Olej silnikowy do Hyundai Tucson

Co to jest olej silnikowy?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta lub wręcz banalna: olej silnikowy służy do smarowania, czyli minimalizowania tarcia pomiędzy pasującymi do siebie ruchomymi częściami silnika. Oczywiście to prawda, ale jednocześnie odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu jest tylko częściowa. Istnieje wiele innych zastosowań nowoczesnych olejów silnikowych. Najważniejsze jest zabezpieczenie antykorozyjne, chłodzenie i… czyszczenie wnętrza silnika.

FILM Z (RÓŻNĄ) LEPKOŚCIĄ

Jak wspomniano we wstępie, głównym zadaniem każdego oleju silnikowego jest zapobieganie bezpośredniemu kontaktowi metalowych części silnika. Ponieważ smarowanie, czyli tworzenie się między nimi filmu olejowego, zwanego profesjonalnie filmem olejowym, to wymóg ten można spełnić. Należy pamiętać, że podczas jazdy zmieniają się warunki pracy jednostki napędowej, a wysokiej jakości olej silnikowy musi zapewniać najlepsze smarowanie, niezależnie od tego ostatniego. Innymi słowy, gdy samochód mocno przyspieszył, musi wykazywać wyższą lepkość podczas ruszania i jazdy z niskimi prędkościami i odwrotnie. W teorii to wszystko. Jednak w praktyce często okazuje się, że wysoka lepkość oleju podczas rozruchu silnika może spowodować znaczną utratę jego mocy. Aby temu zapobiec tzw. Olej energooszczędny o obniżonej lepkości. Zapewniają odpowiednie smarowanie podczas jazdy z niskimi i dużymi prędkościami

ZASADĄ W RDZĘ

Oprócz smarowania od nowoczesnych olejów silnikowych wymaga się również działania antykorozyjnego na różne metalowe części silnika. Jeśli chodzi o wałki rozrządu i wały korbowe, nie ma to szczególnego problemu – podczas normalnej pracy silnika filmy olejowe będą się na nich kleić. Na przykład główne łożysko i łożysko korbowodu są różne. dlaczego? Większość samochodów jest wykonana ze stopów miedzi, cyny i ołowiu i jest narażona na tzw. Ługowanie korozyjne. Fakt ten komplikuje sytuację jeszcze bardziej przez to, że obudowa jest niszczona przez kwas uwalniany podczas spalania paliwa. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie zasadowego oleju silnikowego. Ten ostatni jest w skrócie TBN w tzw. Numerze podstawowym. Im wyższa zawartość siarki w paliwie, tym wyższa zawartość siarki.

ODBIERANIE LUB PRZEPŁYWANIE

Zadaniem oleju jest również chłodzenie różnych elementów silnika. W przypadku tłoków (zwłaszcza silników wysokoprężnych), nadmiar ciepła zostanie pochłonięty przez strumień oleju wytryskany z otworu głowicy korbowodu. „Uderza” w ich najgorętszą część, czyli dno, zapobiegając w ten sposób niebezpiecznemu przegrzaniu i uszkodzeniu tłoka. Ponadto chłodzenie łożysk ślizgowych nie ma nic wspólnego z ich działaniem. Przepływający przez nie olej utrzymuje ich stałą temperaturę roboczą. Jest zbliżona do średniej temperatury oleju silnikowego krążącego w całym układzie smarowania samochodu.

W WALCE Z ZANIECZYSZCZENIAMI

W walce z zanieczyszczeniami najlepszy jest olej silnikowy Hyundai. Ma to na celu wyrównanie osadzania się i gromadzenia zanieczyszczeń wewnątrz silnika. W takim przypadku nie należy utrzymywać głowicy cylindrów lub bloku silnika w „czystości”, ale zapobiegać zablokowaniu kluczowych elementów hydraulicznych. Jaki jest problem? Przede wszystkim wysokiej jakości olej silnikowy powinien skutecznie rozpraszać wszelkie zanieczyszczenia, które mogą niekorzystnie wpływać na działanie hydraulicznego profesjonalnego nastawnika luzu zaworowego, powodując tym samym jego mechaniczne zablokowanie. Problem polega jednak na tym, że sam olej może się do tego przyczyniać, zwłaszcza produkty powstające w procesie karbonizacji są za to odpowiedzialne. Zjawisko to dotyczy oleju mineralnego i oleju syntetycznego. Jednak w tych ostatnich, ze względu na wyższą temperaturę rozkładu i utleniania węglowodorów, intensywność występowania jest znacznie mniejsza.

Możesz również polubić…