie auto.
Odparowanie automatyczne mam, ale działa, gdy jest naprawdę wilgotno, np. po porannym uruchomieniu silnika.
Gdy w czasie deszczu szyba zaczyna lekko parowac, nie zawsze działa i trzeba przestawić nadmuch na szybę lub podkręcić wentylator na wyższe obroty.

Tschapa
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 25 paź 2018, 16:56
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 2.0 185 4WD Premium
Kolor: Biały

Re: Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: Tschapa » 11 gru 2018, 15:41

To pytanko zatem - po co ten pierscien jest?:) ja "czuje", ze jak ustale ten pierscien na duzy deszcz, to wycieraczki z wieksza czestotliwoscia dzialaja :) ale powaznie - po co ten pierscien zatem przy "auto"?:)

A i u mnie te dwa systemy - zapobiegania zaparowaniu i ADS w sumie dzialaja dobrze - nie zdarzylo sie, zebym musial ingerowac (a pada i paruje czesto). Szybko usuwa :) moze sprawdz czujnik zaparowania czy ok?

ps. co do wycieraczek na sucho - masz absolutnie racje :) pewnie tryb konroli zalacza sie, gdy czujnik wyczuje wode hehe.... a wystarczylo dopisac wyraz lub dwa w instrukcji....

ps2 ad vocem - wogle wydaje mi się, że instrukcje piszą osoby, które instrukcji nie potrzebują i skracają texty do maximum, a ty się człowieku zastanawiaj :) kiedyś miałem instrukcję, która brzmiała coś w podobie - FUNKCJA XYZ - aby włączyć wciśnij ON, aby wyłączyć - OFF - ale co to za funkcja, to się już nie chciało napisać :D

miras2016
Mistrz
Posty: 885
Rejestracja: 13 paź 2016, 14:40
Lokalizacja: woj. śląskie
Twój samochód: Tucson TL (2015) 1.6 T-GDI 4WD
Kolor:

Re: Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: miras2016 » 11 gru 2018, 20:02

Pierścień działa tylko w pozycji "auto" i ma odpowiadać za czułość czujnika wykrywającego krople deszczu i uruchamiać wycieraczki z większą częstotliwością lub z mniejszą. Niestety teoria teorią, a w praktyce nie działa to idealnie. Kiedyś jeden z forumowiczów pisał, że podejrzewa iż przyczyną jest za mała powierzchnia czujnika na szybie i dlatego reakcja jest słaba. W jego drugim pojeździe czujnik ma prawie dwa razy większą powierzchnię i tam system działa dużo sprawniej.
1.6 T-GDI 4WD Comfort

Tschapa
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 25 paź 2018, 16:56
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 2.0 185 4WD Premium
Kolor: Biały

Re: Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: Tschapa » 12 gru 2018, 8:02

Czyli jednak ;)

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: Nukem » 20 gru 2018, 4:44

Zgadzam się z Wami panowie, automatyka wycieraczek w Tucsonie, to niestety pełna porażka. Chodzą jak chcą w trybie auto, a kręcenie pierścieniem niewiele pomaga. W moim subiektywnym odczuciu, na 10 przypadków jazdy w średnim deszczu, tylko 2-3 razy mnie zadowalają :(
W dzień jeszcze jakoś da się przeżyć, ale jazda w nocy w czasie deszczu, to już totalny horror :( Mogę mieć szybę zalaną wodą, a one nic. Dopiero jak jakiś samochód jedzie z naprzeciwka, i podjedzie na tyle blisko, że rzuci trochę światła na czujnik, to dopiero wtedy łaskawie zareagują. Ale jak zareagują! Będzie 10 lub 15 ciągłych machnięć (niepotrzebnie, za szybko) i znowu zamilkną, aż do następnego nadjeżdżającego samochodu. Jak jadę w nocy w deszczu, to albo sam wycieram pojedynczym machnięciem, albo jadę na ciągłych, bo inaczej się nie da, pełna irytacja :(
Zabawne, ale 20 lat temu w moim Polonezie Atu Plusie, było najlepsze rozwiązanie w kwestii wycieraczek. Oprócz 5-cio biegowego manuala był czasowy programator z pamięcią od 3 sekund do 2 minut !!! To było genialne i bardzo proste w obsłudze ! 20 LAT TEMU, W POLONEZIE !!! :)
A jeszcze bardziej zabawne, że to był Polonez pod logiem Daewoo, czyli KOREAŃSKIM !!! :) :) :)

Awatar użytkownika
rwicik
Autor
Posty: 1101
Rejestracja: 22 wrz 2017, 12:37
Lokalizacja: DC
Twój samochód: Design 1,7 dct
Kolor: Sand

Re: Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: rwicik » 20 gru 2018, 7:33

Automat wycieraczek w Tucsonie powinien zostać wyłączony, bo stwarza zagrożenie podczas jazdy zbyt późno włączając wycieraczki, gdy już mało co widać.
Cięgle trzeba ręcznie przełączać, by dodatkowo przetrzeć szybę.
Da się to wyłączyć w ASO?

miras2016
Mistrz
Posty: 885
Rejestracja: 13 paź 2016, 14:40
Lokalizacja: woj. śląskie
Twój samochód: Tucson TL (2015) 1.6 T-GDI 4WD
Kolor:

Re: Deszcz i praca wycieraczek w kontekście zaparowania szyb

Post autor: miras2016 » 20 gru 2018, 11:20

Nie sądzę żeby dało się wyłączyć pracę automatyczną. Z założenia fajna funkcja, niestety działa jak działa (w większości przypadków źle). Lepiej byłoby, gdyby tym pokrętłem można było ustawiać kilka stałych częstotliwości pracy wycieraczek (stary sprawdzony sposób, a skuteczny i niezawodny).
1.6 T-GDI 4WD Comfort

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu