Tucson TL
Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Nie wiesz jakie opony kupić? Masz problem z przeniesieniem napędu - Tucson TL - daj znać tutaj.
Awatar użytkownika
kris99
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 kwie 2019, 10:48
Lokalizacja: Sanok
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 GDI Style 2WD 2019
Kolor: White Sand

Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: kris99 » 22 sie 2019, 10:38

Witam
Mam kilka pytań do tych którzy zderzyli się z tematem czujników TPMS

1) czy przy przekładce kół lato/zima istotnym jest aby dana felga z czujnikiem TPMS zawsze była w tym samym miejscu czyli np. prawy przód musi być zawsze PP czy jednak komputer jest w stanie sam rozpoznać (pozycjonowanie) aktualne umieszczenie danego czujnika aby poprawnie wyświetlić jego lokalizacje w menu KP "Ciśnienie opon". W skrócie - czy można mieszać kołami przy wymianie prawo/lewo na krzyż itd.
2) jaki jest sposób komunikacji czujnika z komputerem pokładowym (czy może bluetooth ?)
3) ile max czasu +/- wytrzyma bateria w czujniku i czy da się wymieniać samą baterię czy trzeba wymienić cały czujnik ?
4) czy można np. założyć (dodać w serwisie do komputera) nowy komplet czujników do kół zimowych z felgami i czy komputer może rozpoznać 2 zestawy po 4 TPMS bez każdorazowego programowania ich ?
5) czy warto kupować czujniki (oczywiście ze względu na cenę) na aliexpress jeśli tak to co polecacie firma/link ?
6) czy programowanie nowych czujników jest na tyle skomplikowane - czy musi to wykonać serwis ?

Z góry dzięki za opinie - pytam bo jeszcze jestem "młodym" posiadaczem Tucsona a zima nadchodzi dużymi krokami wiec wolę być zawczasu przygotowany na to co będzie
pozdrawiam i czekam na opinie
Kris

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: Nukem » 22 sie 2019, 12:29

Z oryginalnymi czujnikami, koła można zamieniać, bez programowania. U mnie po zamianie, po pierwszym ruszeniu czujniki potrzebowały trochę więcej czasu zanim pokazały wartości. Normalnie jest to ok. 400-500m, wtedy było chyba ok kilometra. Później już po staremu.
W serwisie powiedzieli, że baterie powinny wytrzymać ok. 5 lat, ale sporo zależy od przebiegu i temperatury otoczenia.

Awatar użytkownika
kris99
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 kwie 2019, 10:48
Lokalizacja: Sanok
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 GDI Style 2WD 2019
Kolor: White Sand

Re: Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: kris99 » 22 sie 2019, 13:13

A jak bym dokupił 2 komplet oryginalnych TPMS na zimówki (pełne kola) to czy od razu je rozpozna czy trzeba je programować ?

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: Nukem » 22 sie 2019, 13:44

OEMy powinien rozpoznać od razu.

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2855
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: Tucson » 22 sie 2019, 14:47

1. Nie jest to istotne. System rozpozna nowe położenie czujników i rozpocznie z nimi pracę.
2. Nie wiem, ale obstawiam że albo właśnie bluetooth lub wifi
3. Bateria wytrzyma od 5 do 8 lat, ale zależy to od warunków ich pracy
4. Można. Nie musisz robić tego w serwisie. System zapamiętuje 2 komplety czujników automatycznie.
5. Nie warto wg mnie. Mogą działać ale jeśli się coś uwali to koszt paru zmian pokryje wątpliwe oszczędności.
6. Zapisanie nowych dzieje się automatycznie - serwis nic nie musi robić

Awatar użytkownika
kris99
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 kwie 2019, 10:48
Lokalizacja: Sanok
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 GDI Style 2WD 2019
Kolor: White Sand

Re: Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: kris99 » 22 sie 2019, 15:00

Skoro tak mówicie to dzięki za informacje Panowie

MOLLY
Świeżak
Posty: 16
Rejestracja: 15 gru 2018, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: 1,6 GDI Style
Kolor: white sand

Re: Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: MOLLY » 22 sie 2019, 20:01

Co do pytania 1) czy można znać podstawę waszych odpowiedzi ??? Bo to że czujniki pokazały jakąś wartość to jeszcze nie świadczy że "zgrały się" z systemem tak jak zostały zaprogramowane :)

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: Nukem » 22 sie 2019, 21:34

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi @MOLLY :)
Komputer wyświetla wskazania ciśnienia na poszczególnych kołach. Jestem absolutnie pewien, że wszystko jest ok, choćby po tym:
1) jestem po 2 sezonach zimowych i 2 letnich. Dwa razy robiłem zamiany miejsc. Zawsze rano jak jest słoneczny dzień, moje auto stoi którymś bokiem do słońca. Raz jednym, raz drugim. ZAWSZE te nagrzane słońcem pokazują na początku wyższe o 0,2 bara od tych co były w cieniu. Wyrównują się dopiero po kilku kilometrach jazdy.
2) ubiegłego lata, zainspirowany powyższym, zrobiłem mały experyment na myjni. Wjechałem z nagrzanymi kołami, wszystkie po 2,8 bara. Lałem zimną wodą przez ok. 2 min na jedno tylne koło. Po wyjeździe trzy koła 2,7 a to mokre 2,4 :) Później znowu wszystkie się wyrównały.

XSLX
Weteran
Posty: 371
Rejestracja: 09 kwie 2019, 17:03
Lokalizacja: 3miasto
Twój samochód: 1.6 GDi Style fl 2WD+ Krell
Kolor: Moon Rock

Re: Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: XSLX » 24 sie 2019, 16:10

Nukem pisze:
22 sie 2019, 21:34

2) ubiegłego lata, zainspirowany powyższym, zrobiłem mały experyment na myjni. Wjechałem z nagrzanymi kołami, wszystkie po 2,8 bara. Lałem zimną wodą przez ok. 2 min na jedno tylne koło. Po wyjeździe trzy koła 2,7 a to mokre 2,4 :) Później znowu wszystkie się wyrównały.
Na przyszłość, więcej tak nie rób, wykrzywisz tarcze i będzie problem.

Awatar użytkownika
Nukem
Twórca
Posty: 195
Rejestracja: 15 gru 2018, 2:19
Lokalizacja: Reda
Twój samochód: 1.6 GDI Style
Kolor: szary mikron

Re: Czujniki TPMS - przekładka kól / programowanie

Post autor: Nukem » 25 sie 2019, 14:38

@XSLX, to był skrót myślowy ;)
Nie były rozgrzane od hamowania, tylko od długotrwałej, szybkiej jazdy w upale. Nagrzane były opony, tarcze były zimne :D
Mam 37 lat, umysł jeszcze sprawny ;) :lol:

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu