Tucson TL
AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Opinie o Hyundai Tucson TL 2015-2020 ciekawostki - subiektywne oceny użytkowników.
TomRaw
Twórca
Posty: 149
Rejestracja: 20 gru 2018, 20:30
Lokalizacja: Wielkopolska
Twój samochód: 1.6 CRDi 7DCT 2WD Premium
Kolor: Micron Grey

AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: TomRaw » 28 sty 2020, 20:17

Czy dolewał już ktoś do swojego Tucsona płyn AdBlue? Mam obecnie 9000 km przebiegu i komputer pokazuje niecałe 1/4 poziomu. Nie wiem ile mogę jeszcze przejechać bez dolewki km, a z racji planowanej dłuższej trasy kupiłem na Orlenie bańkę 10 litrową i zastanawiam się czy cała wejdzie przy obecnym poziomie? Skąd będę wiedział dolewając, że zbiornik AdBlue jest już pełny - nie chciałbym przelać, bo wiadomo jakie właściwości ma ten płyn?

Awatar użytkownika
lukpep
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 31 lip 2019, 15:25
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: 2.0 4WD N LINE
Kolor: Micron grey

Re: AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: lukpep » 29 sty 2020, 7:12

ASO zalecalo jezdzic na pelnym zbiorniku adblue - w sensie nie czekac az calosc zuzyjesz.
Aktualnie mam 9k km zrobione i dolewalem go 2 razy - raz zaraz po odbiorze auta - weszlo cos kolo 10l wlasnie i drugi raz powiedzmy przy 7k km.
Dolewanie z tej banki to katorga jest... lepiej namierz w okolicy stacje gdzie mozesz lac z dystrybutora i raz na te pare tysiecy km tam podjedz.

TomRaw
Twórca
Posty: 149
Rejestracja: 20 gru 2018, 20:30
Lokalizacja: Wielkopolska
Twój samochód: 1.6 CRDi 7DCT 2WD Premium
Kolor: Micron Grey

Re: AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: TomRaw » 29 sty 2020, 19:39

Kolego lukpep - piszesz, że dolałeś po odbiorze auta 10l - to z jakim poziomem płynu wydali Tobie samochód?

Awatar użytkownika
lukpep
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 31 lip 2019, 15:25
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: 2.0 4WD N LINE
Kolor: Micron grey

Re: AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: lukpep » 29 sty 2020, 19:57

TomRaw pisze:
29 sty 2020, 19:39
Kolego lukpep - piszesz, że dolałeś po odbiorze auta 10l - to z jakim poziomem płynu wydali Tobie samochód?
praktycznie pusty i zaznaczyli zebym dolal od razu (analogicznie zreszta jak z paliwem).
Przejalem wiec z 700m do najblizszej stacji i kupilem 1 albo 2 takie male litrowe buteleczki adblue + 10l baniak z mysla ze bede mial zapas na jakis dluzszy czas (nie mialem pojecia na temat pojemnosci zbiornika adblue przed zakupem prawde mowiac).
Pamietam ze wlalem ta 1 albo 2 male buteleczki a poziom wskaznika chyba nawet nie drgnal...
Zaczalem wlewac wiec z baniaka upierdalajac przy okazji karoserie, felgi itp (oczyscilem potem) i z tego na ile mi pamiec sluzy to weszlo jakies 80% baniaka - stad moj strzal w ten 10l ktore wlalem.

Ile w ogole ma ten zbiornik? 10l chyba wlasnie co?

TomRaw
Twórca
Posty: 149
Rejestracja: 20 gru 2018, 20:30
Lokalizacja: Wielkopolska
Twój samochód: 1.6 CRDi 7DCT 2WD Premium
Kolor: Micron Grey

Re: AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: TomRaw » 30 sty 2020, 11:43

Wg instrukcji obsługi Tucsona zbiornik ma pojemność 14l.
Ja odbierając swojego miałem płynu na poziomie 3/4 na komputerze, dlatego zdziwiłem się, że dolewałeś zaraz po wyjeździe z salonu.
Dzisiaj będę dolewał - zobaczymy ile wejdzie?

TomRaw
Twórca
Posty: 149
Rejestracja: 20 gru 2018, 20:30
Lokalizacja: Wielkopolska
Twój samochód: 1.6 CRDi 7DCT 2WD Premium
Kolor: Micron Grey

Re: AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: TomRaw » 30 sty 2020, 14:33

No i po sprawie adblue dolany. Weszła cała bańka 10l, komputer pokazuje full - zobaczymy na ile km wystarczy...
Tak jak pisał kolega wcześniej nalewając z bańki trzeba uważać żeby nie polać samochodu. Pomimo, że dołączyli nakręcany lejek, to jest nieszczelność i sączy po bańce - dobrze, że obłożyłem dookoła folię to poleciało tylko na posadzkę w garażu.

Tommy
Weteran
Posty: 219
Rejestracja: 10 wrz 2018, 16:42
Lokalizacja: Silesia
Twój samochód: 1.7 CRDi 7DCT
Kolor: Black Phantom

Re: AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: Tommy » 09 lut 2020, 7:16

Panowie, wiecie dlaczego szybciej zuzywa wam AdBlue? Bo ten srodek dawkowany jest do paliwa, wylacznie podczas tankowania. Dlatego im czesciej tankujecie, tym wiecej wlewa sie AdBlue do paliwa. AdBlue powinien byc dawkowany razem z zatankowaniem paliwa do pelna. Wtedy jego stężenie i zuzycie jest odpowiednie. Np zatankujesz 20 litrow paliwa, to AdBlue sie takze doda do paliwa. Zatankujesz 5 litrow, AdBlue takze popusci swoja dawke. Przy kazdym dolewaniu paliwa, czy mniej czy wiecej - AdBlue dodawany jest do niego. Zatem najlepiej i najekonomiczniej i najbezpieczniej dla DPF i silnika, jest tankowanie auta od rezerwy do pelna. Dziekuje za uwage.

Awatar użytkownika
lukpep
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 31 lip 2019, 15:25
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: 2.0 4WD N LINE
Kolor: Micron grey

Re: AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: lukpep » 09 lut 2020, 7:53

Hmm a to ciekawe co mówisz - myślałem ze dawkuje normalnie podczas jazdy wedle potrzeby.
Ja w każdym razie właśnie tak mam - od rezerwy do pełna jeżdżę - może z raz dolalem w połowie zbiornika bo mi akurat pasowało w trasie ;-)

Tommy
Weteran
Posty: 219
Rejestracja: 10 wrz 2018, 16:42
Lokalizacja: Silesia
Twój samochód: 1.7 CRDi 7DCT
Kolor: Black Phantom

Re: AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: Tommy » 09 lut 2020, 7:56

Byl kiedys o tym program. Dokladnie to opisano w ten wlasnie sposob.
Ja mam akurat starsza wersje silnika 1.7 crdi i wlewu AdBlue nie posiadam. A szkoda 😉

Goral10
Twórca
Posty: 115
Rejestracja: 04 maja 2019, 11:49
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 t-gdi
Kolor: Micron Grey

Re: AdBlue - Tucson 1.6/2.0 CRDi

Post autor: Goral10 » 09 lut 2020, 13:37

Tommy pisze:
09 lut 2020, 7:16
Panowie, wiecie dlaczego szybciej zuzywa wam AdBlue? Bo ten srodek dawkowany jest do paliwa, wylacznie podczas tankowania. Dlatego im czesciej tankujecie, tym wiecej wlewa sie AdBlue do paliwa. AdBlue powinien byc dawkowany razem z zatankowaniem paliwa do pelna. Wtedy jego stężenie i zuzycie jest odpowiednie. Np zatankujesz 20 litrow paliwa, to AdBlue sie takze doda do paliwa. Zatankujesz 5 litrow, AdBlue takze popusci swoja dawke. Przy kazdym dolewaniu paliwa, czy mniej czy wiecej - AdBlue dodawany jest do niego. Zatem najlepiej i najekonomiczniej i najbezpieczniej dla DPF i silnika, jest tankowanie auta od rezerwy do pelna. Dziekuje za uwage.
Kolego piszesz bzdury, doczytaj, coś pomyliłeś. Adblue nie jest dolewane do paliwa do baku tylko jest wstrzykiwany bezpośrednio w układ wydechowy. To co Ty opisywałeś jest to specjalny dodatek dodawany w samochodach które mają tzw. mokry filtr cząsteczek stałych DPF np.grupa PSA jak Citroen, Peugeot. W Hyundaiu jest wypalany DPF przez zwiększoną dawkę paliwa ON. Nie wprowadzaj w błąd bo jeszcze ktoś doleje bezpośrednio Adblue do paliwa i układ do czyszczenia. Adblue to inaczej mocznik który zawiera między innymi wodę. Czy jak pomieszasz wodę z ON to samochód pojedzie, raczej nie. Jak nie wierzysz sprawdź w google.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu