Tucson TL
Bezpieczniki Hyundai Tucson TL

Masz problem z elektroniką - Tucson TL? Napisz tutaj.
Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2854
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Bezpieczniki - Opis bezpieczników - Hyundai Tucson TL

Post autor: Tucson » 08 lut 2017, 19:09

Samochód HYUNDAI posiada 2 (lub 3) tablice bezpieczników. Jedna umieszczona jest w desce rozdzielczej po stronie kierowcy, a druga w komorze silnika, przy akumulatorze. Jeżeli nie działają światła pojazdu, akcesoria lub lampki kontrolne, należy sprawdzić odpowiedni bezpiecznik. Jeżeli bezpiecznik jest przepalony, element bezpiecznika uległ stopieniu. Jeżeli nie działa układ elektryczny, w pierwszej kolejności należy sprawdzić tablicę bezpieczników po stronie kierowcy. Przed wymianą przepalonego bezpiecznika, należy wyłączyć silnik i wszystkie urządzenia elektryczne oraz odłączyć ujemny przewód akumulatora. Zawsze wymieniać przepalony bezpiecznik na nowy, o tym samym prądzie znamionowym.

Wymiana bezpiecznika z tablicy wewnętrznej.
Wymiana bezpiecznika z tablicy wewnętrznej - Hyundai Tucson.png
1. Wyłączyć zapłon i wszystkie urządzenia elektryczne.
2. Otworzyć pokrywę tablicy bezpieczników.
3. Wyciągnąć sprawdzany bezpiecznik z gniazda. Użyć narzędzia znajdującego się w skrzynce bezpieczników w przedziale silnikowym.
Wymiana bezpiecznika z tablicy wewnętrznej instrukcja - Hyundai Tucson.png
4. Sprawdzić wyjęty bezpiecznik i, jeżeli jest przepalony wymienić.
5. Wcisnąć nowy bezpiecznik o tym samym prądzie znamionowym i upewnić się, że jest prawidłowo osadzony w gnieździe.
W przypadku wystąpienia luzu - należy wymienić gniazdo bezpiecznika na nowe.

Jeżeli nie działają reflektory lub inne podzespoły elektryczne, a bezpieczniki są sprawne, sprawdzić skrzynkę bezpieczników w przedziale silnikowym. Jeżeli bezpiecznik jest przepalony, należy go wymienić.

Przełącznik bezpieczników.
Przełącznik bezpieczników powinien być zawsze ustawiony w położeniu ON (włączony).
Przełącznik bezpieczników Hyundai Tucson TL.png
Jeśli przełącznik bezpieczników jest w położeniu OFF (wyłączony), to niektóre urządzenia, takie jak system audio czy zegar cyfrowy mogą zostać zresetowane, a kluczyk inteligentny może nie działać prawidłowo.
Przełącznik bezpieczników rysunek Hyundai Tucson TL.png
Jeśli przełącznik bezpieczników jest w położeniu OFF (wyłączony), to zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat.
Jeśli samochód nie będzie używany przez dłuższy czas (ponad miesiąc), warto przestawić przełącznik bezpieczników w położenie OFF, aby zapobiec rozładowaniu akumulatora.

Wymiana bezpiecznika w skrzynce bezpieczników pod maską w przedziale silnikowym.
1. Wyłączyć zapłon i wszystkie urządzenia elektryczne.
2. Wyłączyć wszystkie inne funkcje.
3. Zdjąć pokrywę skrzynki bezpieczników, naciskając i pociągając zaczep do góry.
4. Sprawdzić wyjęty bezpiecznik i, jeżeli jest przepalony wymienić.
5. Wcisnąć nowy bezpiecznik o tym samym prądzie znamionowym i upewnić się, że jest prawidłowo osadzony w gnieździe. W przypadku wystąpienia luzu należy wymienić gniazdo bezpiecznika.
W celu wyjęcia i włożenia bezpiecznika wykorzystać narzędzie do wyciągania, umieszczone w skrzynce bezpieczników.
Wymiana bezpiecznika z tablicy wewnętrznej instrukcja - Hyundai Tucson.png
Po sprawdzeniu skrzynki bezpieczników w przedziale silnikowym zamontować dokładnie pokrywę skrzynki. W przeciwnym razie do skrzynki może dostać się woda i spowodować usterki układu elektrycznego.

Bezpiecznik główny.
Jeśli wszystkie układy elektryczne nie działają, a żadem bezpiecznik w przedziale silnikowym lub w kabinie nie jest przepalony, to przyczyną może być rozłączenie bezpiecznika głównego, który znajduje się pod pokrywą dodatniego (+) bieguna akumulatora.
Bezpiecznik główny - Hyundai Tucson TL.png
Bezpiecznik główny zabezpiecza wiele podsystemów samochodu.

Bezpiecznik mocy.
Jeżeli przepalony jest bezpiecznik mocy, należy go wymontować w następujący sposób:
1. Odłączyć ujemny przewód akumulatora.
Bezpiecznik mocy - Hyundai Tucson TL.png
2. Odkręcić nakrętki przedstawione na powyższym rysunku.
3. Wymienić bezpiecznik na nowy, o tym samym prądzie znamionowym.
4. Montaż wykonać w kolejności odwrotnej do demontażu.

Opis tablicy bezpieczników/przekaźników
Tablica bezpieczników po stronie kierowcy:
Na wewnętrznej części pokrywy tablicy bezpieczników/przekaźników umieszczona jest naklejka z nazwami i prądami znamionowymi bezpieczników/przekaźników.
Opis tablicy bezpieczników przekaźników wewnątrz po stronie kierowcy Hyundai Tucson TL.png
Opis tablicy bezpieczników przekaźników wewnątrz po stronie kierowcy instrukcja Hyundai Tucson TL.png
rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL w środku1.png
rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL w środku2.png
rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL w środku3.png
rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL w środku4.png
Tablica bezpieczników pod maską w przedziale silnikowym - rozpiska.
Na wewnętrznej części pokrywy tablicy bezpieczników/przekaźników umieszczona jest naklejka z nazwami i prądami znamionowymi bezpieczników/przekaźników.
Rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL pod maską - 1.png
Rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL pod maską - 2.png
Rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL pod maską silnik benzynowy - 2.png
Rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL pod maską silnik benzynowy - 3.png
Rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL pod maską silnik wysokoprężny diesel - 4.png
Rozpiska bezpieczników Hyundai Tucson TL pod maską silnik wysokoprężny diesel - 5.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Aron23
Twórca
Posty: 133
Rejestracja: 27 sty 2017, 19:31
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 30tys km
Kolor:

Bezpieczniki Hyundai Tucson TL

Post autor: Aron23 » 08 lut 2017, 19:09

Mam pytanie jak się nazywają te małe bezpieczniki w kabinie poszedłem mi od oświetlenia wnętrza szukałem po paru sklepach... nie ma! W serwisie również nie maja i nie maja możliwości sprowadzenia... w jednym sklepie motoryzacyjnym pomierzył mi i zamówił powiedział ze to micro tylko jesli zamówił takie micro jak z zdjęcia to nie to niestety...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Hyundai Tucson 1.6 GDI comfort

miras2016
Mistrz
Posty: 885
Rejestracja: 13 paź 2016, 14:40
Lokalizacja: woj. śląskie
Twój samochód: Tucson TL (2015) 1.6 T-GDI 4WD
Kolor:

Re: Bezpieczniki

Post autor: miras2016 » 08 lut 2017, 19:59

Przed wyjazdem w zeszłym roku na Słowację też szukałem tych bezpieczników, niestety bezskutecznie. Najbardziej jednak zdziwiłem się, gdy okazało się że w serwisie też ich nie mają. Kolejna niespodzianka spotkała mnie kilka dni temu. Chciałem wymienić filtr kabinowy, udałem się do hurtowni i po chwili okazało się, że naszego modelu nie ma jeszcze w katalogach... Wyciągnąłem filtr, aby na podstawie oznaczenia fabrycznego dojść co to za model i niestety pomimo widniejącego loga Hyundaia i Kia, wujek google nie poradził sobie z identyfikacją. Najbardziej zbliżonym do naszego jest Filtron K1332, który wymiarami (szer. x głeb.) pasuje, jednakże jest niższy ok. 1 cm (brak okleiny filcowej na całym obwodzie). Ciekawe czy w serwisie mają oryginalne ?
W przyszłym tygodniu jadę na przegląd to się dowiem :)
1.6 T-GDI 4WD Comfort

Aron23
Twórca
Posty: 133
Rejestracja: 27 sty 2017, 19:31
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 30tys km
Kolor:

Re: Bezpieczniki

Post autor: Aron23 » 08 lut 2017, 20:36

To ciekaw dwa dni temu byłem na przeglądzie i powiedzieli ze filtr jest okey i nie trzeba wymieniać... może tez nie mieli :)
Mam nadzieje ze dobre sprowadzi mi sklep nawet przykładał do rysunku technicznego i pasował tylko ze powiedział to micro a micro inaczej wyglada na zdjęciu...
aż dziwne żeby bezpieczników nie było...
Hyundai Tucson 1.6 GDI comfort

miras2016
Mistrz
Posty: 885
Rejestracja: 13 paź 2016, 14:40
Lokalizacja: woj. śląskie
Twój samochód: Tucson TL (2015) 1.6 T-GDI 4WD
Kolor:

Re: Bezpieczniki

Post autor: miras2016 » 08 lut 2017, 20:43

U mnie filtr kabinowy nie wygląda ładnie, dlatego jak nie będą mieć w serwisie to sam włożę filtrona.
Jak będziesz miał już te bezpieczniki to daj znać czy pasują.
1.6 T-GDI 4WD Comfort

Aron23
Twórca
Posty: 133
Rejestracja: 27 sty 2017, 19:31
Lokalizacja: Kraków
Twój samochód: Hyundai Tucson 1.6 30tys km
Kolor:

Re: Bezpieczniki

Post autor: Aron23 » 08 lut 2017, 21:09

A filtr kabinowy gdzie się znajduje ? Zobaczę sobie.
Nawet nie wymienili płynu hamulcowego powiedzieli ze przy następnym przeglądzie bo 30tys i 7miesiacach użytkowania nie trzeba.
Hyundai Tucson 1.6 GDI comfort

miras2016
Mistrz
Posty: 885
Rejestracja: 13 paź 2016, 14:40
Lokalizacja: woj. śląskie
Twój samochód: Tucson TL (2015) 1.6 T-GDI 4WD
Kolor:

Re: Bezpieczniki

Post autor: miras2016 » 08 lut 2017, 21:29

Otwierasz schowek, tam są takie dwa pokrętła-zaślepki po bokach, przekręcasz i wyciągasz. Po prawej stronie na zewnątrz jest siłownik, który ściągasz na dole z zaczepu. Teraz cała kieszeń schowka schodzi w dół (proponuję wyciągnąć wcześniej wszystkie pierdołki ze środka :D), a twoim oczom ukaże się klapka obudowy filtra. Chwytasz i ściskasz dwoma paluszkami zapięcie na klapce (po prawej stronie) i pociągasz do siebie. Wyciągasz wkład i już! Cała wymiana zajmuje około 3 minut, mniej wprawnym około 4 :lol:
1.6 T-GDI 4WD Comfort

macka
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 15 gru 2016, 12:41
Lokalizacja: WLKP
Twój samochód: Tucson
Kolor:

Re: Bezpieczniki

Post autor: macka » 09 lut 2017, 12:21

jakieś 2 miesiące temu szukałem bezpiecznika - 10A (inter cars) nie mają gdyż to jest tylko nowość w hyundaiu...zadzwoniłem do serwisu w Poznaniu (Baranowo) i dostałem komplecik za free... powiedzieli że też dopiero co otrzymali ze centrali... więc "normalnie" raczej nie znajdziesz
2016 Hyundai Tucson Style
2.0 CRDi 6MT 2WD
Micron Grey

Awatar użytkownika
Tucson
Autor
Posty: 2854
Rejestracja: 31 lip 2016, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Twój samochód: 1.6 GDI Style - Tour de Pologne
Rok produkcji: 2016
Napęd 4x4: Nie
Skrzynia: Manual
Wersja: TL
Paliwo: Benzyna
Kolor: Polar white
Kontakt:

Re: Bezpieczniki

Post autor: Tucson » 09 lut 2017, 12:41

Karlik Baranowo są spoko wg mnie, nie miałem żadnych problemów z nimi. Zobaczymy co i jak będzie dalej.

Wbrodaty
Twórca
Posty: 144
Rejestracja: 23 wrz 2016, 19:54
Twój samochód: TUCSON 1.7 CRDI 141KM 2WD 7DCT
Kolor:

Re: Bezpieczniki

Post autor: Wbrodaty » 09 lut 2017, 13:14

Nie jest to nowość tylko rzadkość na naszym rynku.
SILNIK: 1.7 CRDi 7AT 2WD (141 KM)

ODPOWIEDZ
Żarówki LED do samochodu