Tucson TL
Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Hyundai Tucson TL 2015-2020?
mlodyksiegowy
Weteran
Posty: 232
Rejestracja: 22 gru 2017, 21:55
Lokalizacja: Bydgoszcz
Twój samochód: HT TL 1,6 GDI / HT NX4 1,6 TGDI 150km
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Kolor: biały / czarny

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: mlodyksiegowy » 17 sty 2018, 14:13

Poziomek pisze:
17 sty 2018, 12:37
To zależy :)
Przez pięć lat w Alior zapłacisz 750 zł.
(...)
Niestety nie tak kolorowo - jak się spóźniamy z ratą w Alior chyba też jest jakieś doliczenie pomimo ryczałtu (nie tak duże ja w BNP ale jest). Mi odpowiada ryczałt ponieważ finansowanie jest dla mnie bardzo przewidywalne zwyczajnie wiem ile zapłacę jeśli będę wywiązywał się terminowo z opłat. No i tak jak kolega przytoczył pierwsze dwa lata ryczałtu to sam koszt rejestracji w BNP

krisman

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: krisman » 17 sty 2018, 16:30

Koszt rejestracji w BNP w moim przypadku wyniósł 150zl.

Tomek-FmLeasing
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2018, 10:30
Lokalizacja: Warszawa
Twój samochód: Inna marka
Kolor: Biały

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: Tomek-FmLeasing » 17 sty 2018, 18:29

mlodyksiegowy pisze:
17 sty 2018, 14:13
Niestety nie tak kolorowo - jak się spóźniamy z ratą w Alior chyba też jest jakieś doliczenie pomimo ryczałtu
Dokładnie. Ryczałt nie pokrywa opłat windykacyjnych.

Co do rozważań, czy warto ryczałt czy nie warto, to odpowiedź jest trudna. Są osoby, które latami jeżdżą autami w leasingu i nie mają ani szkód, ani wezwań z policji itd. Są też tacy co mają co chwila jakieś akcje, a do tego jeszcze jakieś aneksy, zmiany siedzib w umowach itd. - więc to zależy jakim jest się typem użytkownika.

Śmiem twierdzić, że większości jednak ten ryczałt się nie opłaca. No, ale to tak jak z ubezpieczeniem AC - nie kupuje się go, żeby z niego korzystać, tylko, żeby mieć święty spokój. Podobnie jest z tym ryczałtem. :)

Awatar użytkownika
druciak
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 15 lis 2017, 21:13
Lokalizacja: Śląsk
Twój samochód: 1.6 GDI Comfort
Kolor: Stagazing Blue

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: druciak » 24 sty 2018, 9:40

Tomek-FmLeasing pisze:
17 sty 2018, 18:29
Śmiem twierdzić, że większości jednak ten ryczałt się nie opłaca.
Wszystko zależy od różnych czynników, np. na jaki okres jest leasing. Wszystkie wasze rozważania dotyczyły 5 lat, ale w przypadku 3 lat ryczałt wyniesie 450. Biorąc pod uwagę że sama rejestracja w BNP to 350, nagle okazuje się że zostaje 100PLN na całą resztę.
Wydaje mi się że w takim przypadku ma to sens.

Julek

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: Julek » 24 sty 2018, 9:54

Tomek-FmLeasing pisze:
17 sty 2018, 18:29
/-/No, ale to tak jak z ubezpieczeniem AC - nie kupuje się go, żeby z niego korzystać, tylko, żeby mieć święty spokój. Podobnie jest z tym ryczałtem. :)
Batdzo dobrze ujęte z tym AC. Ktoś TU kiedyś pisał, że płacił za AC wiele lat bez żadnej szkody i że w ten sposób "wyrzucił przez to pieniądze w błoto ".

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2851
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: Tucson » 24 sty 2018, 12:56

Bzdura, dla starych aut nie ma sensu kupować AC, nie kupuję i oszczędzam, jeśli się przytrafi to wymiana błotnika i lakierowanie to max 600zł. Lamp używek dla starych aut jest od groma, drzwi - to wszystko groszowe sprawy. Dla kogoś kto umie to policzyć, to jest to realna oszczędność. Za swoje stare auto musiałbym zapłacić 8k ubezpieczenia - chore!

Julek

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: Julek » 24 sty 2018, 14:36

Hmmm. Aż strach pomyśleć, że kupi ktoś ode mnie 4-5 letniego Tucsona i nie ubezpieczy AC.

Wysłane przy użyciu Tapatalka


krisman

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: krisman » 24 sty 2018, 15:45


Tucson pisze:Bzdura, dla starych aut nie ma sensu kupować AC... !
Ale kto tu pisał o starych i tanich?
Wiadomo że chodzi o drogie i w miarę nowe. A jest jeszcze kradzież, nie tylko stłuczki.


Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2851
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: Tucson » 24 sty 2018, 15:48

Na to też są sposoby ;)

tolaxx
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2018, 13:24
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: Yaris
Kolor: Zielony

Re: Leasing operacyjny - podpowiedzi, opinie

Post autor: tolaxx » 27 kwie 2018, 13:25

Polecam zapoznać się z tym wpisem na auta-firmowe.pl/co-to-jest-leasing. Świetnie wyjaśnia co to jest leasing.

Co to jest leasing?
Pojęcie leasing jest słowem zapożyczonym i dla wielu osób niezrozumiałym i niejasnym. Jak zatem najkrócej wyjaśnić, co to jest leasing? To pewnego rodzaju umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy dwiema stronami: leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym). Jest to forma inwestycji niewymagająca angażowania dużej kwoty środków własnych, która przynosi korzyści podatkowe i umożliwia rozliczenie VATu.

Co to jest leasing? Jakie są jego rodzaje?
Leasing to umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy leasingobiorcą, a leasingodawcą. To forma inwestycji niewymagająca angażowania dużej kwoty środków własnych, która przynosi korzyści podatkowe i umożliwia rozliczenie VATu. Wiedząc już, co to jest leasing, warto opowiedzieć o jego typach. Posługując się różnymi kryteriami, można wyróżnić kilka rodzajów leasingu. Biorąc pod pod uwagę liczbę stron, które uczestniczą w transakcji, leasing dzieli się na leasing pośredni i bezpośredni. W leasingu bezpośrednim korzystający zawiera umowę bezpośrednio z producentem, natomiast w leasingu pośrednim za ustalanie szczegółów transakcji odpowiada wyspecjalizowana firma leasingowa.

Wyróżnia się także inny podział: na leasing operacyjny i finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego, dobro przekazywane jest w użytkowanie leasingobiorcy na okres zwykle nie dłuższy niż czas jego zużycia. W tym rodzaju leasingu, cała rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu w firmie korzystającego, ale za amortyzację odpowiada leasingodawca. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca ma prawo do wykupu przedmiotu za określoną cenę. Z kolei w leasingu finansowym do kosztów podatkowych korzystającego wliczana jest jedynie odsetkowa część raty leasingowej, jednak to on ma obowiązek amortyzować przedmiot. Korzystający traktuje zatem wzięty w leasing środek trwały jak składnik własnych aktywów, pomimo tego, że prawnie jest to wciąż własność leasingodawcy. Po zapłaceniu ostatniej z rat kapitałowych, finansujący zwykle przenosi prawo własności na rzecz korzystającego.

Co można brać w leasing?
Zdając sobie już sprawę z tego, co to jest leasing, warto również wiedzieć, co można leasingować. Najczęściej leasingowane przedmioty to samochody osobowe i ciężarowe. W leasing można jednak brać także pojazdy specjalistyczne, choćby koparki, ciągniki czy łodzie. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z leasingu również przy finansowaniu zakupu maszyn, komputerów, kas fiskalnych, a nawet linii produkcyjnych. Warto jednak pamiętać, że nie każda firma leasingowa może udzielić finansowania środka trwałego z branży przedsiębiorcy. Firmy takie często są wyspecjalizowane w konkretnym rodzaju leasingu, np. zajmują się jedynie leasingiem sprzętów rolniczych, nieruchomości lub samochodów. Istnieją również firmy, które specjalizują się w leasingu nie przedmiotów, a pracowników.

Czy można wziąć w leasing przedmioty używane?
Na rynku można znaleźć firmy finansujące używane przedmioty, jednak mogą mieć one różne wymogi w stosunku do maksymalnego wieku leasingowanego dobra. Oznacza to zatem, że nie każda firma leasingowa sfinansuje zakup, przykładowo, 8 letniego samochodu. Co więcej, w niektórych przypadkach, w zależności od rodzaju i wieku środka trwałego, proponowany przez leasingodawcę okres finansowania może być znacznie krótszy niż w przypadku nowego przedmiotu. Dzieje się tak dlatego, gdyż zazwyczaj przyjmuje się, że w roku zakończenia umowy leasingu przedmiot nie może mieć więcej niż 10 lat. Są jednak wyjątki od tej zasady, które dotyczą środków trwałych o długim okresie amortyzacji.

Czy leasing jest tańszy od kredytu?
Wszystko zależy od szczegółów konkretnej oferty. W pewnych sytuacjach tańszy może okazać się leasing, w innych – kredyt. Zależne to będzie od rodzaju i wartości przedmiotu, okresu spłaty, wysokości wkładu własnego, jak i sposobu opodatkowania przedsiębiorcy. Rozpatrywać należy bowiem nie tylko koszty danego produktu finansowego, takie jak prowizja czy oprocentowanie, ale również efekt tarczy podatkowej, pokazujący, na ile poniesione koszty pozwolą przedsiębiorcy zaoszczędzić na podatku. Często zdarza się, że koszty prowizji i oprocentowanie leasingu są wyższe niż w przypadku kredytu, jednak oszczędności podatkowe są większe – szczególnie w przypadku leasingu operacyjnego, w którym w koszty wliczana jest cała wartość miesięcznej raty leasingowej.

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu